Popoludňajším spánkom proti chorobám? Áno, majte však na pamäti jedno pravidlo

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Aj vás to po obede pravidelne ťahá do postele? Ak áno, určite aj vy poznáte dilemu, s ktorou bojuje množstvo dospelákov. Na jednej strane ledva udržíme oči, no na tej druhej si nechceme ísť ľahnúť.

Našťastie naozaj neplatí, že popoludňajšie zdriemnutie je vhodné len pre malé deti či seniorov. Aj pre človeka v produktívnom veku prináša množstvo benefitov, ktoré stoja za pozornosť. Samozrejme, netreba presiahnuť zdravú mieru.

Nie viac ako 20 minút

Ak cítite, že na vás ide únava, nemusíte sa premáhať. Môžete si zdriemnuť, no čas, ktorý strávite v posteli, by nemal presahovať viac ako 20 minút. Po jeho prekročení sa už ponárame do hlbšej fázy spánku, takzvanej REM, z ktorej sa už preberáme oveľa ťažšie. To sa môže prejaviť vo forme podráždenosti, ktorá určite neprospeje ani produktivite, ani medziľudským vzťahom. Preto si radšej nastavte budík. Pomôže vám neprekročiť odporúčaný limit poobedňajšieho zdriemnutia.


Mohlo by vás zaujať: Ten správny poobedný šlofík vás nakopne: Kedy si treba zdriemnuť a na ako dlho?


Zdriemnutie je pre nás prirodzené

A to dokazujú viaceré štúdie. Jedna z nich počas šiestich rokov analyzovala zdravotný stav takmer 24-tisícov Grékov. Ukázalo sa, že u tých, ktorí si počas týždňa zdriemli minimálne 3x, sa znížilo riziko úmrtia na srdcovo-cievne ochorenia až o 37 %. Mnohí experti tvrdia, že poobedný odpočinok bol kedysi bežnou súčasťou každodenného života. Keď sa však začala viac rozvíjať technická doba, pracujúci ľudia nemali čas ani priestor na pravidelný relax.

Veľký plus nielen pre zamestnancov

„Dlhé roky som bola riaditeľkou jednej reklamnej agentúry. Mala som asistenta, ktorý sa stal doslova mojou pravou rukou. Bol veľmi šikovný, hoci všetkých prekvapoval svojim nezvyčajným zvykom. Každý deň si po obede zdriemol pod stolom. Keď som videla, že to nepôsobí negatívne na jeho výkon, nezakazovala som mu to. Naopak. Kúpila som mu do kancelárie malý gauč, aby nemusel spať na zemi,“ hovorí Barbora, riaditeľka známej reklamnej agentúry. Čoraz viac veľkých a známych firiem vychádza v ústrety svojim zamestnancom. Zariaďujú miestnosti, v ktorej si môžu nachvíľočku oddýchnuť.


Mohlo by vás zaujať: Prepadla vás po obede únava? Vyskúšajte nasledovné triky a cíťte sa opäť plní života


Efektívnejšie než káva

Kofeín má na náš organizmus rôzne účinky. Niekoho povzbudí, no sú ľudia, ktorí sa po obedňajšej šálke kávy cítia ešte viac ospalí. Podľa výskumov NASA môže už krátke zdriemnutie zvýšiť produktivitu o približne 34 %. Miesto toho, aby ste si spravili ďalšiu, skúste si radšej na chvíľku ľahnúť.

Zlepšuje pamäť, pohotovosť aj imunitu

Produktivita nie je to jediné, čo krátkodobý spánok zlepšuje:
– Je rovnako skvelou prevenciou proti vyhorenu, pretože pri ňom si náš mozog aspoň na pár minút oddýchne od prebytočného toku informácií.
Napomáha zvýšiť koncentráciu a bdelosť, preto ak vás chytá za volantom únava, zastavte na najbližšom odpočívadle a nachvíľu si v aute zdriemnite. Uvidíte, ako vás to nabudí. Veď veľa dopravných nehôd vzniká dôsledkom mikrospánku za volantom.
– Šlofík určite príde vhod, aj keď bývate často chorí. Je totiž dokázané, že výrazne posilňuje imunitu.

Úlohu zohráva aj načasovanie

Najlepšia doba je medzi 13-tou až 15-tou hodinou. Ak si ľahnete medzi 15-tou až 16-tou hodinou, môže to mať negatívny vplyv na večerné zaspávanie. Ak však potrebujete byť v noci dlho hore, môžete si pokojne zdriemnuť aj medzi 17-tou až 18-tou hodinou.


Ako často si poobedného šlofíka doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela, gettyimages
Odporúčame