Vzácna vanilka kvitne iba jeden deň! Ako sa dostane najobľúbenejšia príchuť na svete až na tanier?

Vanilka

Cesta vanilky na tanier vôbec nie je jednoduchá (Zdroj: GettyImages)

Na svete existuje obrovské množstvo korení, ale vzácna vanilka má v srdciach ľudí špeciálne miesto. Patrí k najobľúbenejším príchutiam na svete a vyrábajú sa z nej tisícky produktov. Zaujíma vás, prečo je taká obľúbená, odkiaľ vlastne pochádza a ako sa dostane na náš stôl? Jej príbeh je starý tisíce rokov a spája národy po celom svete.

Vzácna vanilka pravá sa do sveta rozšírila z Mexika

Vanilka pravá (lat. Vanilla planifolia) je rastlina, ktorá patrí do čelade orchideí. Pochádza z Južnej a Strednej Ameriky a Karibiku. Pravdepodobne prvými ľuďmi, ktorí ju pestovali boli obyvatelia kmeňa Totonakov z východného mexického pobrežia. Všeobecne známejšia informácia hovorí o Aztékoch, tí ju však získali vtedy, keď si Totonakov podmanili v 15. storočí.

Obľúbený spôsob konzumácie Aztékov predstavoval jednoduché pridanie štipky vanilky do horúcej čokolády. Až do 17. storočia bola vanilka považovaná za prísadu do čokolády a nič iné. V tomto období z nej Hugh Morgan, nápadmi prekypujúci lekárnik kráľovnej Alžbety I., pripravil sladkosti bez čokolády a iba s vanilkovou príchuťou. Kráľovná ich zbožňovala.

V Kongresovej knižnici, ktorá je národnou knižnicou Spojených štátov, sa dodnes nachádza recept na zmrzlinu dochutenú vanilkou. Tak ju v 18. storočí začali používať Francúzi a túto dovtedy nepoznanú pochúťku objavil aj Thomas Jefferson, keď žil v Paríži a pôsobil ako americký minister pre Francúzsko. Recept skopíroval a priniesol do svojej domoviny.

sušenie vanilkových luskov
Sušenie vanilkových luskov na špeciálnych sitách trvá aj 30 dní (Zdroj: Pixabay/bigfoot)

Odvtedy sa vanilka rozšírila do celého sveta a nezvyčajné korenie sa stalo súčasťou zmrzliny, dezertov, parfumov, ale aj liekov. Rastúci dopyt, ale ovplyvnil schopnosť farmárov zásobovať trh dostatočným množstvom. A preto bolo potrebné hľadať nové riešenia, aby úroda pokryla dopyt.

Vypestovať vanilku si vyžaduje tvrdú prácu

Pre nás je jednoduché a zároveň aj pohodlné, kúpiť si vanilkové lusky. Samozrejme, cenu tých naozaj kvalitných a organicky pestovaných v peňaženke pocítite, pretože jeden kus stojí od 5 eur vyššie, ale nie je sa čomu diviť. Vanilka je druhé najdrahšie korenie sveta, hneď po šafráne. A nie je to len tak náhodou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Najlepší med na svete pochádza zo Slovenska: Ako spoznať kvalitu už na pohľad?

Má úctyhodné rozmery, vo voľnej prírode dorastá až do výšky 25 metrov ako priľnavá liana okolo kmeňa stromu. Opeľujú ju bezžihadlové včely Melipona a príležitostne aj kolibríky. Jej jedinečnosť spočíva aj v tom, že po vykvitnutí má iba 24 hodín na to, aby bola opelená. Ak kvet nebude opelený, zvädne a odumrie.

Ak sa opelenie podarí, časom sa vytvorí 15 až 25 centimetrov dlhý plod, ktorý všetci dobre poznáme. Je vyplnený tisíckami drobných čiernych semienok a láka neprekonateľnou vôňou. A ani po dozretí práca s vanilkou nekončí, práve naopak. Treba ju ručne obrať, prejde niekoľkostupňovým procesom usušenia a to trvá aj deväť mesiacov.

V súčasnosti sa celosvetovo a komerčne pestujú len dva druhy – Vanilla planifolia a Vanilla pompona, hybrid Vanilla × tahitensis. Okrem Mexika a Madagaskaru, sa úspešne pestuje aj na Tahiti alebo v Indonézii.

Rozšírenie vanilky do iných oblastí sveta však vôbec nebolo jednoduché. Chýbali správne včely na opelenie a zakladanie nových farmárskych oblastí nebolo úspešné. Až v roku 1841 sa 12-ročnému chlapcovi menom Edmond Albius podarilo niečo, čo dovtedy nikomu inému. Vyvinul metódu umelého opelenia vanilky, ktorá sa používa dodnes.

Jeho technika sa rozšírila na Madagaskar a nakoniec aj do Mexika, kde im pomohla rozšíriť úrodu vanilky, ktorá bola dovtedy opeľovaná iba včelami. Dnes je takmer všetka komerčne pestovaná vanilka opeľovaná ručne. Vyžaduje doslova šiesty zmysel, ktorým treba odhadnúť čas kvitnutia a aj jemnou motorikou správne vykonať párenie samčej a samičej časti kvetu.

Najobľúbenejšiu príchuť sveta tvoria stovky zložiek

Výslednú vôňu a chuť pravej prírodnej vanilky tvorí približne 250 až 500 vonných a chuťových zložiek. Najvýraznejším z nich je vanilín, ktorý sa vedci naučili vyrábať v laboratóriu koncom 19. storočia. Tento prelomový objav spôsobil, že na trhu sa začali predávať výrobky, ktoré boli oveľa lacnejšie, ale boli zo syntetickej suroviny.

Vanilín vyrobený v laboratórnych podmienkach pochádza z petrochemických surovín, z drevnej buničiny alebo z eugenolu, ktorý je súčasťou klinčekového oleja. A je približne 20-krát lacnejší ako pravá vanilka. Udáva sa, že až 99 % produktov s vanilkovou príchuťou, od vodky s vanilkovou príchuťou až po vanilkový puding alebo oblátky, v skutočnosti pravú vanilku neobsahuje. Ak chcete skutočnú vanilkovú príchuť, potrebujete pravú vanilku.

Obľúbená, voňavá a drahá vanilka pravá je fenoménom, ktorý obdivuje a používa celý svet. Je nenahraditeľným prírodným bohatstvom, ale na jej úrodu a kvalitu vplýva veľa faktorov. Od nevyspytateľného počasia, až po zlodejov, ktorí sa plantáže snažia vyplieniť a zničiť. To následne spôsobuje rast ceny a predčasný zber zelených luskov. Chuťou sa tej pravej vanilke však naozaj nič nevyrovná.


Máte radi vanilku?

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: Plnielanu.sk, Nationalgeographic.com, Kew.org, Smithonianmag.com, Herbsocietyblog.wordpress.com
Odporúčame