Prečo vo vyššom veku nerastú svaly tak rýchlo ako kedysi? Po dlhom pátraní konečne poznáme príčinu

svaly v strednom veku

Vieme, prečo v strednom veku svaly už nerastú tak rýchlo (Zdroj: Freepik/freepik)

Či už ste fanúšikmi pohybu, alebo si len príležitostne zacvičíte, určite ste si aj vy všimli, že svalstvo vám už nerastie tak rýchlo, ako v mladšom veku. Chyba rozhodne nie je vo vás. Ukazuje sa, že ide o prirodzenú súčasť života, s ktorou rozhodne netreba bojovať. Ukazuje výskum zverejnený na webovom portály Conversation.

Starý aj mladý organizmus buduje svaly rovnakým spôsobom. Ale ako starnete, mnohé z biologických procesov, ktoré premieňajú cvičenie na svaly, sú menej účinné. To sťažuje starším ľuďom budovanie sily, ale zároveň je o to dôležitejšie, aby všetci pokračovali v cvičení, aj keď starnú.

Čo sa deje keď cvičíme

Silový tréning zahŕňa cviky ako kliky a „brušáky“, ale aj vzpieranie. Zvyčajne prebieha tiež s použitím pásov alebo posilňovacích strojov. Keď robíte silový tréning, postupom času sa cvičenia, ktoré sa spočiatku zdali ťažké, stanú jednoduchšími, pretože vaše svaly narastú na sile a veľkosti – proces nazývaný hypertrofia.

Kedykoľvek pohybujete telom, robíte to skracovaním a ťahaním svalov – proces nazývaný kontrakcia. Takto svaly míňajú energiu na generovanie sily a pohyb. Väčšie svaly majú jednoducho väčšie svalové vlákna a bunky, a to vám umožňuje zdvíhať ťažšie váhy. Keď budete cvičiť, môžete pokračovať v zvyšovaní obtiažnosti alebo hmotnosti cvičení, keď sa vaše svaly zväčšujú a silnejú.

Aké zmeny nastanú vo vyššom veku?

U zdravého mladého človeka, keď tieto chemické a mechanické senzorické systémy zaznamenajú pohyb svalov, zapnú vo svale množstvo špecializovaných chemických dráh. Tieto dráhy následne spúšťajú produkciu väčšieho množstva bielkovín, ktoré sa začlenia do svalových vlákien a spôsobia, že sa sval zväčší.

V mladom svale produkuje trochu cvičenia silný signál pre mnohé procesy, ktoré spúšťajú rast svalov. Pre porovnanie, vo svaloch starších ľudí je signál, ktorý hovorí, že svaly majú rásť, pri danom množstve cvičenia oveľa slabší. Tieto zmeny sa začínajú objavovať, keď človek dosiahne okolo 50 rokov a časom sa stávajú výraznejšie.

Cvičenie je napriek tomu dôležité

Keď dáte dokopy všetky rôzne molekulárne rozdiely v tom, ako starší dospelí reagujú na silový tréning, výsledkom je, že starší ľudia nenaberajú svalovú hmotu tak dobre ako mladí ľudia. Ale táto realita by nemala starších ľudí od cvičenia odradiť. Ak vôbec niečo, malo by vás to povzbudiť, aby ste s pribúdajúcim vekom viac cvičili.

Cvičenie stále zostáva jednou z najdôležitejších činností, ktoré môžu starší dospelí urobiť pre svoje zdravie. Práca, ktorú sme s kolegami vykonali, jasne ukazuje, že aj keď sa odozvy na tréning s vekom znižujú, v žiadnom prípade nie sú znížené na nulu. Zatiaľ čo mladší ľudia môžu silnieť a budovať väčšie svaly oveľa rýchlejšie ako ich starší kolegovia, starší ľudia stále získavajú neuveriteľne cenné zdravotné výhody z cvičenia, vrátane zlepšenia sily, fyzických funkcií a zníženej invalidity.



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame