15+ najkrajších vodopádov na Slovensku: Vyrazte sa turistiku na tieto úžasné miesta!

Vodopády tipy

Vydajte sa na cestu za najkrajšími vodopádmi (Zdroj: GettyImages)

Sú jednými z najpútavejších divov našej prírody – vodopády. Vo svete ich nájdete tisíce a voda z nich padá aj zo stometrovej výšky. Vedeli ste o tom, že aj na Slovensku máme zopár nádherných vodopádov? Najviac ich nájdete v našom najvyššom pohorí, no nachádzajú sa aj na východe a dokonca aj západe Slovenska.

V článku nájdete vodopády:

Západné Slovensko

Hlbočiansky vodopád

Začneme neďaleko Smoleníc, kde sa v rovnomennej doline nachádza Hlbočianky vodopád. Ide o jediný svojho druhu v pohorí Malých Karpát. Voda z neho však netečie neustále, najmä na jar pri odmäku a počas výdatných dažďov. Voda steká do doliny z brala vysokého 9 metrov.

Ako sa k vodopádu dostanete? Stačí sa zo Smoleníc vydať po modrej značke. Cesta k vodopádu nie je náročná, zaberie asi pol hodinku a turistika je vhodná aj pre menšie deti.

Rudniansky vodopád

Rudniansky vodopád na nachádza v Štiavnických vrchoch medzi dedinami Uhliská a Rudno nad Hronom. Voda z neho padá z výšky 4 metrov a najbohatší tok má počas jari a jesene. Počas teplých letných mesiacov je vyschnutý. Avšak v zime tečie tiež a ak zamrzme, vytvorí na skale obrovské cencúle.

Ako sa k vodopádu dostanete? Stačí sa vydať do jednej zo spomínaných obcí a riadiť sa tabuľami (kratšia cesta je z dediny Uhliská). Turistika zaberie štvrť až pol hodinu a cesta má nenáročný terén.

Strážovské vodopády

Poslednými z trojice vodopádov na západe Slovenska sú Strážovské. Padajú z rovnomenného sedla vo výške 800 metrov nad morom. Ide konkrétne o dvojicu vodopádov, pričom majú výšku 6 a 9 metrov. Voda z nich tečie aj v lete, no najväčší prietok je počas jarných dažďoch. V zime sa tu taktiež tvoria cencúle.

Ako sa k vodopádu dostanete? Nevedie k nim žiadny označený chodník, cestu si naplánujte na mape. Najkratšia vedia z Červíkovej chaty alebo z obce Zliechov. V oboch prípadoch je trasa je dlhá necelé 4 kilometre.

Stredné Slovensko

Starohutský vodopád

Starohutský vodopád je súčasnou Skleného potoka. Aj keď voda padá „len“ z výšky 5 metrov, v roku 1977 bola vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku spolu s okolitou prírodou. Podľa vedcov mal vzniknúť tektonickým poklesom krýh. Ideálny čas na jeho návštevu je počas jari.

Ako sa k vodopádu dostanete? Nájdete ho, keď sa vydáte zo Starej Huty, čo je mestský časť Novej Bane, priamo k potoku. Dovedie vás k nemu veľká informačná tabuľa. Cesta zaberie len pár minút.

Vodopád Bystré

Bystré je jeden z najväčších a najmohutnejších vodopádov na Slovensku. Vzniknúť mal ešte pred viac ako 13 miliónmi rokov. Voda sa valí z výšky 23 metrov, takže sa pripravte, že ho nielen uvidíte, ale aj začujete. V strede jeho výšky je aj rímsa, na ktorej sa môžete odfotiť.

Ako sa k vodopádu dostanete? K vodopádu je vytvorená nová náučná trasa z Hriňovej s dĺžkou 3 kilometre. Vydať sa môžete aj po starej ceste z Chaty Poľana, z ktorej ste pri vodopáde do pol hodiny.

Králický vodopád

Tento vodopád sa nachádza v Kremnických vrchoch. Je súčasťou Farebného potoka a padá z výšky 7 metrov. Jeho krásu obohacuje aj masívna skalnatá stena na okolí. V okolí nájdete aj umelé ohniska, kde sa môžete občerstviť.

Ako sa k vodopádu dostanete? Stačí sa vybrať do obce Králiky v blízkosti Banskej Štiavnice. Odtiaľ vedie označená cesta priamo k vodopádu, zo skúsenosti vieme, že je to nenáročná túra.

Turovský vodopád

V Kremnických vrchoch ešte chvíľu ostaneme. Nachádza sa tu Turovský vodopád, ktorému miestni hovoria aj Padalo. Je vysoký 15 metrov a vznikol tektonicky. Odporúčame ho navštíviť na jar po roztopení snehu, kedy je najkrajší.

Ako sa k vodopádu dostanete? Vydajte sa do obce Turová a označeným chodníkom zamierte k vodopádu. Cesta je dlhá približne pol kilometra a zvládnu ju aj malé deti.

Vodopád pod Orlovou

Tento vodopád budete poznať z viacerých známych fotografií. Pod Orlovou padá do hĺbky 5 metrov a aj keď jeho zábery obleteli Slovenskom, málokto o jeho polohe vie. Vodopád je členitý, čo dodáva na jeho kráse.

Ako sa k vodopádu dostanete? Z obce Pohorelá sa vydajte po zelenej trase, ktorá vám prevedie Lukáčikovou dolinou. Jej súčasťou je aj vodopád pod Orlovou, cesta k nemu má zhruba 5 kilometrov.

Vodopád v Došnej

Ďalším členitým vodopádom je Došná. Nachádza sa v Turci, konkrétne v Národnom parku Veľká Fatra. Jeho terén je neschodný a kochať sa ním budete len zospodu. Prietok z výšky 6 metrov je najsilnejší, už tradične, počas jari. Voda pochádza z jedného z prítokov Belianskeho potoka.

Ako sa k vodopádu dostanete? Táto túra zaberie približne tri hodinky. Vyberte sa z obce Belá k chate Havranovo a odtiaľ označenou cestou k vodopádu. Túra je síce dlhá, no terén je bezproblémový.

Roháčsky vodopád

Dostávame sa k Vysokým Tatrám. Roháčsky vodopád je súčasťou Studeného potoka a padá na skaly z výšky 23 metrov. V skutočnosti ide o dva vodopády, ale vďaka hĺbke spádu sa akoby zlievajú do jedného. Je kaskádový, čo znamená, že nepadá kolmo dolu, ale má cikcakovitý spád.

Ako sa k vodopádu dostanete? Nachádza sa zhruba 100 metrov pod Vyšným, kam sa dostanete z lyžiarskeho strediska Spálená. Priamo k nemu však nevedie žiadna označená cesta a terén je tu nebezpečný.

Lúčanský vodopád

Pre pohodlnejších cestovateľov odporúčame navštíviť Lúčanský vodopád. Má výšku 12 metrov a padá z travertínovej terasy. Aj keď sa nachádza priamo v obci Lúčky, patrí do územia Tatranského národného parku (ako jeden z piatich na Slovensku).

Ako sa k vodopádu dostanete? Pri ceste ku kúpeľom Lúčky stačí správne odbočiť, informačné tabule vás k nemu navedú. Nakoľko zaparkujete priamo pri vodopáde autom, pripravte sa na ďalších turistov.

Ráztocký vodopád

Aj fotky Ráztockého vodopády obleteli Slovensko. Nachádza sa v Kvačianskej doline v blízkosti Veľkého Borového. Voda padá do hĺbky 8 metrov a počas celého roka sú skaly pokryté bujnou vegetáciou. Na jar je najmohutnejší a pretečie tu najviac vody, v zime vás tu zasa čakajú obrovské cencúle.

Ako sa k vodopádu dostanete? Z Veľkého Borového k nemu vedie modrý turistický chodník. Pri vodopáde sa nachádza aj rebrík, po ktorom sa môžete vydať hore, no kvôli vlhkosti a špliechajúcej vode buďte mimoriadne opatrní.

Navštevujete vodopády na Slovensku?

Východné Slovensko

Vodopád Skok

Skok je najväčším vodopádom v celých Tatrách a zároveň k nemu ako k jednému z mála vedie celoročne otvorený chodník. Nájdete ho v Mylnickej doline, do ktorej padá z výšky 25 metrov. Nakoľko je v nadmorskej výške 1 800 metrov nad morom, voda v ňom je veľmi studená a cez leto príjemne osviežujúca.

Ako sa k vodopádu dostanete? Vedie k nemu chodník zo Štrbského Plesa. Cesta z parkoviska je dlhá asi 5 kilometrov, no zvládnu ju aj menšie deti.

Dlhý vodopád

Vodopád neďaleko Starého Smokovca do bodky plní svoj prístavok, nehovorí sa mu Dlhý je len pre nič za nič. Je vysoký 16 metrov, no voda sa ťahá v dĺžke takmer sto metrov. Je zároveň najnižšie položeným vodopádom vo Tatrách s nadmorskou výškou 1 200 metrov nad morom.

Ako sa k vodopádu dostanete? Najjednoduchšia cesta k nemu vedie z Bilikovej chaty na Hrebienku. Vydať sa k vodopádu môžete aj priamo zo Starého Smokovca.

Obrovský vodopád

Tento vodopád vyzerá ako z inej krajiny. Nájdete ho v rokline Malého Studeného potoka a padá z úzkej štrbiny do hĺbky 20 metrov. Počas svojho spádu sa voda rozlieva do dolinky. Cez ňu vedie lávka, z ktorej si vodopád odfotíte a pokocháte sa.

Ako sa k vodopádu dostanete? Vedú sem nenáročné túry zo Starého Smokovca, Hrebienka aj Tatranskej Lomnice. Z vodopádu sa môžete vydať rovnakou cestou späť alebo po červenej značke k Téryho chate na chutný obed.

Korytový vodopád

Korytový vodopád sa nachádza v Slovenskom raji. V okolí nájdete viaceré obdobné, no tento je s výškou necelých 9 metrov najvyšším. Je dvojstupňový, v rokline robí poriadny hluk a voda ním preteká počas celého roka.

Ako sa k vodopádu dostanete? Stačí sa vydať po zelenej turistickej značke z Hrabušíc. Počas cesty musíte prejsť aj niekoľkými stupačkami a kratšími rebríkmi, takže s napríklad kočíkom by pre vás bola cesta prakticky neprejazdná.

Hrhovský vodopád

Hrhovský vodopád je považovaný za jeden z najkrajších na Slovensku a taktiež ide o tuzemský unikát. Voda padá z výšky 9 metrov prakticky bez zábran. Historici predpokladajú, že má zhruba 5000 rokov a archeológovia tu našli aj zopár skamenelín.

Ako sa k vodopádu dostanete? K vodopádu vedú informačné tabule priamo z obce Hrhov. Na jeho vrchole sa nachádza aj oddychová zóna.

Hájske vodopády

Ani Hájske vodopády by ste z fotiek nezaradili k Slovensku. Ide o sériu vodopádov s výškou od 1 po 7 metrov, pričom výdatnosť vodného toku závisí od zrážok. Počas zimných mesiacov tu nájdete len cencúle.

Ako sa k vodopádu dostanete? Vydajte sa do obce Háj, kde začína žltá turistická trasa cez dolinu do obce Hačava. Vodopády nájdete popri ceste. Túto trasu môžete absolvovať aj na horskom bicykli, v tomto prípade sa vydajte po červenej trase.

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, kamnavylet.sk
Odporúčame