Stuhnutie šije dokáže poriadne potrápiť: Ako si s ním účinne poradiť?

Žena

thinkstockphotos.com

Stalo sa vám, že ste sa ráno zobudili so silnou bolesťou na jednej strane krku, ktorá vám znemožňovala i ten najmenší pohyb? Povedali ste si, že ste zle spali a že to rozcvičíte, ale bolesti pretrávali a trápili vás niekoľko dní? Lekári tomuto stavu hovoria funkčná blokáda krčnej chrbtice.

Nepríjemný bolestivý stav

Stuhnutie šije je veľmi nepríjemným obmedzením hybnosti krku s intenzívnou bolesťou. Prejavuje sa skrátením svalov krku a zablokovaním krčných stavcov. Pri tomto stave spôsobuje i mierny pohyb hlavou prudkú bolesť alebo dokonca znemožní pohyb a pretrváva asymetrické držanie hlavy a ramena. Zistíte, že máte problém obliecť sa, najesť alebo prejsť čo i len pár krokov. Všetky jemné pohyby, ktoré ste si doteraz ani neuvedomovali, spôsobujú bolesť. Tá môže vystreľovať aj do ramena a ruky, spôsobovať neprirodzeným držaním hlavy, krku a ramena ťažkosti aj v kľudovom stave a prechádzať do šije.


Mohlo by vás zaujať: Keď hlava neznesiteľne bolí a bolí: Na vine môže byť krčná chrbtica


Prvá pomoc

Ak vás postihlo akútne stuhnutie šije, nesnažte sa svaly krku nasilu rozhýbať alebo masírovať. Vhodnou prvou pomocou je liek proti bolesti na báze ibuprofenu, ktorý zároveň tlmí zápal, ktorý sa môže rozvinúť pri stavoch trvajúcich viac dní, dokonca môže byť sprevádzaný mierne zvýšenou teplotou. Pre úľavu je potrebný pokoj a teplo:

 • Krk si zabaľte do teplého šálu alebo viacerých vrstiev veľkej bavlnenej plienky, zdržujte sa v teple.
 • Výborným pomocníkom je infračervená lampa (solux), ktorou sa môžete nahrievať v 10-15 minútových intervaloch niekoľkokrát denne.
 • Aplikovaním prehrievacieho oleja alebo masti na postihnutého miesto tiež napomôžete k uvoľneniu svalov.
 • Ak by ste si chceli namiešať prehrievaciu zmes sami, použite esenciálne oleje zázvor, škoricu, čierne korenie, majoránku, antispazmatické účinky majú levanduľa, medovka, rozmarín, harmanček, fenikel, bergamot. Pozor však na poriadne zriedenie, najmä korenisté oleje už aj v malej koncentrácii môžu podráždiť pokožku.
 • Sprchovanie horúcou vodou pri bolesti nie je vhodné, pretože vlhká pokožka sa rýchlejšie ochladzuje.

Uvoľnovače svalov

Lekár vám pri funkčnej blokáde krčnej chrbtice predpíše lieky na uvoľnenie svalstva, tzv. myorelaxanciá. Tie pôsobia na kostrové svaly tak, že znižujú ich napätie, potláčajú odpor pri pohybe a tým zmierňujú bolesť. Niektoré z nich majú aj analgetický účinok, preto si lieky neordinujte a nekombinujte sami, ani nepoužite ako prvú pomoc lieky niekoho iného. Keďže nejde o voľnopredajné lieky,  dávkovanie i vzájomné interakcie s inými liekmi musí posúdiť a doporučiť lekár.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Aká je vhodná strava?

Vhodná strava tiež lieči. Doprajte si teplé polievky, čierny čaj alebo pu-erh, obilnú káva, jedlá dochutené prehrievacími koreninami – kurkuma, škorica, zázvor, kardamon.

Príčiny a prevencia

Krčná chrbtica umožňuje dokonalou súhrou svojich častí pohyby hlavy a krku, ktoré sú v permanentnom používaní počas celého dňa. Prvé dva zo siedmich stavcov –  atlas a axis – umožňujú svojou anatomickou stavbou držanie a otáčanie hlavy. Ak je vaša krčná chrbtica jednostranne zaťažovaná, problémy s funkčnosťou sa môžu prejaviť práve ako stuhnutie šije. Taktiež nehody a menšie úrazy pri športe alebo vírusová infekcia bývajú príčinou bolesti svalov krku. Najlepšou prevenciou je:

 • pravidelné cvičenie
 • kontrolovaná zmena polohy, najmä ak vykonávate sedavú prácu pri počítači
 • relaxácia a oddych – stres spôsobuje zvýšené svalové napätie v šiji a pleciach
 • nenoste ťažké tašky na ramenách, toto môže byť príčinou bolesti dokonca aj u školákov
 • správne dýchanie zmierňuje napätie
 • vhodný matrac a vankúš, ktoré zabezpečia zdravú polohu pri spánku
 • v chladnejšom období si chráňte krk šatkou alebo rolákom

Zažili ste už nepríjemné stuhnutie šije? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame