Lístie ako vymaľované: Ktorým druhom stromov jeseň výnimočne pristane?

Krásu japonského javora nikto neprehliadne (Zdroj: Wikimedia Commons/WikiRigaou)

Príroda nám prináša na jeseň hotovú pastvu pre oči v podobe nádherne vymaľovaných listov. Počas prechádzky pod korunami stromov sa tak neraz cítime ako v rozprávke. Možno si preto budete chcieť vytvoriť takúto atmosféru aj vo svojej záhradke. Pozrite sa, ktoré stromy a kry hrajú v tomto období výnimočne pestrými farbami.

Javor japonský (Acer palmatum)

Japonské javory sa krásnym lístím pýšia počas celého vegetačného obdobia. Najčastejšie sa zaodejú do červených odtieňov, no poznáme aj druhy, ktoré svoje zelené lístie menia za zlatisté. Odrody sa klasifikujú podľa jesennej farby listov aj typu lístia.

Tieto stromy krásne oživia aj menšie záhrady, pretože sa dajú pestovať aj vo veľkých kvetináčoch. Vyhovuje im pôda s pomerne vysokým obsahom organickej hmoty, ktorá je vlhká, ale dobre odvodnená. Väčšina japonských javorov znesie mrazy. V závislosti od odrody dorastajú do výšky 2 – 4 metre.

Gledíčia trojtŕňová (Gleditsia triacanthos)

Ide o výrazný strom, ktorý ozvláštni každú záhradu. Typické sú pre ňu zaujímavé tŕne, ktoré dohusta pokrývajú kmeň. Existujú však aj odrody bez tŕňov. Plody stromu sa dajú konzumovať, no vytvárajú sa len v teplejších oblastiach. Podľa čínskej medicíny majú dokonca liečivé vlastnosti.

Gledíčia je nenáročná na pestovanie, pretože dobre znáša suchšie aj vlhké, kyslé i vápenaté stanovisko na priamom slnku. Oplýva krásnymi perovitými listami, ktoré sú dlhé až 20 cm. Po vypučaní sú žlté, neskôr svetlozelené. Najviac vyniknú práve na jeseň, keď sú zlatisto žlté. Na jar strom zdobia nenápadné žltozelené kvety, ktorých vôňa pripomína perník a láka včely. Strom dorastá do výšky približne 8 metrov, pričom rastie pomalšie.

Bohatá záplava zlatých listov gledíčie (Zdroj: Wikimedia Commons/Kevmin)

Tupelo lesné (Nyssa sylvatica)

Tento na pohľad obyčajný strom premieňa na jeseň svoju korunu na baldachýn žltých, oranžových alebo šarlátových listov. Okrem sýtej farby vynikajú lesklým povrchom. Tupelo dobre znáša vlhšiu pôdu a znesie blízkosť stojatej vody. Najlepšie sa mu bude dariť na priamom slnku alebo v polotieni. Jeho čierne plody obľubujú vtáky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jesenné novinky kín, televízií a streamovacích služieb: Čo si z filmovej a seriálovej ponuky vyberiete vy?

Voňavé, no pomerne nenápadné kvetenstvo sa objavuje v máji až júni. Výška stromu závisí od kultivaru aj miesta, kde bol štepený alebo balený. Môže sa pohybovať od 6 do 25 metrov. Čím bude strom starší, tým sa mu bude koruna viac zaobľovať a ozdobne prevísať.

Listy tupela vynikajú aj svojim leskom (Zdroj Wikimedia Commons/Berean Hunter)

Javor cukrový alebo cukrodarný (Acer saccharum)

Javor cukrový (cukrodarný) je známy najmä vďaka miazge, z ktorej sa vyrába javorový sirup. Jeho lístie je v Severnej Amerike priam stelesnením jesene. Javoru sa darí v dobre priepustnej a výživnej pôde, no znesie aj piesčité a ílovité pôdy.

Vďaka slnečnému stanovišťu alebo polotieňu budú jeho listy na jeseň intenzívne sfarbené. Porastie však aj v tieni a neprekážajú mu ani tuhé mrazy do -40°C. Mladé stromy mávajú okolo 5 metrov, v dospelosti môžu mať až do 30 metrov. Javory nie sú veľmi náročné na výživu a najmä ich jesenná elegancia láka mnohých pestovateľov.

Javor je stelesnením jesene (Zdroj: Wikimedia Commons/James St. John)

Ambrovník (Liquidambar styraciflua)

Výrazný a exoticky vyzerajúci ambrovník pritiahne všetky pohľady. Každú jeseň predvedie pozoruhodnú hru farieb, ktorá sa môže meniť z vínovočervenej, oranžovej, žltej alebo hnedastej a to počas jedného obdobia. Ambrovník najviac vynikne vo väčších záhradách a je vhodné ho umiestniť ako solitér do udržiavaného trávnika. Ako stanovisko mu vyberte chránené a teplejšie miesto s mierne kyslou pôdou a dostatkom vlahy. Stromy dosahujú výšku 18 – 25 metrov a skvelo poslúžia na vytvorenie tienistého miesta.

Listy ambrovníka majú krásne sfarbenie (Zdroj: Wikimedia Commons/Ch.Brame)

Sumach šarlátový (Rhus glabra) a sumach pálkový (Rhus typhina)

Sumach alebo škumpa je drevina, ktorá môže v závislosti od odrody dorásť až do 8-metrovej výšky a dosiahnuť šírku 3 metre. Rozrastá sa naozaj rýchlo, takže nie je veľmi vhodná do malých záhrad. V priestrannejších záhradách upúta pozornosť, keď ju vysadíte do menšej skupinky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vysaďte si hyacinty: Viete ako ho správne pestovať a rozmnožovať? Teraz je ten ideálny čas!

Listy majú perovitý tvar a na jeseň vynikajú žltými, oranžovými až červenými odtieňmi. Sumach nie je náročný na pestovanie. Potrebuje slnečné, teplejšie miesto s priepustnou a dostatočne výživnou pôdou. Bobuľky, ktoré na ňom dozrejú, poslúžia ako krmivo pre vtáky. Pri kúpe si však dávajte pozor, pretože niektoré druhy sumachu bývajú jedovaté.

Šumach hrá na jeseň rôznymi farbami (Zdroj: Wikimedia Commons/Cbaile19)

Ginko (Ginkgo biloba)

Tento strom je veľmi obľúbený vďaka svojim liečivým účinkom a tvorí súčasť mnohých záhrad. Okrem toho má aj historickú hodnotu. Ide totiž o jednu z najznámejších živých fosílií vo svete rastlín a najstaršiu žijúcu semennú rastlinu. Neobyčajne tvarované listy ginka sa na jeseň sfarbujú do žiarivej zlatožltej farby.

Ginko je odolné, no najlepšie sa mu bude dariť na chránenom mieste, v hlbokej, výživnej a vlhšej pôde. V záhrade upúta pozornosť najmä ako solitér. Na správny rast mu vyhraďte dostatok miesta. Dospelé stromy mávajú až 30 metrov a dožívajú sa neuveriteľných 3000 rokov. Ak máte menšiu záhradu, môžete si zaobstarať nižší a kompaktnejší kultivar Mariken.

Netypické listy vytvárajú zlatý baldachýn (Zdroj: Wikimedia Commons/Derek Ramsey)

Bršlen (Euonymus alatus)

Bršlen je cenený najmä pre svoje čarovné jesenné zafarbenie listov a výnimočné zelenkasté konáriky s nápadnými korkovými lištami. Listy kra sú najskôr ružovkasté a neskôr sa zmenia na sýto červené. Na jeseň býva bršlen pútavou ozdobou celej záhrady.

Dosahuje výšku 2 metre a približne rovnakú šírku. Čím bude drevina staršia, tým bude atraktívnejšia. Vysaďte ho na slnečné miesto s vlhkou a priepustnou pôdou. Hodí sa na vytvorenie pozadia jesenného kvetinového záhona astier alebo chryzantém.

Bršlen sa stane ozdobou každej záhrady (Zdroj: Wikimedia Commons/Chris Barton)

Máte zasadený niektorý z týchto stromov?

Zdroj: plnielanu.sk, thespruce.com
Odporúčame