S prichádzajúcou menopauzou mnoho žien priberá kilá navyše. Hoci sa tento trend týka mnohých žien, vôbec nie je nevyhnutný. Stačí len vedieť, ako proti hormonálnym zmenám bojovať a udržať si zdravý životný štýl. Ako teda s pribúdajúcimi rokmi nepribebrať?
Problémy s nadváhou sú podľa MUDr. Radky Jedličkovej u žien v každom životnom období spojené s hormónami – od puberty, cez tehotenstva až po seniorský vek. Vo všetkých obdobiach tiež platí rovnaká základná rada – používať sedliacky rozum a držať sa pravidla „všetko s mierou“.
Mierna nadváha je lepšia ako vychudnutosť
Podľa Radky Jeldičkovej je mýtus, že v prechode každá žena priberie, aj keď je pravda, že v tele ženy pribúda tukové tkanivo, najmä v oblasti brucha, a ubúda tkanivo svalové. ,,Nie je ale žiaduce, aby sa žena snažila dostať na svoju váhu ako keď mala dvadsať rokov. Ľahká nadváha je lepšia, pretože tukové tkanivo je zdrojom estrogénov a žena je tak menej ohrozená rednutím kostí,“ vysvetľuje lekárka.
Mohlo by vás zaujímať: Chudnite zdravo a účinne: Dodržujte tieto zásady a určite sa to podarí!
Riziká nadváhy
Je však pravda, že mnoho žien v tomto veku priberie aj viac, ako je vhodné. Úlohu zohrávajú nielen hormóny, ale aj genetika či životospráva. Obozretnosť je však na mieste. Veď podľa niektorých výskumov už zvýšenie hmotnosti o dve kilá po päťdesiatke dosť výrazne zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny prsníkov, nehovoriac o ďalších rizikách nadváhy ako je vysoký cholesterol, vysoký tlak či riziko cukrovky druhého typu. Preto je vhodné telo udržiavať vo forme. Slovenky sa dožívajú priemerne takmer osemdesiatky, takže sa v päťdesiatke či šesťdesiatke rozhodne nevyplatí na svoj zdravotný stav vykašľať.
Na cvičenie nikdy nie je neskoro
,,Po šesťdesiatke ženám výraznejšie ubúda svalová hmota a rednú kosti, v tomto veku má kila navyše 70 percent českých žien. Pravidelne cvičiť je pritom možné aj v starobe – ide o prevenciu chorôb srdca a ciev,“ vysvetľuje lekárka.
Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk
Ako na to?
Zmeňte jedálniček – nemusíte držať žiadnu drastickú diétu – tá by mala zrejme presne opačný efekt. Zamerajte sa na zdravé potraviny bohaté na fytoestrogény (slnečnicové semiačka, sóju, tofu, šošovicu či fazuľu). Jedálniček treba obohatiť aj o množstvo ostatnej zeleniny a ovocia, orechy, ryby, chudé mäso. Eliminujte naopak presolené a mastné potraviny (chipsy, klobásy…) ako aj rafinovaný cukor. Ak si raz za čas dožičíte, nič sa nedeje. Nemalo by však ísť o každodennú stravu.
Cvičte – podľa MUDr. Jedličkovej sa potvrdzuje, že kto v mladosti cvičil a po štyridsiatke prestal, je na tom horšie ako ten, kto začal cvičiť až po štyridsiatke. Nikdy teda nie je neskoro začať. Skúsiť môžete napríklad rýchlu chôdzu alebo plávanie. Cviky na spevnenie tela pomocou stoličky nájdete vo videu pod článkom.
Spite – dostatočný a pravidelný spánok zabezpečuje zdravý rytmus, pri ktorom pôjdu kilá nadol oveľa ľahšie. Ideálne množstvo spánku je individuálne, priemer je však aspoň sedem hodín denne.
Nájdite podporu – snažte sa nájsť kamarátky, sestru či dcéru, ktoré sa tiež snažia udržať váhu pod kontrolou. Keď budete sedieť pravidelne vedľa osoby, ktorá môže jesť koľko a čo chce, na zdravú stravu si nepotrpí a predsa nepriberá, zrejme pri zdravšom jedálničku nevydržíte ani vy.
Preskúmajte gény – zamyslite sa nad svojou mamou či tetami – ako vyzerali vo vašom veku? Začali sa im formovať obliny alebo ani nie? Hoci sa samozrejme nemusíte v tomto ohľade podať práve na mamu, predsa len vám to napovie, čo asi môžete čakať – a tak sa psychicky pripraviť.
Venujete sa aj v seniorskom veku nejakému cvičeniu? Ktoré aktivity uprednosťnujete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.
Zdieľať na