Stres podľa vedcov neničí len psychiku, ale aj trávenie: Ako ochránime naše črevá?

Na myši aplikovali protilátku, o ktorej sa doposiaľ nevie, ako by fungovala z dlhodobého hľadiska (Zdroj: Freepik/stefamerpik)

Dlhodobý stres nie je pre zdravie človeka vôbec dobrý. Žiaľ, často sa mu nedokážeme vyhnúť, aj napriek všetkej snahe. Je známe, že počas stresových období môžete trpieť aj gastro ochoreniami či náhlymi stavmi. V prípade chronického stresu sa majte na pozore, vedci totiž odhalili, že dokáže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy najmä v črevách.

Jeden z desiatich

Podľa časopisu Nature je známe, že zápalovým ochorením čriev trpí každý desiaty človek. Ide o nepríjemný stav, ktorý spôsobuje bolesti brucha a hnačku. Zapríčiňujú ho zmenené mikróby čreva, na ktoré, okrem iného, vplýva aj stres. Na tento stav si treba dávať pozor, mohol by viesť až k syndrómu dráždivého čreva, čo rozhodne nie je príjemná diagnóza.

Diagnóza stres

Podľa vyjadrení odborníkov v spomínanom zdroji ide o to, že metabolickú poruchu črevných kmeňových buniek ovplyvňuje chronický stres.

Výskumu sa venovali vedci z univerzity  v Nanjingu. Xiao Zheng, spoluautor štúdie, so svojim tímom podrobili myši dvom týždňom chronického stresu, aby mohli sledovať jeho vplyv na organizmus.  V porovnaní so zvieratami, ktoré stres nemali, mala testovaná vzorka nižšiu hladinu kmeňových buniek, ktoré by chránili ich trávenie.

Čo zistili?

Vedci, samozrejme, pátrali ďalej. Skúmali aj iné živočíšne druhy, ktoré ich hypotézy potvrdili. Nervový systém zvierat sa „aktivoval“ pri nadmernom strese, čím spustil reakciu tela „bojuj alebo uteč“. Je to bežný jav pri psychickom strese, ktorý môže stáť aj za zmenou vášho mikrobiómu čriev.

Niektoré baktérie z čeľade Lactobacillus sa množia sa v stresových podmienkach. Produkujú chemickú látku indol-3-acetát (IAA). Zistilo sa, že jej zvýšená hladina, ktorá bola zapríčinená stresom, bránila črevným kmeňovým bunkám v prirodzenom procese ochrany jedinca. Podľa doposiaľ známych výsledkov výskumu to môže platiť aj pre ľudský organizmus.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pozor na paracetamol: Najbežnejší liek môže byť rizikom, ukázali výsledky výskumu

Hľadajú riešenie

Na myši aplikovali protilátku, o ktorej sa doposiaľ nevie, ako by fungovala z dlhodobého hľadiska. Ide o takzvaný a-ketoglutarát, ktorý je látkou užívanou najmä kulturistami. Dokáže však naštartovať metabolizmus a aktivovať obnovu buniek, ktoré boli poškodené stresom.

Nájdite spôsob, ako sa upokojiť

Ideálne samozrejme je, ak sa snažíte stresu predchádzať, alebo s ním viete pracovať. Celkovej pohode pomôže pohyb či dostatok spánku. Keď začínate cítiť dopad stresu, cítite tlak,  Jednoduché dýchacie cvičenie, ktoré môžete robiť kdekoľvek a kedykoľvek, je technika zvaná „4-7-8“. Toto cvičenie môže pomôcť upokojiť vašu myseľ a znížiť napätie. Postup je nasledujúci:

  1. Zaujmite pohodlnú polohu: Môžete sedieť so vzpriameným chrbtom alebo si ľahnúť. Pokúste sa uvoľniť a zbaviť sa všetkých napätí v tele.
  2. Zamerajte sa na dych: Plne sa sústreďte na svoj dych. Uvedomte si, ako vzduch vstupuje a vychádza z vášho tela.
  3. Nádych: Pomaly a hlboko vdýchnite nosom počas štyroch sekúnd.
  4. Zadržte dych: Potom zadržte dych na sedem sekúnd. Snažte sa počas tejto doby zostať uvoľnení.
  5. Výdych: Pomaly a úplne vyfúknite vzduch ústami počas ôsmich sekúnd, ako keby ste pískali. Pri výdychu si predstavte, ako stres a napätie opúšťajú vaše telo.
  6. Opakovanie: Tento cyklus opakujte štyrikrát.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame