S ťažkosťami počas menopauzy sa dá bojovať: Účinná je aj hormonálna liečba

Žena

gettyimages

Návaly tepla, zlý spánok, poruchy súvisiace s močením, bolesti svalov i kĺbov a aj psychické problémy i stavy úzkosti. To sú len niektoré z najčastejších nepríjemností, s ktorými musia bojovať ženy počas menopauzy.

Všetky z nich znižujú kvalitu života a obmedzujú ženy v bežnom živote. Jedným z nástrojov, ktorý by však mohol pomôcť je hormonálna liečba s obsahom estrogénov. Tej sa mnohé ženy obávajú, no odborníci tvrdia, že je účinnejšia, ako akákoľvek forma prírodnej liečby klimakterického syndrómu.

Démonizácia liečby

Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva a predseda Spoločnosti pre menopauzu a andropauzu Miroslav Borovský priblížil, že odborníkom predpísaná menopauzálna hormonálna liečba (MHL) do 60. roku života znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu, tiež pôsobí ako prevencia osteoporózy, kolorektálneho karcinómu, kardiovaskulárnych ochorení a depresie. Dodal, že práve pre „démonizáciu“ hormonálnej liečby máme v súčasnosti zvýšený počet žien, ktoré trpia na chronické ochorenia vyššieho veku.


Mohlo by vás zaujímať: Príznaky blížiacej sa menopauzy: Spoznajte ich a zistite, na čo sa pripraviť


Hormonálna liečba je účinná

Ženám so zdravotnými komplikáciami je podľa Borovského často odporúčaná alternatívna liečba v podobe čajov a výživových doplnkov s obsahom fytoestrogénov. Upozornil však, že žiadny druh alternatívnej liečby klimakterického syndrómu nie je taký účinný ako biologicky identické estrogény v dostupných liekoch. Predpisovaná hormonálna liečba podľa odborníka znižuje frekvenciu príznakov o 75 percent a ich intenzitu až o 87 percent. Údaje sa týkajú aj žien po odstránení maternice.

Riziko demencie i psychických chorôb

Ak sa menopauza dostaví pred 45., respektíve 40. rokom života ženy, podľa Borovského jej hrozí vysoké riziko demencie a psychických ochorení, ktoré postihujú náladu a emócie. „Menopauzálna hormonálna liečba obsahujúca estrogény je najúčinnejšou formou liečby vazomotorických symptómov a urogenitálnej atrofie, ktorej dôsledkom ženy pociťujú naliehavé nutkanie na močenie a sú náchylnejšie na infekcie močových ciest,“ vysvetlil.


Mohlo by vás zaujímať: Depresia v menopauze si nájde mnoho žien: Nedajte jej šancu!


Menopauza sa nemusí len pretrpieť

MHL zároveň podľa neho zlepšuje pamäť a náladu, odbúrava poruchy spánku, zmierňuje bolesti svalov a kĺbov, je prevenciou osteoporózy, rakoviny konečníka, cukrovky typu 2 a pravdepodobne koronárneho ochorenia srdca a Alzheimerovej demencie. Borovský odkázal ženám, že klimaktérium nemusia pretrpieť, pretože v súčasnosti majú k dispozícii moderné a účinné prostriedky a terapie, ktoré majú aj pozitívne vedľajšie zdravotné dôsledky.


Máte skúsenosti s hormonálnou liečbou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, TASR
Odporúčame