Vytrénujte si obranyschopnosť: Pomôžu citrusy, brokolica, hliva aj dostatok spánku

Foto: GettyImages

Imunita zabezpečujú obranu tela voči rôznym infekciám. Je preto dôležité, aby sme o ňu dbali a pravidelne ju posilňovali. Máme pre vás tipy, ako sa vám to podarí.

Strava je základ

Prvým krokom k správnemu fungovaniu imunity je úprava stravovacích návykov. Poukázala na to Katarína Blažová z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave, ktorá pripomenula, že ľudská tráviaca sústava obsahuje viac ako 60 percent zo všetkých imunitných buniek v organizme. Preto všetko, čo človek skonzumuje, má podľa jej slov zásadný vplyv na jeho imunitný systém.

Ovocie a zelenina áno, cukor nie

Na posilnenie imunity sú podľa odborníčky prospešné všetky druhy zeleniny, a to pre vysoký obsah vitamínov a minerálov. „Veľmi vhodná je konzumácia napríklad brokolice. Obsahuje izotiokyanáty, ktoré majú protirakovinový účinok. Tiež prospieva konzumácia cesnaku, ktorý je prírodným liečivom, silným antioxidantom, pôsobí protizápalovo, znižuje stres a dokonca nám dokáže zlepšiť náladu. Nemali by sme zabúdať ani na kyslú kapustu, ktorá je zároveň prírodným probiotikom,“ zdôraznila.

Z ovocia si možno dopriať rôzne druhy, najmä citrusové plody či orechy, ktoré prospievajú vďaka vitamínu E, selénu a obsahu omega-3 mastných kyselín. Dobrou voľbou je aj hliva ustricová je známa obsahom beta-glukánu, ktorý posilňuje imunitu, najmä ak je v kombinácii s bioflavonoidmi, vitamínom C a zinkom.

Naopak, obmedziť je vhodné príjem rafinovaného cukru, pretože jeho vysoký obsah v potrave môže znižovať funkciu bielych krviniek a podporiť zápalový proces.

Saunovanie aj šport

Okrem správneho stravovania má na posilňovanie imunity pozitívny vplyv aj dostatok spánku, otužovanie či optimizmus. Je preukázané, že stres, hlavne dlhodobý, dokáže oslabiť imunitu. Odreagovať sa dokážeme aj obyčajnou prechádzkou na čerstvom vzduchu. Ideálnou kombináciou je relax formou športu. Vhodná je pravidelná pohybová aktivita trvajúca 30 až 40 minút, vykonávaná tri- až päťkrát v týždni, výrazne zvyšuje výkonnosť imunity.

Rovnako dobrý vplyv na stav obranyschopnosti má podľa jej slov otužovanie a saunovanie. Ľudské telo tak lepšie zvládne prechody z vykúrenej miestnosti do chladného počasia a naopak. Odporúča sa raz do týždňa, ale vhodné je aj striedanie teplej a chladnej sprchy.

Čo obranyschopnosť znižuje?

Imunite neprospieva podľa odborníčky ani stres, fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, nedostatok pohybovej aktivity či nedostatok spánku. Rizikom môže byť snaha o redukciu hmotnosti. Nebezpečnou je hlavne nárazová diéta s energetickým príjmom zníženým na menej ako 1 200 kcal denne.

„Výskumy preukázali, že pri náhlej strate hmotnosti sa spomalí metabolizmus a ten zasa vedie k známemu jo-jo efektu, ktorý má za následok opätovný nárast hmotnosti, často aj vyšší ako pred samotnou redukciou,“ poznamenala odborníčka s dôvetkom, že rýchly pokles hmotnosti teda vedie k narušeniu imunitného systému a následne k zvýšenému výskytu infekcií.

Podľa Blažovej pri radikálnej diéte trpí nielen imunita, ale aj srdcovo-cievny systém a tiež psychika. „V prípade, že sa redukcia nedarí podľa našich predstáv, nespokojnosť narastá, spúšťajú sa stresom podmienené procesy, čo znova vedie k oslabeniu imunity,“ dodala.

Nárazové diéty v konečnom dôsledku nefungujú. Chudnúci by si mali uvedomiť, že ich cieľom pri úprave hmotnosti má byť zmena životného štýlu, Ideálny je ju udržiavať dlhodobo, respektíve celoživotne.

Zdroj: TASR
Odporúčame