Záhrada v štýle feng shui: Vnesie vám do života harmóniu a pohodu

Záhrada

fengshuigarden.com.au

Jar už je v plnom prúde a čoskoro sa všetko zazelená. Ak ešte nemáte celkom premyslený vzhľad vašej záhrady či balkóna, nezabudnite popremýšľať aj nad tým, ako podporiť prúdenie pozitívnej energie. Pretože to, aký je exteriér, najviac pôsobí na energie v interiéri, a záhrada pestovaná podľa zásad feng shui vnáša do života nie len harmóniu, ale aj zdravie a duševnú pohodu.

Záhrada či balkón by mali byť v prvom rade miestom, ktoré je krásne na pohľad, pretože sa naň pozeráme cez okno z nášho domova. Ak je aj miestom, kde máme možnosť tráviť voľné chvíle pri odpočinku, je o to dôležitejšie, aby bola vyvážená a pestovaná. Aké prvky môžete využiť vo svojej „zelenej oáze“, aké rastliny zasadiť a kam, aby vám priniesli šťastie?

Bylinky

Tieto krásne rastlinky lahodia nielen oku aj duši, podporujú tiež energiu, ktorá prináša zdravie a dlhovekosť. Okrem tejto dôležitej vlastnosti, bylinky môžeme využiť aj v kuchyni na prípravu rôznych jedál, šalátov a čajov, a tak naplnia vôňou aj domov. Ak môžete, zasaďte ich na východnú stranu, tam plnia svoju úlohu najlepšie.


Mohlo by vás zaujať: Záhrada pred domom či v okne: Prinesie vám radosť, oddych aj úžitok


Kvety

Kvety vyberajte čo najpestrofarebnejšie, ktoré na svoje pekné odtiene budú lákať pozitívnu energiu. Saďte ich na juhozápad, kde okrem nich môžete situovať aj drobnejšie stromčeky v pároch. Veľmi špecifickou rastlinou je jazmín, ktorý rád rastie individuálne, sám, je nežný a vytvára okolo seba svoj vlastný svet. Prináša zdravie, lásku, pokojný spánok, jeho vôňa pozdvihuje náladu, jeho krása povzbudzuje dušu. Jazmín najlepšie pôsobí pod oknami spálne.

Stromy

Stromy sú prvkom, ktorý patrí do každej záhrady. Na balkónoch je to s ich umiestňovaním ťažšie – môžeme si však vybrať menšie dreviny, s plnými a oblými listami, prípadne drobnými plodmi, ktoré nahromaďujú dobrú energiu. Veľké, silné a vysoké stromy by mali rásť za domom, kde ponúkajú rodine pokoj, stabilitu a oporu. Naopak, nemali by sa sadiť pred dom a ku vstupu do domu či na záhradu, pretože môžu zabraňovať príchodu pozitívnej energie zvonku.

Jazierka a fontány

Tak ako v interiéri má prúdiaca voda blahodarný účinok, aj v záhrade je jej prítomnosť a pohyb dôležitým prvkom. Potôčiky, jazierka, fontány a iné vodné plochy s čistou a priezračnou vodou, prinášajú pozitívnu energiu a blahobyt. Čím rýchlejšie voda tečie, tým je energie viac a je silnejšia. Jazierka by mali byť oblé, ideálne tvaru obličky, živé ryby v nich symbolizujú bohatstvo a prosperitu.


Mohlo by vás zaujať: Vtáčia búdka vo vašej záhrade: Skrášli a priláka nových osadníkov


Cesty a chodníčky

Podľa feng shui sú najideálnejšie zaoblené chodníky, ktoré spomaľujú náš krok a nútia nás vychutnávať si pohľad na okolie, najlepšie vytvorené z kameňov alebo malých okrúhliakov. Nemali by viesť stredom záhrady, ktorý je centrom energie. Okolo chodníkov saďte nízke rastliny, aby nebránili výhľadu, a kvety bez výraznej vône, ktorá by mohla byť niektorým ľuďom nepríjemná.

Tak ako aj vo vnútri, i na záhrade či balkóne sa vyvarujte rastlín s ostrými listami. Dbajte na to, aby nikde neboli uschnuté, zanedbané miesta, prípadne prázdne časti bez výsadby, ktoré prinášajú zlú energiu. Stačí svieža tráva a zopár drobných kvietkov a zlé energie tu nemajú miesto. Stačí vaša starostlivosť a láska a exteriér vášho domova bude pre vás pohladením.

Zdroj: fengshuigarden.com.au, fengshuigarden.com.au, Andrea
Odporúčame