Počasie praje chorobám: Na ktoré si dávať najväčší pozor?

Žena

thinkstockphotos.com

Nie tuhá zima, mrholenie a vlhko – práve v takomto počasí sa rýchlo množí nielen vírus chrípky, ale i ďalšie vírusy a baktérie, ktoré sa podieľajú na infekciách dýchacích ciest. Čo všetko nás môže tieto dni potrápiť?

Ide najmä o syncyciálne vírusy, chlamýdie, mykoplazmy a tiež pneumokoky, teda baktérie, ktoré sú najčastejšou príčinou závažných infekcií a úmrtí najmä u detí v prvých rokoch života.

Hroziť môže až smrť

,,Syncyciálny vírus je okrem vírusu chrípky veľmi častou príčinou infekcií dýchacích ciest. Zvýšené riziko, že sa ľudia ním nakazia, je november až apríl. Predstavuje hrozbu nielen pre dospelých, ale i najmenšie deti. Spôsobuje komplikácie pri respiračných ochoreniach predovšetkým vtedy, keď sa mu telo nevie dostatočne brániť. Poznáme závažné prípady, kedy ochorenie môže skončiť fatálne,“ vysvetľuje vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Viera Morihladková.

Na čo si dať pozor?

Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou, pretrváva na povrchu rôznych predmetov, ako sú madlá v dopravných prostriedkoch, kľučky či nákupné košíky.


Mohlo by vás zaujať: Suchý, dráždivý či s hlienmi? Zatočte s kašľom tou správnou liečbou


Stavte na prevenciu

,,Príznaky sú zo začiatku podobné prechladnutiu. Po prieniku vírusu do dolných ciest dýchacích môže spôsobiť zápal priedušiek a pľúc. Ochorenia spôsobené respiračným syncyciálnym vírusom nevie súčasná medicína liečiť tak ako bakteriálne ochorenia. Preto je dôležitá prevencia, časté a dôkladné umývanie rúk, strava s vysokým obsahom vitamínu C, viac zeleniny, ovocia, otužovanie, prechádzky, vetranie miestností a je vhodné vyhýbať sa veľkej kumulácii osôb,“ tvrdí Morihladková. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie.

Pridlhý kašeľ = chlamýdie?

Podľa nej na infekciách dolných ciest dýchacích sa často podieľajú tiež chlamýdie a mykoplazmy. Tieto ochorenia obyčajne trvajú dlhšie než bežné vírusové, no na rozdiel od nich, dá sa im pomôcť antibiotikami. Chlamýdie a mykoplazmy sa prenášajú kvapôčkovou cestou a môžu aj pohlavnou. Vtedy spôsobujú u mužov a žien lokálne infekcie pohlavných orgánov.


Navštívte fitlekaren.sk a zakúpte si účinné produkty, ktoré vám pomôžu pri zdravotných problémoch


Hrozivé pneumokoky

Ďalšou hrozbou sú pneumokoky. ,,Pneumokokové invazívne ochorenia predstavujú skupinu závažných a život ohrozujúcich chorôb. Okrem zápalov pľúc sa môžu vyskytnúť zápaly stredného ucha a mozgových blán. Tento typ nákaz je v súčasnosti vo veľkej pozornosti odborníkov, pretože očkovania proti nim, najmä čo sa týka povinného očkovania detí, je jedno z najmladších. Bolo zaradené do Národného imunizačného programu a zavedené do očkovacieho kalendára v roku 2009,“ dodáva Morihladková.Laboratórnym skúmaním tohto patogénu, jeho kmeňov, sledovaním antibiotickej rezistencie jednotlivých kmeňov a ďalšími dôležitými úlohami je poverené Národné referenčné centrum pre pneumokoky, zriadené pri banskobystrickom RÚVZ.


V ktorom ročnom období bývate chorý najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame