Zápach v aute neprekrývajte: Vďaka týmto tipom sa ho nadobro zbavíte a vaše auto zavonia čistotou!

čistenie auta

Zbavenie sa zápachu v aute môže byť občas náročné, v niektorých prípadoch pomôže aj špecializovaná firma (Freepik/semeyes)

Či už ide o cigaretový dym, rozliate nápoje alebo zvyšky jedál, odstraňovať zápach v aute si vyžaduje viaceré spôsoby, a to v závislosti od jeho príčiny. Ako sa však zbaviť škvŕn a následne nepríjemného zatuchnutého pachu auta? Riaditeľka čistiacej firmy Gabrielle Simpson hovorí, že najčastejší zápach v autách je spôsobený rozliatou kávou, alebo nadmernou vlhkosťou z dôvodu zlého tesnenia okien. To potom vedie k nadmernej vlhkosti v kobercoch a látkach. Horúce a vlhké počasie taktiež odstráneniu pachov neprospieva.

Nepokúšajte sa ho prekryť, nájdite jeho príčinu 

Simon Cook, partner v Star Car Wash, tvrdí, že baktérie nachádzajúce sa v klimatizácii auta, cigaretový dym, telesný pot alebo akékoľvek rozliatie tekutín či rôznych jedál, ktoré sa tiež môžu tiež ľahko vyliať – najmä mlieka, šťavy z mäsa či morských plodov – sú celkom bežnými zdrojmi zápachu. Ak ich chcete účinne odstrániť, musíte zistiť, čo presne ich spôsobuje a odkiaľ vychádzajú, a až potom použiť správne prostriedky na čistenie.

„Vždy vyčistite neporiadok v aute skôr, ako dostane príležitosť zapáchať,“ hovorí. Ak sa však zápach už objavil, Simpson hovorí, že by ste mali odstrániť, umyť a opláchnuť jeho príčinu. To zvyčajne znamená, že je potrebné použiť parný prístroj na čistenie a vysokovýkonné mokré a suché vysávanie. Pozor – zápach nikdy ničím nemaskujte. Používanie akéhokoľvek typu maskovacieho spreja spôsobí len to, že zakryje zápach, ale neodstráni ho,“ hovorí.

Rozliatie mlieka je hotová katastrofa

Mlieko či iné mliečne výrobky, sa pokúšajte z odstrániť ihneď, a to najlepšie savou papierovou utierkou alebo handričkou z mikrovlákna. Škvrnu radšej vysajte, než by ste kvôli nej mali zbytočne šúchať handru o poťahy. Trenie môže spôsobiť, že tekutina prenikne ďalej do látky. „Najefektívnejším spôsobom je použitie výkonného tepovača s odsávaním kvapaliny, keďže bude potrebné opláchnuť oblasť vodou, aby sa mlieko dôkladne vymylo,“ hovorí Cook.

Môžete to urobiť sami doma pomocou čističa na báze enzýmov alebo v špecializovanom servise, kde čistia interiéry áut. V prípade zaschnutých škvŕn od mlieka odborník navrhuje použiť tepovač, alebo podobný nástroj na čistenie parou a na rozbitie stvrdnutých zvyškov na povrchu škvŕn. „V niektorých prípadoch môže byť potrebné aj odstrániť zašpinené sedadlá a koberce, aby ste plne získali prístup tam, kam mlieko zatieklo,dodáva odborník.

umývanie auta
Škvrny sa často nachádzajú na ťažšie dostupných miestach (Zdroj: Freepik/user7814140)

Pot odstráni amoniak s vodou, cigaretový dym si žiada odborníka

Či už je to pot, zvratky alebo čokoľvek iné, čo dokáže ľudské telo vyprodukovať, snažte sa to odstrániť opatrne. „Bezpečne odstráňte akékoľvek prebytočné tekutiny z kobercov alebo čalúnenia. Zriedenie malého množstva amoniaku s vodou a následné jemné čistenie poťahov a kobercov pomôže rozložiť všetky bielkoviny v škvrne. Na vyčistené miesto potom pritlačte niečo, čo dobre absorbuje zvyšné tekutiny, napríklad uterák.“ Pre lepší výsledok pokojne použite parný čistič kobercov a čalúnenia.

Zápach cigariet je často najnáročnejšie odstrániť, pretože sa častice dymu môžu nachádzať takmer kdekoľvek v aute, a to aj na neprístupných miestach. Ak je to tak, pravdepodobne bude potrebná pomoc profesionálneho čističa áut či firmy zameranej na detailing áut. „Proces zvyčajne zahŕňa úplný detailing, pri ktorom sa všetky vnútorné povrchy vyčistia parou,“ hovorí Cook. Generálny riaditeľ All Aces Cleaning and Restoration, James Wright, navrhuje použitie cukrového mydla na tvrdé prístupné povrchy a tiež radí, aby ste spravili v aute výmenu vzduchového filtra. 

Pleseň rastie aj v aute, pozor dávajte aj na zvieratá

Pleseň vzniká vtedy, keď sa hubové mikróby stretnú s rozliatou tekutinou alebo spadnutým jedlom na zemi, na ktorom začnú začnú rásť. „Najlepšou možnosťou je všetky plesnivé škvrny zotrieť antimikrobiálnym prípravkom,“ prízvukuje odborník, „zbavovanie sa plesne by malo zahŕňať aj čistenie všetkých tkanín parou. Je to preto, že teplo pomáha zabíjať spóry plesní. Najdôležitejším procesom na koniec je nechať auto úplne vyschnúť s dverami otvorenými dokorán.“

Ak ste majiteľom domáceho maznáčika, vždy je lepšie chrániť interiér auta, než následne odstraňovať škody a nepríjemný pach. Pomôcť v tom môžu špeciálne poťahy sedadiel a podlahy. Pokojne si do auta zaobstarajte aj deku alebo akúkoľvek inú podložku, na ktorej bude váš maznáčik ležať. Ochránite tak čalúnenie pred chlpmi a inými znečisteniami. Ale ak už došlo k poškodeniu, rada odborníka je nasledovná: „Čistite parou tam, kde sa vlhké chlpy ľahšie odstránia z čalúnenia.“



Zdroj: guardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame