Priveľa alkoholu ničí mnoho Slovákov: Ohrozuje aj vás či vašich blízkych?

Alkoholizmus

flickr.com/simplehealthguide

S alkoholizmom má problém mnoho Slovákov a možno medzi nich patríte aj vy, hoci si situáciu nechcete pripustiť. Priveľa môžu piť aj niekto z vašich priateľov či rodiny. Treba si uvedomiť, že riešenie takejto situácie je hlavne na vás. Ste pre dotyčného človekom, o ktorého sa môže oprieť, ktorý mu chce pomôcť. Či už chcete pomôcť sami sebe alebo inému, je dobré vedieť, čo čakať.

Zabráňte tomu, kým nebude neskoro

Alkoholizmus prechádza istými vývojovými fázami, preto môžete postihnutému pomôcť ešte skôr, ako sa prejaví závislosť. Dobre mienenou radou chybu určite neurobíte. Ako alkoholizmus naberá na sile?

  • občasné večerné popíjanie, ktoré prerastie do zvyku
  • po alkohole sa siaha večer pred spaním, kvôli pocitu uvoľnenia
  • pri pití sa vyskytujú chvíľkové „okná“, straty pamäte
  • alkohol pije potajomky, fľašu má kdesi ukrytú
  • reč je len o alkohole, koľko kedy vypil, s kým vypil, čo pil
  • hádzanie viny na okolie, pil som, lebo aj ostatní
  • bezúspešné pokusy prestať, známa veta „ja už nepijem“
  • zvýšená sebaľútosť, strata priateľov, zamestnania, nezhody v partnerskom živote
  • zanedbávanie jedla, nepravidelná sprava, pitie už aj ráno
  • pokles sexuálnej potencie
  • niekoľkodňové „záťahy“ kedy sa len pije
  • opitie sa už po malej dávke
  • duševný, mravný aj telesný úpadok

Priznanie si problému

V prvom rade si alkoholik musí uznať, že má problém. Inak bude brať pitie ako bežnú súčasť života. Ak to nedokáže sám, musia mu pomôcť blízki. Na úvod si treba uvedomiť aj skutočnosť, že odvykací proces bude dlhý, náročný a plný pokušení.


Mohlo by vás zaujať: Nové riešenie problémov s alkoholom: Upraví závislosť tabletka?


Odvykačka potrebuje plán

Prestať piť po dlhotrvajúcej závislosti zo dňa na deň je v podstate nemožné. Preto si najprv treba určiť ciele – dátum, kedy skoncovať s pitím. Vyskúšať možno rozvrh – koľko pohárikov za týždeň si človek dopraje. Toto číslo treba postupne znižovať, až dosiahne nulu. Dôležité je tiež zbaviť sa príležitostí piť. U alkoholika doma by nemal byť absolútne žiadny alkohol. Ak je fľaška doma, pokušenie je prisilné. Ak ju človek nemá, musí sa postaviť, obliecť, ísť si ju kúpiť, alebo ísť do krčmy.

Ďalším problémom môžu byť priatelia – tí z krčmy. Ak má byť snaha skončiť s alkoholom úspešná, treba sa ich vzdať. Dobré je tiež oznámiť ostatným známym úmysel prestať piť. Človek sa tak vyhne nepríjemného ponúkaniu či až vnucovniu alkoholu, ako niekedy na Slovensku býva zvykom.

Samota je zlá

Hlavne ak bol doteraz alkohol cestou zo samoty von. Človek, ktorý chce s pitím prestať by mal požiadať o pomoc dobrých známych, skutočných priateľov a samozrejme odborníkov. Pomôcť môže aj klub abstinentov, kde sa stretne s novými ľuďmi bojujúcimi s tým istým. Získa tak nových priateľov a hlavne podporu.

Bude to bolieť

Abstinencia bolí. Nielen psychicky, ale aj fyzicky. Telo si na alkohole vybudovalo závislosť a berie ho ako bežnú látku. Ak človek prestane nárazovo piť, prichádza veľa komplikácií. Tie môžu trvať až niekoľko dní, no vydržať tento proces detoxikácie je veľmi dôležité. Potenie, bolesti hlavy, triaška, kŕče, hnačka, nevoľnosť, zvracanie, nespavosť, úzkosť – na to všetko sa treba pripraviť. Hlavne v tejto fáze je vhodné mať niekoho pri sebe, pretože podľahnúť je veľmi ľahké.


Mohlo by vás zaujať: Často sa opíjate? Podľa fínskej štúdie je dôvod jasný – máte to blízko do baru


Začnite žiť!

Alkohol treba vymeniť za nové záľuby a koníčky. Vhodné je docieliť fyzické vyčerpanie, takže na chuť na alkohol nie je ani príležitosť. Telo je pravdepodobne nezvyknuté na takúto aktivitu, preto treba začať postupne. Práca v záhrade, cestovanie, spoznávanie nových ľudí je fajn, ale oslavy, diskotéky či narodeniny známych musia byť zatiaľ tabu.

Časom možno aj vyraziť si von. Ale treba vedieť povedať NIE. Slušne a úctivo, a keď treba aj rázne a tvrdo. Aj keby sa mala druhá strana uraziť. Pomyslenie, že jeden pohárik nie je nič zlé je omyl. Celá snaha by tak bola zbytočná. Preto je vhodné vyhľadávať takú spoločnosť, ktorá ukáže, že život je krásny aj bez alkoholu.

Dobrý tip je aj dať si nejaký cieľ. Nájsť si lepšie platenú prácu, vyliezť na Mont Blanc, spraviť si fotku s Čínskym múrom. Mať stále motiváciu a nemyslieť na alkohol!


Absolvovali ste vy alebo niekto z vašich známych protialkoholické liečenie? Pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/simplehealthguide, flickr.com/simplehealthguide, David
Odporúčame