Rastlina mesiaca: Krásne zelený zamiokulkas si zamilujú aj pestovatelia začiatočníci

Zamiokulkas

Zamiokulkas je vhodný aj pre pestovateľov začiatočníkov (Zdroj: GettyImages)

Pri pohľade na zamiokulkas možno budete mať spočiatku pocit, že sa pozeráte na umelú rastlinu. Sýtozelené mäsité listy na vzpriamených stonkách sú medzi izbovými rastlinami neprehliadnuteľné. Živú zelenú idylku dotvárajú aj na miestach, kde sa iným rastlinám v interiéri nedarí.

Krátke zoznámenie na úvod

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia), nazývaný ako zámia alebo ZZ rastlina patrí k stálozeleným rastlinám s nenápadným, v interiéri skôr raritným kvitnutím. Pochádza z východnej Afriky, odkiaľ si doniesol silnú vôľu prežiť. Jeho dominantou sú krásne lesklé listy s plnou smaragdovou farbou, ktoré rastú súmerne na vzpriamených stonkách. Nepatrí k rastovým šprintérom, skôr naopak. Rastie pomalším tempom, ale za to už pri minimálnej starostlivosti vyzerá po celú dobu priam ukážkovo. Môže dosahovať výšku 1 až 1,2 m a rovnako takú aj šírku.

Ešte donedávna boli zamiokulkasy ozdobou kancelárskych priestorov a nákupných stredísk. V súčasnosti však patria k najobľúbenejším izbovým rastlinám, ktoré prosperujúcim rastom potešia aj pestovateľov začiatočníkov. Zamiokulkas totiž ako jedna z mála izboviek odpúšťa chyby a vykazuje vysokú odolnosť voči škodcom a chorobám.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa zamioculcasplants (@zamioculcasplants)

Kam zamiokulkas umiestniť?

Keďže zamiokulkas je pôvodom z tropických oblastí Afriky, kde veľké rastliny tienia nižším, aj sám má najradšej pozíciu s rozptýleným svetlom – ďalej od priamych lúčov. Prekvapivo sa mu preto darí v kúpeľni, kde je vyššia vzdušná vlhkosť. Na umiestnenie nie je príliš vyberavý, zvládne polotieň a tieň. Mimoriadne však obľubuje ranné východné slnečné lúče alebo pár hodín slnka v izbe orientovanej na západ. Ak je zamiokulkas pestovaný na tmavšom mieste, jeho listy sú tmavo zelené. Na mieste s rozptýleným svetlom zase jeho listy chytia výrazne teplý zelený odtieň.

Najlepšie sa mu darí na miestach s teplotou od 20 až 30 °C. Nevyhovuje mu chladná chodba s prievanom, kde sú teploty nižšie ako 15 °C. Síce nezahynie ani tu, no jeho rastové prírastky budú minimálne, až sa bude zdať, že ide o umelú rastlinu.


Mohlo by vás zaujať: Ako si poradiť s hnedými listami, fľakmi či žltnutím? Vráťte izbovým rastlinám ich krásu, máme skvelé tipy!


Rastlina ideálna pre zábudlivcov

Nároky zamiokulkasu na zálievku sú nízke, podobné sukulentom. Ak túto rastlinu zabudnete poliať, bez ujmy vydrží týždne. Zamiokulkas sa odporúča polievať iba raz za 2 až 3 týždne. Zálievka má byť primeraná. Nemá totiž rád premokrenú pôdu, v ktorej začnú rýchlo odhnívať jeho korene.

Substrát zvoľte univerzálny a priedušný, napríklad aj s prímesou piesku. Nezabudnite kvetináč vybaviť drenážnymi otvormi pre rýchly odtok vody. Ak voda odtečie do podmisky, nenechávajte kvetináč so zamiokulkasom stáť dlho vo vode. Prebytočnú vodu vylejte.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa zamioculcasplants (@zamioculcasplants)

Zamiokulkas a problémy pri pestovaní

Hoci je zamiokulkas vo všeobecnosti považovaný za nenáročnú rastlinu s výbornou odolnosťou, má svoje slabiny a jeho pestovanie môže skončiť neúspechom. Najčastejším problémom býva žltnutie listov a stoniek. Ide o znak toho, že rastlina je nadmerne polievaná a hnije od koreňov. Ak na zamiokulkase pozorujete vytáčanie listov do oblúka, je to spôsob, akým dáva najavo, že je vystavený slnečným lúčom a snaží sa im uhnúť. Premiestnite ho do polotieňa.

Zamiokulkas držte mimo dosahu detí a domácich zvierat. Obsahuje totiž jedovaté látky. Jeho listy a stonky obsahujú šťaveľan vápenatý, ktorý spôsobuje podráždenie pokožky, slizníc a po skonzumovaní zažívacie ťažkosti.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame