Potrat sa týka aj žien po štyridsiatke: Vyhnite sa mu, kým máte možnosť!

žena

freedigitalphotos.net

Napriek tomu, že ženy a partnerské dvojice na Slovensku pristupujú k vlastnej reprodukcii zodpovednejšie a z toho dôvodu klesá aj počet umelých prerušení tehotenstiev, stále ich je veľa. Dáta sú zarážajúce – na sto narodených detí bolo v roku 2011 vykonaných 19,9 umelých prerušení tehotenstva, v niektorých okresoch SR išlo dokonca až o 57,2 percent.

Fakty o umelom prerušení tehotenstva podľa zistení Národného centra zdravotníckych informácií:

  • v  roku 2011 bolo vo vekovej kategórii 35 – 39 rokov až 1762 umelých prerušení tehotenstva,
  • vo vekovej kategórii 40 – 44 rokov ich bolo 753, v menšom počte potraty podstupovali ženy až do veku 48 rokov,
  • z hľadiska rodinného stavu bolo ich podstúpilo najviac slobodných žien – 4060, najmenej vdov 54,
  • podľa vzdelania ich podstúpili najviac ženy so strednou školou s maturitou a najmenej s bakalárskym vzdelaním,
  • zákrok podstúpili ženy najviac v Košickom kraji (1516), najmenej v Trenčianskom kraji (847)

Uvedené výsledky jasne naznačujú, že Slovenky bez rozdielu veku, teda aj 40+, sa nedostatočne chránia pri pohlavnom styku, hoci majú k dispozícii širokú paletu rôznych prostriedkov. Každá žena si pre seba môže vybrať najspoľahlivejší a najkomfortnejší prípravok a tak predísť neželanému tehotenstvu, prípadne negatívnym zdravotným a psychickým následkom z potratu.


Mohlo by vás zaujímať: Neuveriteľná história kondómov: Toto ste o nich možno ani netušili!


Postoj k antikoncepcii

Z prieskumu, v ktorom bolo oslovených 700 žien vyplynulo, že iba 46 percent z nich sa chráni pravidelne nejakým druhom antikoncepcie a až 23 percent sa nechráni nijako. Hoci je samozrejme zodpovednosť za tehotenstvo na pleciach oboch, muža aj ženy, gynekológovia odporúčajú neveriť partnerovým slovám, keď tvrdí: „som neplodný, či dám si pozor, stihnem vytiahnuť…“. Žena by mala radšej prevziať zodpovednosť na seba, najmä ak nejde o partnera, s ktorým je v trvalom vzťahu a vie, že dieťa naozaj nechce.

Antikoncepčné možnosti pre ženu 40+

V súčasnosti je ich už veľa, len ich treba vedieť a najmä chcieť využiť. Ak jedna antikoncepcia nesadla, neznamená to, že netreba vyskúšať ďalšiu. Gynekológ pri výbere vhodnej antikoncepcie vychádza z veľmi dôslednej anamnézy. Do úvahy pritom nevyhnutne berie ochorenia žíl, trombózu, zrážanlivosť krvi , či žena plánuje v istom časovom horizonte otehotnieť a pod. Lekár má na výber vnútromaternicový hormonálny systém, vnútromaternicovú antikoncepciu, antikoncepčné náplaste, podkožný implantát a samozrejme hormonálne tabletky. Ak nejde o styk v rámci dlhodobého vzťahu, je na mieste aj použitie kondómu. Pohlavné choroby totiž tiež útočia bez ohľadu na vek.

Navrhnutá antikoncepcia má žene prinášať len benefity a musí byť spoľahlivá a to aj po štyridsiatke. Rozhodne je lepšia pravidelná ochrana než núdzová antikoncepcia. Žena sa nemôže spoliehať na vekom podmienený pokles plodnosti, lebo aj tak môže otehotnieť, ak sa nechráni. Dôkazom sú ženy-rodičky po štyridsiatke.


Mohlo by vás zaujímať: Antikoncepcia pre ženy po štyridsiatke: Ktorá je tá najvhodnejšia?


Núdzová (postkoitálna) antikoncepcia

Už samotný názov hovorí, že ide o osobitý druh antikoncepcie. Žena má po nej ihneď siahnuť, ak partner sa napriek šikovnosti predsa len „pošmykol“ a je predpoklad, že by mohla otehotnieť.

Súčasné možnosti v gynekológii umožňujú použiť po nechránenom pohlavnom styku, alebo po styku, počas ktorého zlyhala iná antikoncepčná metóda, aj tzv. 5-dňovú núdzovú antikoncepciu s obsahom ulipristal acetátu. Je na lekársky predpis a je vhodná pre neskoré užívateľky, aby zabránila neželanej gravidite a následnému prípadnému potratu. Vo všeobecnosti predstavuje bezpečnú a vhodnú metódu zábrany nežiaduceho otehotnenia v prípade, že žena graviditu neplánuje, ale na pravidelné metódy plánovaného rodičovstva akosi “pozabudla,“ objasnila ďalšie možnosti neželaného počatia R. Sládičeková.

Núdzová antikoncepcia však jednoznačne nie je vhodná ako pravidelná antikoncepčná metóda, lebo môže narušiť najmä pravidelnosť cyklu. Na trhu sú dostupné dva druhy, a to s účinkom do 72 h (22 eur) a 120 h (30 eur) po nechránenom pohlavnom styku. Lieky neuhrádzajú zdravotné poisťovne, v plnej výške ho hradia pacientky.


Máte skúsenosti s potratom? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame