Varovné signály, že s vašim zvieratkom nie je niečo v poriadku: Kedy treba navštíviť veterinára?

pes a mačka na tráve

Varovné príznaky by ste nemali podceňovať (Zdroj: Unsplash/Andrew S)

Zvieratká nám sami nevedia povedať, čo ich trápi. Preto je dôležité, aby ste u nich vedeli rozoznať zmeny v správaní, ktoré vám môžu napovedať, že ide o zdravotný problém. Choroby často sprevádzajú rôzne príznaky. V našom článku sa dozviete tie najčastejšie a aj to, kedy treba kontaktovať veterinára.

Zvracanie a hnačka

Náhle zvracanie a hnačka môžu byť spôsobené rôznymi faktormi. Keď sa u zvieraťa vyskytne zvracanie len raz alebo dvakrát a nesprevádzajú ho žiadne ďalšie nezvyčajné symptómy, nemusíte sa obávať. Pokiaľ sa samo vráti k svojmu bežnému správaniu, malo by byť všetko v poriadku. Ak ale aj naďalej zvracia, vyhľadajte veterinárnu pomoc.

V prípade hnačky by ste mali navštíviť veterinára čo najskôr. Hoci sa za tráviacimi ťažkosťami môže skrývať iba mierne ochorenie, mávajú výrazný dopad na celkový stav zvieraťa. Skorou liečbou predídete prílišnej strate tekutín a výživných látok. Veterinára bude pri vyšetrení zaujímať aj zmena správania zvieraťa a sprievodné zdravotné ťažkosti.

Hrčky a opuchliny

Hrčky alebo opuchliny môžu vzniknúť z viacerých príčin. Môže ísť o modriny, nahromadenie tekutiny, abscesy, veci súvisiace s kožou (parazity), uhryznutia hmyzom (osou, včelou), no aj o rakovinu. Keď na zvieratku takýto útvar spozorujete, mal by ho skontrolovať veterinár. Ten ho vyšetrí, prípadne z neho odoberie vzorky a zistí, o čo ide. Väčšina takýchto hrudiek je neškodná, no môžu byť veľmi nebezpečné, ak sa neliečia. Hlavne ak ide o rakovinu.

Krívanie

Krívaním alebo zmenou chôdze prejavujú zvieratá bolesť, ktorú cítia pri chodení. Veterinára bude v tomto prípade okrem iného zaujímať aj vek a plemeno domáceho miláčika, koľko krívanie trvá a prípadne čo krívanie spôsobilo. Aj vďaka tomu môže vybrať vhodné testy a liečbu. Vyšetrenie bude zahŕňať röntgen a pri vážnych poraneniach môže byť nutná operácia. Krívanie býva príznakom napríklad artritídy, fraktúry kosti, bolesti svalov, problémov s chrbticou, či nádoru na kosti.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vedeli ste, že mačky majú svoj deň? Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o týchto malých šelmách!

Zapáchajúci dych

Najčastejšou príčinou nepríjemného zápachu z úst zvieraťa sú dentálne ochorenia. Tie bývajú následkom nahromadeného zubného povlaku a kazov. Veterinár mačke alebo psovi skontroluje ústnu dutinu a odporučí buď zmenu stravovania alebo zubnú procedúru. Počas procedúry zuby vyčistí a prípadne odstráni tie bolestivé. Zápach z úst však môže byť sprievodným javom neliečenej cukrovky alebo pokročilého ochorenia obličiek. Oba tieto stavy si vyžadujú urgentnú starostlivosť.

Kašeľ

Kašlanie je nešpecifický príznak, ktorý môže vzniknúť z viacerých príčin. Vyžaduje si nevyhnutnú liečbu, nakoľko sa neutíši sám od seba. Hoci sa kašľanie nezdá ako vážny problém, môže naznačovať vážne ochorenie, napríklad ťažkosti so srdcom, astmu, dirofilariózu (parazitárne ochorenie), ochorenie pľúc, no aj objekt zachytený v priedušnici.

Zmena chuti do jedla

Ak vaše zvieratko zmenilo svoje stravovacie návyky, môže to byť prvý príznak systémového ochorenia. Tieto ochorenia sa častejšie objavujú u starších zvierat, preto bude pri ich vyšetrení veterinára zaujímať, koľko jedia a pijú. V prípade, že by váš štvornohý kamarát nejedol a nepil, alebo naopak mal zvýšený apetít a bol častejšie smädný, mali by ste ho dať čo najskôr vyšetriť. Znížená chuť do jedla a pitia môže byť príznakom ochorení obličiek, pečene, štítnej žľazy, diabetu alebo následok staršieho veku (senilita).

Ak zvieratku nechutí jesť, niečo nie je v poriadku (Zdroj: Freepik/benzoix)

Ťažkosti s vyprázdňovaním

Zmenu vo vyprázdňovaní si môžete všimnúť pri množstve alebo farbe moču a výkalov, frekvencií vyprázdňovania, no značí ho aj vynechanie naučených návykov. Pokiaľ sa zviera zdráha vyprázdniť, chodí na potrebu častejšie, vykonáva potrebu na nevhodných miestach alebo sa vo výlučkoch nachádza krv, upovedomte svojho veterinára.

Ten zistí príčinu ťažkostí a vyberie najvhodnejšiu liečbu. Problémy s vyprázdňovaním bývajú príznakom infekcií močového traktu, ochorení obličiek, nadmernej činnosti štítnej žľazy, cukrovky, zápchy alebo zápalového ochorenia čriev. Zviera ale môže mať aj problémy so správaním.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kúpa šteniatka je vážna vec: Takto rozpoznáte množiareň a ušetríte si plno problémov

Problémy s očami alebo ušami

Každý problém s očami alebo ušami by ste mali hneď riešiť. Oči bývajú podráždené, začervenané, vodnaté či napuchnuté. Váš maznáčik môže tiež nepokojne žmúriť. Ušné problémy sa prejavujú potriasaním hlavy, škrabaním uší, začervenaním, nepríjemným zápachom alebo hnisom.

Problémy spojené s očami a ušami majú viacero príčin a je potrebné, aby ich skontroloval veterinár. Pes alebo mačka tak nebudú pociťovať bolesť a nepohodlie. Skorá liečba zníži riziko poškodenia zvukovodu, kvôli čomu môže zvieratko opakovane trpieť ušnými infekciami.

Podráždená srsť a škrabanie

Keď je srsť vášho domáceho zvieratka svrbivá a podráždená, nepotrvá dlho, kým si na nej neustálym škrabaním a hryzením nevytvorí rany. Z nich sa potom môže vytvoriť nepríjemná infekcia. Ak si všimnete, že sa pes alebo mačka oveľa častejšie škriabe, obhrýza si nohy, má začervenanú kožu alebo miesta s vypadanou srsťou, neváhajte a navštívte veterinára.

Skorá diagnóza a liečba zlepší stav zvieraťa a nebude mu hroziť infekcia. Problémy so srsťou sú často následkom výskytu parazitov, uhryznutia hmyzom, alergií (napríklad aj na blchy) alebo kvasinkových či bakteriálnych infekcií.

Letargia alebo zmena v aktivite

Máte pocit, že je vaše zvieratko ospalejšie, menej aktívne alebo sa inak správa? Môže to naznačovať zdravotné problémy a preto sa radšej poraďte s veterinárom. Letargia často sprevádza ťažkosti ako horúčku, systemické ochorenia (obličiek alebo pečene), bolesť chrbtice a kĺbov či neurologické problémy. Súvisieť môže aj s vekom domáceho miláčika.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, vetwest.com.au
Odporúčame