Túžite po bylinkovom záhone? S našimi radami a tipmi si ho vytvoríte rýchlo a jednoducho!

V prípade že nemáte miesto alebo nechcete venovať energiu zakladaniu nového záhonu, by ste mali vedieť, že bylinky môžu byť aj súčasťou zeleninových záhonov (Zdroj: Freepik/yanadjana)

Mať vlastný bylinkový záhon je snom každého záhradkára. Domáce bylinky sú výborným pomocníkom v kuchyni, ale zároveň aj okrasou vašej záhradky. Ako vytvoriť krásny záhon, ktorým sa budete môcť pýšiť? Čo by vám v ňom rozhodne nemalo chýbať, a ako jednotlivé rastliny rozmiestniť?

Bylinky ako súčasť zeleninového záhonu

V prípade že nemáte miesto alebo nechcete venovať energiu zakladaniu nového záhonu, by ste mali vedieť, že bylinky môžu byť aj súčasťou zeleninových záhonov. Toto kombo vám môže priniesť dokonca pozitívne účinky pre záhradku – niektoré z byliniek slúžia ako ochrana pred škodcami. Viete, ktoré sú vhodné?

Najčastejšie záhradkári vysádzajú bazalku k uhorkám či paradajkám, levanduľa sa skvelo hodí k šalátom, tymian zasa ku každej listovej zelenine. Ak sa rozhodnete pestovať majorán či rozmarín, ochránia vašu úrodu mrkvy, koriander zasa jahody či červenú repu, a kôpor je všestranný pomocník – hodí sa ku každej zelenine.

(Zdroj: Freepik/freepik)

Zakladáme samostatný bylinkový záhon

Ak sa predsa len rozhodnete pre samostatný bylinkový záhon, majte na pamäti zopár dôležitých rád a tipov, vďaka ktorým bude vaša úroda krásne rásť.

Zo všetkého najskôr nájdite na svojej záhrade miesto, kde toľko nefúka vietor, napríklad pri jednej stene domu. Zároveň by táto časť záhrady mala byť slnečným miestom, pretože väčšina bylín miluje slnečné lúče. Z toho dôvodu je dôležitá aj pravidelná a dostatočná vlaha.

Pôda nemusí byť zvlášť starostlivo pripravená, stačí len keď bude zemina trochu priepustná a pridáte k nej trochu hnojiva či zeminu z vášho kompostu. Než sa pustíte do samotného sadenia byliniek, treba pôdu zbaviť všetkých burín a tiež si rozvrhnúť požadovaný tvar záhona.

Ako rozmiestniť jednotlivé bylinky?

V prvom rade si rozložte väčšie kríky či sadenice tak, aby ste videli celkový výsledok. Až následne vytvárajte jamky, do ktorých budete rastliny sadiť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Mulčovacia kôra ako súčasť záhradky: Čo vedieť pred procesom mulčovania?

Oplatí sa myslieť na tieto pravidlá:

  • Do zadných radov umiestnite bylinky, ktoré sa rozrastajú do šírky aj výšky. Sú väčšinou trvalé, preto sa aj rokmi môžu rozrásť do širšieho okolia. Ide napríklad o repík, ligurček alebo levanduľu.
  • Uprostred umiestnite tie rastliny, ktoré potrebujú dostatok miesta, ale do výšky toľko nerastú. Medzi týmito bylinkami nájdete napríklad tymian, medovku alebo mätu.
  • Miesto v popredí záhona nechajte pre jednoročné rastliny, ktoré nezaberú príliš miesta a ich výška tiež nedosahuje veľké rozmery. Medzi tieto bylinky patrí majorán, harmanček alebo tiež nechtík.
(Zdroj: Freepik/yanadjana)

Ako vyberať rastliny?

Ak chcete mať svoju záhradku pestrú, je dobré myslieť na bylinky, ktoré sa dajú využiť vo veľkom spektre. Z radu zástupcov korenín odporúčame siahnuť napríklad po tymiane, bazalke, ligurčeku či majoráne. Na čajík počas chladnej zimy sa budú hodiť harmančeky, medovka, materina dúška či mäta.

 

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame