Rakovina krčka maternice na Slovensku stúpa: Ste pred ňou v bezpečí?

Doktor

photl.com

Slovensko je z hľadiska prevencie rakoviny krčka maternice na úplnom chvoste 34 krajín OECD. Každý rok ochorie takmer 600 Sloveniek a vyše 200 zomrie, čo je viac ako v desiatkach krajín sveta vrátane Talianska, Grécka, Slovinska, Portugalska či Českej republiky.

Veľmi nelichotivý je aj fakt, že na Slovensku je najviac päťdesiatničiek s rakovinou krčka maternice na svete. „Sme na tom zle. Pomaly nás už udávajú ako príklad, akoby to nemalo vyzerať,“ uviedol na tlačovej besede hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský.

Okrem systému verejného zdravotníctva sú na vine samotné slovenské ženy, ktoré sú ľahostajné voči svojmu zdraviu, keďže podľa štatistík až 80 percent z nich ignoruje preventívne cytologické vyšetrenia. Práve tie sú však najúčinnejšou zbraňou v boji proti zákernej chorobe. Ak sa ochorenie odhalí včas, je možné ho s veľkou úspešnosťou liečiť. Rakovinu krčka maternice spôsobuje ľudský papilomavírus HPV, ktorý sa prenáša najmä pohlavným stykom a dotykom s infikovanou kožou. Až 80 percent žien má niektorý z približne 100 druhov HPV, no rakovinu krčka maternice spôsobuje len niekoľko z nich. Toto ochorenie sa vyvíja niekoľko rokov a je nebezpečné v tom, že spočiatku vôbec nebolí a nemá žiadne viditeľné príznaky. Keďže sa dá odhaliť ešte v predrakovinovom štádiu, najlepší spôsob, ako sa brániť, je pravidelná návšteva u gynekológa. Pri súčasnom stúpajúcom trende výskytu rakoviny krčka maternice sa odhaduje, že v roku 2025 bude o 49 percent viac chorých žien vo veku nad 65 rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Zákerná rakovina krčka maternice: Možno ste v ohrození aj vy


Cytologický skríning rakoviny krčka maternice je jedno z najúspešnejších opatrení v oblasti prevencie rakoviny v celej histórii medicíny. Pri jeho správnej aplikácii je možné znížiť výskyt karcinómu o 50 až 80 percent. Na Slovensku si každá žena môže vybrať medzi dvoma typmi vyšetrenia – bežnou cytológiou a Liquid-Based cytológiou (LBC). Prvá menovaná sa v takmer nezmenenej podobe vykonáva od roku 1928. Tá druhá je najmodernejšia metóda na svete, ktorú na Slovensku zaviedli pred dvoma rokmi. V porovnaní s bežnou cytológiou je presnejšia a účinnejšie sa pomocou nej dajú vyhodnotiť predrakovinové bunkové zmeny. Navyše sa z jedného preparátu dajú vyšetriť aj iné ochorenia a zároveň je v prípade potreby možné z tej istej vzorky realizovať ďalší odber na spresnenie diagnózy. Za toto vyšetrenie si však pacientka musí doplatiť 25 eur.

Ak záujemkyňa o vyšetrenie zistí, že jej gynekológ alebo gynekologička toto vyšetrenie nevykonáva, môže sa obrátiť na odborníkov prostredníctvom webovej stránky www.cytologia.sk. Tam nájde kontakty, na ktorých jej pomôžu nájsť lekára a dohodnúť u neho termín vyšetrenia. Na spomínanej webovej stránke okrem toho záujemkyne nájdu množstvo informácií o rakovine krčka maternice, o mýtoch a pravdách súvisiacich s touto chorobou aj o vyšetreniach.


Máte vy alebo ženy vo vašom okolí nejaké skúsenosti so zákernou rakovinou krčka maternice? Podeľte sa s ďalšími čitateľmi o svoje postrehy v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z cien v našej súťaži.

Zdroj: photl.com, photl.com, SITA
Odporúčame