Suché a popraskané pery máme zo zimy, avšak môžu byť signálom vážnej choroby: Vráťte im hebkosť!

Popraskané pery

Popraskané pery nás trápia v zime aj v lete (Zdroj: GettyImages)

Určite sa každý z nás počas svojho života stretol s vysušenými či popraskanými perami. Zväčša sa tak deje v dvoch ročných obdobiach – v lete a v zime. Pokožka na perách je totiž oveľa jemnejšia ako na zvyšku tela.

Prečo máme vysušené pery

Hlavným dôvodom, ktorý spôsobuje vysušené pery, je dehydratácia. Pery nám tak dávajú najavo nedostatok tekutín v organizme. Nemusí ísť pritom iba o chvíle, kedy šporujeme alebo sme chorí. Často stačí, ak zanedbáme niekoľko dní pitný režim. Nepriaznivo vplýva aj počasie, a to najmä teraz v zime. Studený vietor a mráz môže narobiť šarapatu. Pravdou však tiež je, že popraskané pery značia aj nedostatok vitamínov v tele. Ide najmä o vitamín C, B, zinok a železo. Ďalším spúšťačom môže byť oslabená imunita, rôzne zápaly v tele alebo až curkovka.

Základné rady

Základom je nehrýzť si pery, neoblizovať a nechytať sa ich špinavými rukami. Pomôcť si však môžete aj inými trikmi. Každodennou samozrejmosťou by mal byť opaľovací krém a jeho bežné používanie, a to bez ohľadu na to, aké je počasie a ročné obdobie.

Napravte aj svoj pitný režim. Ak nepociťuje smäd (čo sa deje najmä vo vyššom veku) alebo sa iba zabúdate napiť, stiahnite si do mobilného telefónu aplikáciu. Tá vám v pravidelných intervaloch pripomenie, že je najvyšší čas doplniť tekutiny. Tiež si do nej môžete zapísať, koľko ste už v daný deň vypili.

Budete mať tak prehľad a motiváciu siahnuť po pohári s vodou. Dbajte aj na pestrú a vyváženú stravu. Pokiaľ ste žena, ktorá sa rada líči, nezabudnite si dôkladne odlíčiť a vyčistiť nielen pleť, ale aj samotné pery. Samozrejmosťou by mal byť aj samostatný nočný krém určený na pery.

Peeling

Perám môžete pomôcť aj doma vyrobeným jednoduchým peelingom. Ten slúži na odstránenie starej pokožky. Stačí ho v menšej vrstve naniesť na pery, krúživými pohybmi zapracovať a poriadne opláchnuť. Do svojej rutiny môžete pridať pravidelný peeling pier. Napríklad vždy večer po umytí zubov, si čistou kefkou jemne prejdite aj po perách.

Náš tip: Peeling si viete vyrobiť aj doma. Jeho príprava je rýchla a jednoduchá. Použiť môžete napríklad lyžičku medu, lyžičku cukru a lyžičku olivového oleja. Všetko spolu zmiešate a nanesiete na pery. Nechajte pôsobiť 10 minút a následne opláchnite.

Balzam na pery

Pery si pravidelne premazávajte balzamom na pery. V ponuke drogérií či lekární je možné kúpiť takýto balzam za minimálnu sumu. Ideálne je, ak si zvolíte taký, ktorý už obsahuje SPF faktor, čo vám zabezpečí, že ochranu proti slnku a žiareniu si nikdy nezabudnete naniesť. Balzam na pery si môžete pripraviť aj doma, suroviny sa dajú zohnať v každej lepšej drogérii. Nevýhodou domácich balzamov na pery je však najmä to, že je potrebné ich nanášať prstami.

Tip na domáci balzam na pery: Včelí vosk zmiešajte s bambuckým maslom a olivovým olejom. Všetko rozpustite vo vodnom kúpeli, zmiešajte a nalejte do pripravenej nádobky. 


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

 

Zdroj: plnielanu.sk, healthline.com
Odporúčame