RECENZIA Vyskúšali sme automatický prekladač Vasco: Oplatí sa na dovolenku aj na vianočné trhy

Automatický prekladač Vasco V4

Automatický prekladač Vasco V4 vám pomôže porozumieť 90 percentám našej zemegule (Foto: Plnielanu.sk)

Do redakcie sa nám na testovanie tentokrát dostal automatický prekladač V4 od Vasco Electronics. Ide o malé zariadenie podobné telefónu, ktorého primárnou funkciou je prekladanie hovorovej reči v reálnom čase. Dokáže však oveľa viac a napriek svojej vyššie cene je kompaktným pomocníkom pri prakticky akejkoľvek ceste za hranice.

Krabička s kompletným vybavením

Prekladač V4 je vyrobený z tvrdeného plastu a rozmermi aj váhou veľmi pripomína menší moderný smartfón. Po bokoch má viacero tlačidiel, konkrétne hlasitosť, vypnúť/zapnúť či dve akčné tlačidlá, ktoré napríklad ihneď otvoria fotoaparát. Ten sa nachádza na zadnej strane.

Displej je aj na slnku dostatočne žiarivý a aj keď to nie je úplne najdetailnejší displej, svoj účel splní. Ovládanie systému sa podobá modernému Androidu a pozostáva z hlavnej ponuky 5 funkcií a rolovateľnej hornej lišty, kde sú nastavenie pre internet, hlasitosť či batériu. Funkcie sú nasledovné: rozhovor (teda prekladač reči), foto prekladač, textový prekladač, skupinový čet a učenie.

Okrem prekladaču v krabičke nechýba ani kryt, šnúrka na uchytenie, adaptér a nabíjací kábel. Nájdete v nej všetko, čo na jeho spusteniu a pravidelnú údržbu budete potrebovať. Dostupný je vo viacerých jednofarebných kombináciách, my sme na test dostali neutrálnu čiernu.

Automatický prekladač Vasco V4
Automatický prekladač Vasco V4 (Foto: Plnielanu.sk)

Zvukový preklad zvláda veľmi dobre

Prvou a nami najvyužívanejšou funkciou je prekladač reči. Na vrchnej strane zariadenia na nachádzajú dva vysokokvalitné mikrofóny a jeden reproduktor. Aj počas hlučnej vravy naokolo vedel prekladač nasnímať náš hlas, ako aj hlas respondenta. Skúšali sme ho na rušnej ulici aj v kníhkupectve, kde sa prelínali hlasy okoloidúcich a jemnej hudby v pozadí.

Naším skúšobným jazykom bola, pochopiteľne, angličtina, no chvíľu sme venovali aj nemčine či francúzštine. Ide o najpoužívanejšie európske jazyky. Prekladať vie viac ako 100 jazykov, aj keď necelá polovica z nich sa dá preložiť len v textovej forme, nie vo zvukovej. Európsky základ je však podporovaný v plnej miere.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zvieratko pod stromčekom? Poriadne si to premyslite, toto by ste mali zvážiť

Kúpa anglickej knihy pre nás nebola problém. Navyše veľkou výhodou je, že konverzácia sa ukladá v zariadení. Ak sa teda budete pýtať na cestu, stačí si nahrať rozhovor a spätne si viete jeho písanú podobu pozrieť v oboch jazykoch.

Jazyky sa vo funkcii hovoreného prekladača dajú ľubovoľnej meniť a ani táto funkcia nevymaže predošlú konverzáciu. Táto vlastnosť sa však dá v nastaveniach vypnúť. V prípade textovej konverzácia budete využívať tradičnú Android klávesnicu, na ktorej sa píše bez problémov a podporuje rôzne typy klávesníc a znakov.

Automatický prekladač Vasco V4
Automatický prekladač Vasco V4 (Foto: Plnielanu.sk)

Preložený text si občas treba domyslieť

Samotný preklad si viete spätne ako prehrať, tak aj prečítať. Čítané slovo je kvalitné a výslovnosť jasná a zreteľná. Dokonca hlasy neznejú robotickým hlasom.

Menší problém možno budete mať práve s textom, ktorý odfotíte a ten sa následne preloží. Aj keď fotoaparát na prvý pohľad nevyzerá najkvalitnejšie, dokáže veľmi dobre zaostriť text to ako na dlhú, tak aj prekvapivo krátko vzdialenosť. V noci vám pomôže blesk.

Výsledok prekladu je z 90 % na výbornú. Občas sa však stane, a to najmä pri preklade menšieho textu, kde sa riadky zvyknú zlievať, že preloží tieto riadky spolu. Samozrejme, niektoré vetné konštrukcie prekladá príliš doslovne, čo si môžete všimnúť aj na fotke obsahu knihy Veľký Gatsby.

Fotky sme však nemohli ukladať (alebo sme túto funkciu ani po pátraní v nastaveniach nevedeli nájsť). Odporúčame si preto dôležité informácie poznačiť napríklad do mobilu. Aj keď sa stane, že niekedy veta pôsobí v preklade netradične, z kontextu si takmer vždy viete vyvodiť jej správne znenie.

Automatický prekladač Vasco V4
Automatický prekladač Vasco V4 (Foto: Plnielanu.sk)

Jednoduché učenie cudzieho jazyka

Poslednou zaujímavou a rozhodne využívanou vlastnosťou je Učenie. Naučiť sa môžete viac ako tridsať jazykov, a to od jednoduchších po náročnejšie. Nájdete tu celú Európu, ale aj takú čínštinu či indonézsky alebo malajzijský jazyk.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Navštívili ste už niekedy Tatranský ľadový dóm? Téma tohtoročnej ľadovej stavby je skutočne kráľovská!

Najprv sa učíte základné slová, ktoré budete využívať v bežnej konverzácii (napríklad dni v týždni, mesiace či domáce slová). Neskôr budú nasledovať náročnejšie vety a súvetia. Zariadenie postup v učení ukladá podľa jednotlivých jazykov a preto sa môžete učiť aj viaceré z nich naraz.

Učenie sme používali najmä počas voľných chvíľ. Naučí vás okrem písania aj výslovnosť slov a neskôr viet. Nebude to zo dňa na deň, ale časom vďaka prekladaču dokážete zvládnuť jednoduchú konverzáciu v cudzom jazyku. Ak ste si nie istý, či ste aktuálnu lekciu (5 až 20 nových slov) zvládli, kedykoľvek ju môžete znova zopakovať.

Automatický prekladač Vasco V4
Automatický prekladač Vasco V4 (Foto: Plnielanu.sk)

Náš verdikt

Dva týždne s prekladačom Vasco vo vrecku boli veľmi príjemným spestrením. Zariadenie má slot na SIM kartu a zaručuje vám doživotný internet zadarmo, takže sa nemusíte báť, že by ste mali kdekoľvek na svete stratený. Dostupný je však aj Wi-Fi prijímač a zariadenie funguje aj bez karty.

Batéria vydrží zhruba týždeň, no pri naozaj intenzívnych dovolenkách to môže byť 4 – 5 dní. Nabíja sa univerzálnym USB-C káblom, ako dnes už všetky smartfóny.

Ak často cestujete a cudzie jazyky nie sú vašou silnou stránkou, prekladač Vasco V4 môže byť dobrým spoločníkom na cesty. Uľahčí komunikáciu a aktívnejších užívateľov aj čo-to naučí. Taktiež si ho vieme predstaviť ako pekný darček pre tých, ktorí radi chodia do cudziny. Aj napriek svojim pár maličkým neduhom a trošku vyššej cene stojí za pozornosť.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame