Urobte si poriadok vo svojich fotografiách: Poradíme vám, ako na to!

Fotky

maximumpc.com

Vrátili ste sa z dovolenky a vo vašom fotoaparáte máte stovky nových záberov, ktoré by ste radi ukázali svojim blízkym. Po ich nahraní do počítača ale zisťujete, že mnoho z nich je rozmazaných, nepodarených, no nájdu sa medzi nimi aj tie, ktoré by ste mali radi ako spomienku do konca života. Čo vás teraz čaká? Mazanie a archivácia.

Mnoho vašich fotiek určite nebude vyzerať tak dobre, ako ste si pôvodne mysleli. Rozmazané západy slnka, dvadsať takmer na vlas podobných fotiek na pláži, omylom odfotené nohy pri chôdzi. Takýchto nepodarkov sa určite nevyvarujete. Samozrejme, ide o fotografie z krásneho miesta, na ktoré máte ešte čerstvé spomienky, no o niekoľko rokov už nebudú mať až také čaro. Preto sa nebojte preriediť všetko, čo ste nafotili. Minimálne štvrtina z vašich fotiek bude zbytočná, či nepodarená. Čo urobiť so zvyškom? Určite o tieto snímky nechcete prísť, preto je dobré, ak si ich uschováte na nejaké bezpečné miesto.

Počítač áno, ale na program pozor

Takmer každý svoje fotky nahrá v prvom rade do počítača. Ide o dobrú voľbu, treba však vedieť ako na to. Na archiváciu fotografií existuje množstvo programov, ktoré sú na to špeciálne určené. Možno ste nejaký dostali aj od výrobcu vášho fotoaparátu. Takéto programy však nie sú najšťastnejšou voľbou. Dôvod? Technologický vývoj. Program, pomocou ktorého budete fotky archivovať, sa o pár rokov možno prestane vyvíjať a aktualizovať. Vám nezostane iné, len fotografie pracne premiestňovať. Tiež sa vám môže stať, že s príchodom nových operačných systémov možno takýto program ani nespustíte na novom počítači.


Mohlo by vás zaujímať: Ideálny fotoaparát na dovolenku: Ktorý je pre vás ten najlepší?


Spoľahnite sa na priečinky

Ideálne je teda používať klasické vytváranie priečinkov. Vytvorte si jeden špeciálne určený na vaše fotografie. Do neho budete pridávať albumy z jednotlivých udalostí, osláv či výletov. Aby ste v tomto všetkom mali poriadok, odporúčame ako názov albumu použiť nasledujúci tvar: Ako prvý uveďte rok, potom mesiac, deň a napokon názov albumu. Ak nejaký zhotovíte povedzme 15. decembra 2012, názov tohto priečinku bude napríklad 20121215 oslava vyrocia. Zámerne sme nepoužili diakritiku, niektoré staršie operačné systémy s ňou môžu mať problémy. Takto budú vaše fotografie zoradené aj chronologicky.

Externé možnosti, CD, DVD

Ide o veľmi často používaný spôsob. Okrem pevného disku v počítači môžete použiť aj populárne externé pevné disky. Jednoducho ich pripojíte pomocou USB. Ich veľkou devízou je obrovská kapacita dostačujúca na desiatky tisíc fotografií. Ide o dobrú variantu i v prípade, že fotografie máte už aj v počítači. Vždy je lepšie mať rezervnú zálohu.


Mohlo by vás zaujímať: Obrazy aj fotografie okolo vás: Takto ovplyvňujú váš život!


Ďalšou možnosťou sú CD, DVD alebo najnovšie Blu-ray disky. Všetky z nich si ale vyžadujú istú pozornosť. Tieto médiá totiž nemajú nekonečnú životnosť, a tak je vhodné po pár rokoch dáta z nich napáliť znova na nové nosiče. Najtrvácnejšie sú z nich napriek najmenšej kapacite klasické CD disky. Ich životnosť predĺžite zakúpením špeciálnej verzie, ktorá má zlatú zápisovú vrstvu. Tá je chemicky stálejšia a tak dokáže uchovať fotografie v bezpečí po dlhšiu dobu. V obchodoch s elektronikou vám určite radi poradia. Takéto disky je ale dobré skladovať v tmavom a chladnom prostredí, ktoré zaručí optimálnu životnosť. Dobré je urobiť si výber zo všetkých vašich fotiek, akýsi mix, alebo výber tých najlepších a najvzácnejších fotiek a tento výber si vypáliť zvlášť.

Populárny internet

Tí z vás, ktorí sa zaujímate o svet technológií viac, ste sa už určite stretli s internetovými stránkami, ktoré slúžia práve na vytváranie albumov a uskladňovanie vašich fotografií. Ide o internetové galérie, kde nahráte svoje fotografie priamo na internet, podobne ako do vášho počítača. Výhodou je, že si vaše fotografie budú môcť pozrieť vaši známi bez ohľadu na to, kde práve sú, či vo vedľajšom meste alebo na druhom konci planéty. Ide o populárnu metódu pre tých, ktorí sa chcú o svoje zábery ihneď podeliť aj s ostatnými. Takéto galérie umožňujú aj pridávanie popisov k fotografiám, takže budete presne vedieť kde, s kým a za akých okolností daný snímok vznikol. Ďalšou možnosťou sú stránky na skladovanie súborov ako fotografií, či iných dokumentov. Na ňu nahráte svoje fotografie, ktoré si v prípade potreby budete môcť z internetu kedykoľvek stiahnuť.


Mohlo by vás zaujímať: Desíte sa katastrofy zo straty dôležitých súborov? Zálohujte dáta bezpečne a prakticky!


Čaro papiera

Fotografia bola od nepamäti čímsi hmatateľným. S rozvojom digitálnych technológií sa však klasická papierová fotka stáva čoraz vzácnejšia. Mať ale doma niekoľko kvalitných fotiek v papierovej podobe rozhodne nie je na škodu. Tlač fotografií je zo všetkých uvedených možností archivácie najdrahšia, no aj tak má svoje čaro. Navyše, vydarený záber môže byť aj vhodným darčekom. Ak si myslíte, že nemáte na tlačené fotky dostatočne kvalitný fotoaparát, buďte bez obáv. Na obrázok klasického rozmeru 10×15 cm v dobách začiatkov digitálnych fotoaparátov postačovalo aj rozlíšenie 2 megapixely, čo dnes už prekonáva väčšina fotoaparátov zabudovaných v mobilných telefónoch.

Ak si vaše zábery naozaj ceníte a nechcete o ne prísť, prevencia je tým najdôležitejším. Originály fotiek majte preto uložené aspoň na dvoch miestach, predídete tak zbytočným problémom. Strata neopakovateľných záberov a príjemných spomienok pri ich prezeraní totiž nie je vôbec príjemná. Preto nezabúdajte: Archivovať, archivovať a archivovať!


Ako archivujete fotografie vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: maximumpc.com, maximumpc.com, David
Odporúčame