Vysaďte si hyacinty: Viete ako ho správne pestovať a rozmnožovať? Teraz je ten ideálny čas!

Hyacint nevyžaduje nejakú extra starostlivosť (Zdroj: Freepik/taidundua)

 Hyacinty sú jedny z prvých jarných kvetov, ktoré zažiaria svojou pestrosťou a omamnou vôňou. Ich výhoda je v tom, že ich môžete pestovať aj v kvetináčoch, pokiaľ nemáte záhradku. Pri dobrej starostlivosti vám vydržia celé roky. Viete, ako s nimi zaobchádzať, a čo s kvetmi po tom, čo odkvitnú?

Ako pestovať hyacint?

Pokiaľ chcete hyacintu dopriať vhodné podmienky, mali by ste cibuľku zasadiť na slnečné miesto do výživnej a ľahšej pôdy. Podporu toho, aby sa mu darilo zaručíte napríklad dobre vyzretým kompostom.

Hyacinty obľubujú veľa slnka už od skorej jari, no počas roka si vystačia aj s miernym tieňom. Ak uvažujete nad vysadením do záhradky, pokojne zvoľte miesto pod listnatým kríkom či stromom – na jar bude bez lístia, neskôr rastlinku ochráni pred priamym žiarením slnka.

(Zdroj: Freepik/freepik)

Kedy a ako sadiť?

Cibuľky vysádzajte koncom septembra alebo počas októbra. Ideálne je, ak ich rozostavíte na vzdialenosť cca 10 až 20 centimetrov, približne 10-15 centimetrov hlboko do zeme. Držte sa pravidla, že vrstva zeminy nad cibuľkou by sa mala približne rovnať výške hyacintu po vyrastení.

Hlboké sadenie cibúľ má svoje opodstatnenie – v zime by mohli ľahko zmrznúť, no pred mrazom ich ochráni vrstva rašeliny, ktorú môžete prípadne pokryť ešte izolačnou vrstvou lístia alebo slamy. Túto vrstvu však na jar odstráňte včas, aby mohli hyacinty smelo vyrásť!

Starostlivosť

Hyacint nevyžaduje nejakú extra starostlivosť. Je v podstate nenáročnou rastlinou, ktorá nepotrebuje ani pravidelné hnojenie či zalievanie. Pohnojiť ju môžete v čase výsadby – pridajte trochu hnojiva do pôdy ešte na jeseň). Zalievať postačí raz za týždeň.

V interiéri

Ak ste dostali (alebo si kúpili) hyacint v kvetináči, no už stihol odkvitnúť, je načase obmedziť zalievanie a počkať na dobu, kedy listy zoschnú. Keď sú listy zažltnuté, vtedy cibuľka dobre vyzrieva a zaťahuje sa. Kvetináč potom umiernite do chladnej tmavej miestnosti. Keď bude cibuľka vyzretá, môžete ju vybrať z pôdy a uschovať na jesenné sadenie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Letné horúčavy interiérovým rastlinám nesvedčia: Ako ich udržať v dobrej kondícii?
(Zdroj: Freepik/freepik)

V záhrade

Keď vám odkvitnú hyacinty v záhone, treba odstrániť kvet, aby sa rastlina nevysilila. Mala by potom v ďalšej sezóne menšiu cibuľu. Listy však ponechajte, z rastliny svojvoľne odpadnú.

Rozmnožovanie

Čím väčšia cibuľa, tým viac kvetov. Rozmnožovanie je trochu netradičné, ale nie je to nič, čo by ste nezvládli. Robí sa to narezaním cibule do kríža. Tento proces je najlepšie urobiť ešte v júni, a následne cibule pestovať v skleníku alebo v parenisku.

Tým, že sa materská cibuľa hyacintu nareže, vytvoria sa malé postranné cibuľky. Pred narezaním treba cibuľu dobre očistiť od zeminy, a tiež z nej odstrániť suché vrstvy šupiek. V rozšírenej spodnej časti cibule sa urobia dva zárezy do kríža, a to až do jednej tretiny cibule. 

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame