Prírodné recepty na problémy s močovými cestami: Skúšali ste ich už niekedy?

Čaj

sxc.hu

Zápal močových ciest je problémom, ktorý trápi mnoho ľudí. Dôkazom sú aj nekonečné rady u urológov. Ako sa s ním popasovať? Čo zaberá? Je nutné užívať vždy antibiotiká? Ak sa chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Niektorí ľudia vyčkávajú a nevenujú pozornosť miernemu pichaniu v podbruší či pri močení, až kým sa im zápal nerozvinie. Pri čo i len náznaku, ktorý hovorí o nastupujúcom zápale močového mechúra alebo močových ciest, treba však konať – a to rýchlo. Baktérie sa v močovom trakte množia neuveriteľne rýchlo a preto treba začať proti nim bojovať čo najskôr. Nielen že sa neliečené a zanedbané zápaly často a pravidelne vracajú, ale môžu sa rozvinúť až do zápalu obličiek.


Mohlo by vás zaujať: Zápal močového ústrojenstva: Čo ho spôsobuje a ako si s ním poradiť?


Začnite prírodnou medicínou

Urologické čaje, ale aj prasličkový a kamilkový čaj, dokážu pomôcť a sú veľmi účinné už v začiatkoch spomínaných príznakov. Ak sa vám tieto problémy zvyknú vracať, je dobré piť ich aj preventívne. Pomôcť vám môžu čučoriedky, ktoré si môžete buď nazbierať, alebo kúpiť, ako aj brusnice, ktoré zoženiete aj sušené. Snažte sa dopriať si ich v čo najväčšom množstve. V obchodoch môžete kúpiť brusnicové džúsy (pozor však na tie s množstvom pridávaného cukru). Niektorí možno nájdu v komore aj domáce zavárané brusnice. Akýkoľvek produkt z nich je pre vás v tomto období priam nevyhnutný. Preto neváhajte a použite všetko, čo máte k dispozícii, alebo zabehnite do obchodu na nákupy.

Siahnuť môžete aj po tabletkách s vysokým podielom brusníc, ktoré sú určené presne na problémy s močovými cestami. Vyhnite sa však šumivým preparátom, ktoré nadmerne zaťažujú obličky.

Pozor na sladké

Pri problémových močových cestách je potrebné pitie litrov urologického, alebo iného čaju. Najlepší je však samozrejme ten špecializovaný, pretože obsahuje tie bylinky, ktoré močovému mechúru, či cestám pomôžu najviac. Ak si ich však robíte s medom, alebo nebodaj s cukrom, vedzte, že značnú časť ich účinku tým utlmujete. Sladké totiž podporuje prekyslenie organizmu a vytvára živnú pôdu pre baktérie, ktorých máte vo svojom tele už teraz priveľa. Pri urologických problémoch je teda potrebné piť neosladený čaj a celkovo obmedziť príjem sacharidov.

Navštívte špecialistu

Nenechajte sa obvodným doktorom odbiť a pýtajte sa ku urológovi. Ak vaše problémy pretrvávajú, alebo sa po krátkom období vrátili, je potrebné odborné vyšetrenie. Obvodný lekár nevie, aké baktérie vám okupujú močový trakt, a preto vám môže predpísať antibiotiká, ktoré vášmu problému nepomôžu, ale naopak, vaše telo ešte viac oslabia. Následne baktérie, ktoré vás trápia, si vytvoria ešte lepšiu odolnosť. Najúčinnejšie antibiotiká vám môže predpísať len urológ aj to len po dôkladnom vyšetrení.


Mohlo by vás zaujať: Skroťte svoj močový mechúr: Aby ste nemuseli na toalety utekať pričasto!


Nezabúdajte na sucho a teplo, obmedzte sex

Pri problémoch s močovými cestami musíte byť v neustálom suchu a teple, inak sa zápal vráti. Obmedziť by ste mali počas tohto obdobia aj sex. Ten totiž pri liečbe problémov tohto druhu rozhodne nepomáha. Vaše zdravie je predsa omnoho dôležitejšie a milostné radovánky môžete dohnať aj potom.

Pomôže vám aj:

  • levanduľový olej – natrite si ním raz denne nohy, pomôže prekrveniu
  • brezový čaj – pripravíte si ho z dvoch lyžičiek vysušených brezových listov, ktoré zalejete horúcou vodou a necháte mierne vychladnúť
  • medvedica lekárska – pripraviť si z nej môžete čaj tak, že jej listy zalejete studenou vodou a necháte pár hodín vylúhovať. Pred vypitím si ho zohrejte.
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame