Nenáročné túry vo Vysokých Tatrách: Tieto zvládnete pokojne aj po päťdesiatke

Nenáročné túry vo Vysokých Tatrách

(Zdroj: GettyImages)

S pribúdajúcimi rokmi pochopiteľne ubúda síl. S tým musíte počítať aj pri plánovaní dovolenky v Tatrách – najmä ak nepatríte medzi aktívnych športovcov. Ak sa vyberiete do tých Vysokých, nezúfajte. Turistické trasy v nich nie sú len pre ostrieľaných horalov. Po mnohých z nich sa môžete bez obáv vydať aj vo vyššom veku alebo s deťmi.

Zo Štrbského Plesa k vodopádu Skok

Krásna a nenáročná túra, ktorá v lete či zime zaujme každého. Zo železničnej alebo autobusovej stanice pokračujte priamo do lyžiarskeho areálu. Pohodlnou asfaltovou cestou sa dostanete až po skokanské mostíky. Z jedného z nich si môžete skočiť bungee jumping (ak máte odvahu a ste úplne zdravý). Odtiaľ pokračuje žltá turistická značka až ku vodopádu. Najskôr budete prechádzať lesom, neskôr kosodrevinou, okolo majestátnych límb až nad pásmo kosodreviny. A tu je cieľ trasy. Vodopád Skok, ktorého výška je okolo 30 m. Môžete sa vydať ešte vyššie, k Plesu nad Skokom. Počítajte však s jednou náročnejšou časťou zaistenou reťazami.

 • Štrbské Pleso 1 355 m.n.m – Vodopád Skok – 1 700 m.n.m – Štrbské Pleso 1 355 m.n.m
 • Približné prevýšenie: 430 m
 • Približný čas: 3 h 15 min

Mohlo by vás zaujať: Vyberte sa s batohom po Slovensku: Tieto miesta treba vidieť!


Od Štrbského plesa k tomu Popradskému

Zo Štrbského Plesa pokračujete smerom ku skokanským mostíkom, za mostom nad asfaltovou cestou sa vydáte doprava a nastúpite na červenú turistickú značku. Lesom po nej prekročíte Trigan, kde máte na výber. Buď pokračovať po červenej, alebo sa vydať po zimnej, zelenej trase. Červene značená trasa však ponúka krajšie výhľady. Z oboch trás sa napojíte na asfaltovú cestu tesne pred Popradským plesom. Po nej sa za pár minút dostanete až ku nemu. Ako spiatočnú cestu odporúčame prechádzku okolo plesa a po žltej značke sa dostanete na Symbolický cintorín. Ten je uzavretý od 1.1 do 30.6, preto sa sem vyberte skôr v lete. Je to pietne miesto s mnohými pamätníkmi obetiam Tatier a jeho motto znie: „Mŕtvym na pamiatku – živým na výstrahu“. Z neho pokračujte po žltej, dostanete sa na modro značenú asfaltovú cestu, vedúcu ku plesu. Pokračujte smerom nadol na zastávku električiek na Popradskom Plese. Odtiaľ sa električkou dopravte nazad na Štrbské Pleso. Trasa je prístupná celoročne.

 • Štrbské Pleso 1 355 m.n.m – Trigan – 1 490 m.n.m – Popradské pleso – 1 500 m.n.m – Symbolický cintorín – 1 525 m.n.m – železničná zastávka Popradské Pleso 1 280 m.n.m.
 • Približné prevýšenie: 270 m
 • Približný čas: 3 h

Zo Starého Smokovca na Sliezsky dom

Ide o nenáročnú túru známou tatranskou Magistrálou. Túra začína v Starom Smokovci. Pokračujte po asfaltovej ceste až na Hrebienok. V prípade potreby sa na neho môžete vyviezť aj pozemnou lanovkou, ušetríte čas aj sily. Jednosmerný lístok na lanovku pre seniorov je za 5,50 e a klasický pre dospelých za 6,50 e. Oveľa výhodnejší je spiatočný, ten stojí 6, respektíve 7,50e, výlet na Hrebienok len kvôli jazde na lanovke odporúčame inokedy, aby ste využili aj spiatočnú cestu. Z Hrebienka vedie chodník červenou značkou po južnom úpätí Slavkovského štítu až na Sliezsky dom. Trasa je uzavretá od 1.11 do 15.6. Zo Sliezskeho domu sa vydajte pohodlnou asfaltovou cestou do Tatranskej Polianky. Súbežne s ňou vedie aj turistický chodník.

 • Starý Smokovec 1 010 m.n.m – Hrebienok – 1 285 m.n.m – Sliezsky dom 1 670 m.n.m – Tatranská Polianka 1 005 m.n.m
 • Približné prevýšenie: 660 m
 • Približný čas: 5 h

Mohlo by vás zaujať: Kvalitné topánky sú v horách na nezaplatenie: Ako si vybrať tie najlepšie?


Zo Starého Smokovca na Skalnaté pleso

Zo Starého Smokovca sa opäť vydajte na Hrebienok, znova tu je alternatíva v podobe lanovky. Z Hrebienka sa vydajte smerom na Zamkovského chatu. Po červenej značke trasa pokračuje ku Rainerovej chate, kúsok nad Studenovodskými vodopádmi, ku ktorým si rovnako môžete odskočiť. Pokračujete po červenej na Zamkovského chatu. Míňať budete približne 20 m vysoký Obrovský vodopád. Zo Zamkovského chaty pokračuje chodník až na Skalnaté pleso. Z neho voľte pre návrat do Tatranskej Lomnice kabínkovú lanovku. Seniorský lístok stojí 8 e a klasický 10 e. Môžete ísť aj pešo, pripravte sa na strmé klesanie a k výslednému času si ešte pripočítajte približne hodinku a pol. Úsek medzi Zamkovského chatou a Skalnatým plesom podlieha sezónnej uzávere chodníkov.

 • Starý Smokovec – 1 010 m.n.m – Hrebienok – 1 285 m.n.m – Zamkovského chata – 1 475 m.n.m – Skalnaté pleso 1 751 m.n.m – Tatranská Lomnica 845 m.n.m
 • Približné prevýšenie: 906 m
 • Približný čas: 3 h 15 min

Z Tatranskej Lomnice na Veľkú Svišťovku

Možno by ste radi zdolali aj niektorý z tatranských vrcholov. Veľká Svišťovka ja na to ako stvorená a takáto túra nemusí byť ani príliš náročná. Teda, ak prehliadnete výdaje na lanovku. Trasa začína v Tatranskej Lomnici. Odtiaľ sa vydáte lanovkou na Skalnaté pleso. Cena seniorského lístka je 10 e a dospelého 12 e. Zo Skalnatého plesa pokračuje mierne stúpanie až na vrchol Veľkej Svišťovky. Z nej pokračujte ďalej po červenej značke ku Chate pri Zelenom Plese. Toto miesto je skutočne magické, až zabudnete na peniaze, ktoré ste nechali za lanovku. Klesanie nie je náročné, v jednom úseku sa však nachádzajú reťaze a treba tu zvýšiť opatrnosť. Zo Zeleného plesa klesajte po žltej značke až na Kovalčíkovú poľanu, kde sa vydajte doprava. Krátky úsek zeleno značenej trasy vás dovedie na modrý chodník, vedúci až na medzistanicu lanovky, Štart. Z neho je to do Tatranskej Lomnice už len kúsok.

 • Tatranská Lomnica 845 m.n.m – Skalnaté pleso 1 751 m.n.m – Veľká Svišťovka 2 037 m.n.m – Zelené pleso 1 551 m.n.m – Kovalčíková poľana 1 240 m.n.m – Štart 1 150 m.n.m – Tatranská Lomnica 845 m.n.m
 • Približné prevýšenie: 280 m
 • Približný čas: 6 h

Mohlo by vás zaujať: Náš tip na výlet: Divoká príroda Jánošíkových dier vás očarí


Z Popradského Plesa k Hincovmu plesu

Zo železničnej zastávky na Popradskom Plese pokračujte po modrej asfaltovej ceste na Popradské pleso, ku chate. Odtiaľ pokračujte po turistickom chodníku, rovnako značenom modrou farbou. Po niekoľkých minútach prídete na rázcestie. Cesta doprava vedie na Rysy, vy sa vydajte naľavo. Cieľom je najväčšie pleso na slovenskej strane Vysokých Tatier – Veľké Hincovo pleso. Spiatočná cesta je po tej istej trase. Chodník ku Hincovmu plesu je od 1.11 do 15.6 uzavretý.

 • Železničná zastávka Popradské Pleso 1 280 m.n.m – Popradské Pleso 1 500 m.n.m – Veľké Hincovo pleso 1 945 m.n.m – Popradské pleso 1 500 m.n.m – železničná zastávka Popradské Pleso 1 280 m.n.m
 • Približné prevýšenie: 590 m
 • Približný čas: 5 h 30 min

Tieto túry zvládnu aj menej trénovaní. Prevýšenie, ktoré uvádzame, udáva počet nastúpaných metrov, ktoré musíte zvládnuť. Ak je rozdiel medzi dvoma bodmi napríklad len 200 metrov, prevýšenie môže byť aj vyššie, ak chodník občas poklesne. S tým treba vo Vysokých Tatrách počítať. Trasy sú to vskutku nádherné a aj keď niektoré vyžadujú nejaké to euro navyše, rozhodne stoja za to. Ak budete dovolenkovať vo Vysokých tatrách, určite niektorú z nich vyskúšajte.

Zdroj: SITA, plnielanu.sk, SITA, David
Odporúčame