Sivý zákal trápi tisíce Slovákov: Ako vzniká a čo čakať od jeho operácie?

Operácia očí

flickr.com/AucklandEye

Ak máte okolo päťdesiatky a neustále sa vám zhoršuje videnie, mali by ste spozornieť. Rozmazané a zahmlené videnie môže znamenať aj sivý zákal. Jeho odstránenie je možné len operačne, nezaberajú naň totiž nijaké lieky. Bez zákroku by ste však skôr či neskôr úplne oslepli. K problematike sa vyjadruje MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej klinky NeoVízia v Bratislave.

Čo je to sivý zákal?

Katarakta je očné ochorenie, pri ktorom dochádza ku zakaleniu šošovky v oku, cez ktorú prechádza svetlo na sietnicu a v dôsledku toho sa celkové videnie zhoršuje. „Sivý zákal (odborne katarakta) znamená zníženú priehľadnosť, zakalenie normálne čírej očnej šošovky. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie. V pokročilom štádiu už zbadáte sprievodné príznaky. Máte pocit, akoby ste videli zahmlene, ste citlivejší na svetlo, zdá sa vám, že vidíte horšie do diaľky a obraz pred vami sa javí ako skreslený. Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky, aj desaťročia. V niektorých prípadoch však na to stačia aj mesiace,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči.

Najväčšie riziko predstavuje vek

Sivý zákal je tým typom ochorenia, ktorého riziko stúpa najmä vekom. Pohlavie však nehrá nijakú rolu, pretože toto ochorenie sa objavuje v rovnakej miere u mužov aj u žien. Podľa MUDr. Piovarčiho postihuje najmä starších ľudí po 50 – 60. roku života. Po sedemdesiatke ho má už takmer polovica ľudí a po osemdesiatke skoro každý človek. Táto porucha zraku však nemusí byť len súčasťou procesu starnutia, môže postihnúť aj ľudí po štyridsiatke. Sivý zákal sa vyskytuje aj ako vrodený a postihuje už deti pri narodení.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Spôsobiť ho môžu aj lieky, infekcie v oku, či ťažká práca

Okrem veku je riziko sivého zákalu spojené aj s dedičnosťou, či niektorými vonkajšími faktormi: Poznáme aj komplikovaný sivý zákal, ktorý vzniká na podklade iných zmien v oku (napr. opakované zápaly). Prípadne po prekonanej ťažkej infekcii oka. Existuje aj sivý zákal, ktorý vzniká z dlhodobého užívania liekov, ktoré ho spôsobujú (napr. kortikosteroidy, hormonálna liečba). Samostatnú skupinu tvoria diabetici, či ľudia po ťažkom úraze oka. Z vonkajších vplyvov sú to niektoré rizikové povolania, pri ktorých človek prichádza do styku s infračerveným žiarením – napríklad sklári a robotníci pri vysokých peciach. Existuje však aj skupina zákalov, u ktorých príčina vzniku nie je známa,“ hovorí MUDr. Piovarči.

Vzniku sivého zákalu nezabránite

Ide totiž o ochorenie, na ktoré nezaberajú nijaké preventívne opatrenia, či dodržiavanie zdravej životosprávy. Význam pri správnej výžive vnútroočnej šošovky má podľa MUDR. Piovarčiho vitamín C. Ani jeho nadmerné užívanie však nepotvrdilo preventívny ochranný účinok. V skorších štádiách je operácia ľahšia a bezpečnejšia, preto zákrok netreba odďaľovať. Starý mýtus, že zákal musí “dozrieť“, kým sa zoperuje, už dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Operácia sivého zákalu predstavovala pre pacienta v minulosti skutočnú záťaž. Išlo o náročný invazívny zákrok. Chirurg musel použiť veľký operačný rez. Pacient opúšťal operačnú sálu s prelepenými očami a bol odkázaný na starostlivosť okolia. V nemocnici strávil nasledujúcich 7 – 10 dní.  Dnes vďaka najmodernejšej diagnostike a operačnej technike ide o desaťminútový výkon jednodňovej chirurgie. Ihneď po zákroku opúšťa pacient kliniku,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči.


Mohlo by vás zujímať: Rozmýšľate nad laserovou operáciou očí? Toto všetko by ste mali vedieť


Bez operácie vás čaká slepota

Katarakta je ochorenie, ktoré sa nedá udržiavať ani liečiť nejakými liekmi. Jedinou možnosťou liečby je absolvovanie operácie v čo najskoršom termíne. „Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju umelou,“ ozrejmuje MUDr. Piovarči. Operácia je pritom pomerne rýchla: Pri štandardnom operačnom postupe vytvoríme v oku miniatúrny rez vo veľkosti 2,2 – 2,4 milimetra. Na prednom púzdre šošovky vytvoríme kruhový otvor, špeciálnymi prístrojmi rozpustíme obsah šošovky a odsajeme ho von. Púzdro vyčistíme a následne doň implantujeme mäkkú vnútroočnú šošovku. Po hodine od zákroku pacienta púšťame domov,“ hovorí odborník.

Operovať vás môžu aj laserom

Ak máte výhrady voči operácii klasickou metódou, môžete vyskúšať aj najmodernejšiu technológiu. Operáciu pomocou lasera: „Skúsenosti zo sveta dokázali, že laser je 10 krát presnejší než ruka človeka. Nahrádza všetky ostré nástroje. Laserový robot vykoná pod dohľadom chirurga všetky úkony a na záver ohlási ukončenie zákroku. Celý proces trvá 40-50 sekúnd a prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči. Chirurg nastaví parametre na základe individuálnych meraní oka pacienta. Celý proces riadi a kontroluje integrovaný očný tomograf, ktorý vytvára detailný obraz vnútorných štruktúr oka. Chirurg tak plánuje a vykonáva operáciu s takou presnosťou, ktorá nie je pri manuálnej operácii možná. Precíznosť, jemnosť a šetrnosť laserového lúču rovnako skracuje dobu hojenia a urýchľuje návrat videnia, vysvetľuje MUDr. Piovarči.


Mohlo by vás zujímať: Unikátna transplantácia rohovky už aj na Slovensku: Môže zachrániť zrak aj vám?


Dva v jednom – zbavte sa naraz sivého zákalu aj dioptrií

Dnešné moderné technológie dokážu skutočné zázraky. Pri jednej operácii sa môžete zbaviť nielen ochorenia, ale aj očnej vady, kvôli ktorej musíte nosiť okuliare. Laser totiž dokáže zároveň s operáciou sivého zákalu vykonať aj astigmatické nárezy rohovky, ktoré zmiernia, alebo úplne odstránia astigmatizmus. Pacient si môže na odporúčanie lekára vybrať z veľkého počtu šošoviek. Monofokálne plne hradí zdravotná poisťovňa. ,,Okrem odstránenia sivého zákalu vám zabezpečia videnie ostro na jednu vzdialenosť, väčšinou do diaľky. Zbavíte sa tak okuliarov  do diaľky, ostanú vám len tie na čítanie. Najmodernejšie multifokálne šošovky dokážu ešte viac. Ešte nedávno potrebovali pacienti po operácii sivého zákalu okuliare na čítanie. Vďaka vysokokvalitným multifokálnym vnútroočným šošovkám s dioptriou na diaľku a zvlášť na čítanie ich môžu zahodiť. Po operácii vidia výborne do blízka aj do diaľky. Bez okuliarov,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči


Podstúpili ste už operáciu na odstránenie sivého zákalu? Aké sú vaše skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/AucklandEye, flickr.com/AucklandEye, Nela
Odporúčame