Rozprávajte o svojich pocitoch, uľaví sa vám: Potláčanie emócií môže viesť k chorobám

Rodinná pohoda

Psychická pohoda vás sčasti ochráni pre chorobami (Zdroj: GettyImages)

Ak má človek zdravotné problémy, obvykle sa za ne nehanbí a ani ich neskrýva. Pri otázke „Ako sa máš?“ pokojne odpovie, že ho pobolievajú kĺby, má migrénu, alebo ho trápi žalúdok. Horšie je to ale v prípade, keď sa cítime zle psychicky. Vtedy zvyčajne odpovieme stroho „Ujde to“, a ďalej svoj stav nerozoberáme. No a to je chyba.

Negatívne pocity, ako je smútok, hnev či bezmocnosť, nevieme zo svojho života odfiltrovať. Sú súčasťou nášho prežívania a robia nás tým, kým sme. Je však dôležité s nimi pracovať. Zbytočne sa v nich nevŕtať, ale ani ich nepotláčať. Fungujú totiž ako tlakový hrniec – ak ich budeme silou mocou držať pod pokrievkou, raz vybuchnú. A nemusí to byť len v podobe plaču či rozbíjania tanierov.

Hovorenie o pocitoch prospieva duši

Tak, ako sa staráme o svoje telo, mali by sme sa venovať aj svojej duši. A práve zdieľanie pocitov s blízkymi môže mať kladný vplyv na naše duševné zdravie. Rozprávať o tom, ako sa cítime, neznamená slabosť. Je to súčasť psychohygieny. Už len to, že nás niekto počúva a vyjadruje nám podporu, znamená veľa. Každý človek v krízovej situácii potrebuje cítiť, že nie je sám. Ak však o svojich trápeniach mlčíme, zostávajú v nás a ničia našu dušu aj telo.

Všetko so všetkým súvisí

Možno ste si v tejto chvíli pomysleli, že každý si musí svoj kríž niesť sám, a netreba iných zaťažovať vlastnými problémami. V skutočnosti však za mlčanie môžete platiť tým najcennejším – zdravím. Duševná bolesť sa môže zhoršovať a prerásť až do depresie či iného psychického ochorenia.

Navyše, ak emóciám nedáme priestor a snažíme sa ich skrývať, dá nám to pocítiť aj telo. Obyčajné bolesti šije či chrbta, tráviace problémy, alergie a ekzémy, to všetko môže súvisieť s psychikou. A to už nehovoríme o tom, že duševné trápenie môže vyústiť až do srdcovo-cievneho alebo onkologického ochorenia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Strata blízkeho: Čo pomôže bolesť prekonať a ako o smrti citlivo hovoriť s deťmi?

Socializujte sa

Ak práve prežívate ťažké obdobie, niečo vás trápi, a cítite, že to potrebujete dostať von, nezostávajte ticho. Povedzte o svojich pocitoch partnerovi či partnerke, alebo si sadnite na kávu s kamarátkou. Ak máte pocit, že sa nemáte komu zdôveriť, skúste najprv s niekým nadviazať dôvernejší vzťah. Staňte sa súčasťou skupiny, v ktorej sa budete cítiť dobre, a je jedno, či to bude klub záhradkárov alebo turistický krúžok.

Ak budete utužovať rodinné väzby a vzťahy s priateľmi, budete mať vždy nablízku niekoho, kto vám pomôže prejsť cez náročnú etapu života. Dôležité je neuzatvárať sa do seba a nehanbiť sa s inými deliť nielen o tie šťastné chvíle, ale aj o smútok a bolesť. Napokon, nie nadarmo sa hovorí, že zdieľaná radosť je dvojnásobná a zdieľaná bolesť polovičná.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame