Chcete byť zdraví a šťastní? Dodržujte tieto pravidlá!

rakytníkový olej

Úroveň šťastia človeka môže skutočne ovplyvniť úroveň jeho zdravia (Zdroj: Pexels)

Wikipédia definuje šťastie ako stav spokojnosti so životom, blaho či povznesenie. Šťastie je komplexný zážitok radosti s ohľadom na vyplnenie našich nádejí, prianí, je to stav vnútorného pokoja a spokojnosti s vlastným životom. Jeho dosiahnutie sa stáva zmyslom ľudského života, častokrát však nenaplneným.

Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia. Nenadarmo sa hovorí, že smiech je najlepší lekár. Mnohé výskumy ale dokazujú, že úroveň šťastia človeka môže skutočne ovplyvniť úroveň jeho zdravia. Šťastie ovplyvňuje naše zdravie v mnohých oblastiach. Existuje dostatok dôkazov, že napríklad nešťastie, depresia, úzkosť a stres súvisia aj s horšími výsledkami v oblasti zdravia. Ak sú tieto negatívne stavy chronické, môžu tlmiť našu imunitu a zvýšiť zápal v tele, čo vedie k množstvu ochorení a celkovému zhoršeniu zdravotného stavu.

Šťastie praje zdravému životnému štýlu ​

Možno sa to zdá ako nemožné, no šťastie praje zdravému životnému štýlu. Ukázalo sa, že šťastní ľudia viac inklinujú k zdravším jedlám, k pravidelnému pohybu a dokonca sa často môžu pochváliť aj lepším a kvalitnejším spánkom. Toto vedie k lepšej fyzickej aj psychickej kondícii. Byť šťastný sa v tomto smere naozaj oplatí, nemyslíte?

rakytníkový olej
Šťastie a zdravie spolu úzko súvisia (Zdroj: PR článok)

Šťastie zlepšuje imunitu ​

Bez dobrého imunitného systému by sme príliš ďaleko nezašli alebo možno zašli, no pomaly a s veľkým množstvom chorôb. Prirodzená obranyschopnosť tela proti infekciám a chrípkam súvisí aj so šťastím. Ľudia, ktorých môžeme označiť ako nešťastných, sa s bežnou chrípkou či inými infekciami štatisticky trápia až trikrát častejšie, ako ľudia, ktorí sú veselí a šťastní. Aj keď je tomu možno ťažké uveriť, za skúšku predsa nič nedáme…

Šťastie znižuje stres a choroby srdca ​

To, že stres spôsobuje zvyšovanie hormónu kortizol v krvi, už dávno vieme. S týmto sa vlečie ruka v ruke nekvalitný spánok, priberanie, nábeh na cukrovku či vysoký krvný tlak. Je celkom logické, že tieto nepriaznivé účinky stresu by mohla neutralizovať práve radosť. A je to tak. Štúdie ukázali, že hladina kortizolu v krvi klesá so stúpajúcimi hormónmi šťastia. Znamená to, že v stresových situáciách produkujú žľazy šťastného človeka oveľa menej kortizolu, ako žľazy nešťastného človeka. Stres úzko súvisí aj s vysokým krvným tlakom, ktorý zasa súvisí s vážnymi kardiovaskulárnymi chorobami. Aj keď v tejto oblasti sa vyžaduje ešte viacero štúdií a výskumov, všetko doposiaľ naznačuje tomu, že šťastie dokáže znižovať krvný tlak a ochraňovať tak ľudské srdce.

Ak ste šťastní, budete mať aj pevnejšiu imunitu (Zdroj: Peels)

Šťastie predlžuje život ​

Na to, aby sme na tejto planéte pobudli ešte o čosi dlhšie, nepotrebujeme žiadny elixír nesmrteľnosti, ale celkom obyčajné šťastie a duševnú pohodu. Šťastnejší ľudia vedú všeobecne zdravší život a tak sa dožívajú vyššieho veku. Nepodliehajú takému veľkému stresu, čo z nich robí všeobecne zdravších jedincov. Je dokázané, že šťastie a pozitívne emócie súvisia s dlhovekosťou.

A aké je tajomstvo šťastia?

  • Hýbte sa. Po každej pohybovej aktivite sa vám do tela vyplavujú hormóny šťastia. Tak prečo ich nevyužiť naplno?
  • Buďte vďační. Vďační za to, čo ste dosiahli, ale aj za to, čo vás ešte čaká. Zamerajte sa na pekné veci vo vašom živote a hormóny šťastia na seba nenechajú dlho čakať.
  • Doprajte si spánok. Bez spánku sa šťastie dostaví len ťažko, pretože vaše telo oddych potrebuje. Sedem až osem hodín denne je ideálnych.
  • Jedzte zdravšie. Zdravé jedlo sa rovná pozitívnym výsledkom a tie sa rovnajú šťastnejšiemu životu. Skúste to a neoľutujete.
  • Choďte von. Stráviť čas na čerstvom vzduchu je naozaj pôvodcom šťastia. Choďte sa prejsť do parku alebo len tak medzi uličkami vo vašom meste. Alebo sa jednoducho vyžívajte vo vašej záhradke. Buďte vonku, nasávajte energiu z prírody a buďte šťastní.

Tip na záver:

Znížte svoju hladinu stresu a posilnite si imunitu. Aj keď je stres z času na čas dobrý, nemal by trvať príliš dlho. Dlhodobý, chronický stres totiž poškodzuje naše zdravie a imunitný systém nedokáže dostatočne a rýchlo reagovať na vplyvy vonkajšieho prostredia. Zdravý životný štýl pri dlhodobom strese nemusí stačiť, môžete tak siahnuť aj po kvalitných a 100% prírodných výživových doplnkoch, ktoré vám s tým môžu pomôcť. Vyskúšajte napríklad rakytníkový olej.

rakytníkový olej
Rakytníkový olej obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok (Zdroj: Shutterstock)

Tento olej je zdrojom vitamínov A, D, E, K, P, B3 a B9. Ďalej obsahuje kyselinu vínnu, kyselinu jablčnú, aj omega 3, 6, 7 a 9 mastné kyseliny. Odborníci ho preto právom považujú za prírodné antibiotikum. Je vhodný pre ľudí, ktorí podstupujú liečbu antibiotikami, ale môže sa užívať aj preventívne. Zmierňuje zápalové procesy v tele, upokojuje sliznice pri ochoreniach dýchacích ciest a krku, ale aj pri zápaloch v ústnej dutine. Pomáha chrániť telo pred infekciami spôsobenými baktériami a vírusmi. Rakytníkový olej je tiež schopný zlepšiť zdravie pokožky, silu kostí a odolnosť ďasien a zubov. Vitamín C v rakytníku je neoddeliteľnou súčasťou tvorby kolagénu, ktorý je kľúčovým prvkom rastu a opravy v celom tele. Je to skrátka všestranný posilňovač tela a nášho imunitného systému.

rakytníkový olej
Rakytníkový olej je tiež schopný zlepšiť zdravie pokožky, kostí, ďasien a zubov. (Zdroj: Shutterstock)
Odporúčame