Zbavte sa faldíkov: Tipy ako bojovať s tukom na chrbte a bokoch

Pás

gettyimages

Hoci sa jedná predovšetkým o ženskú záležitosť, nájdu sa aj muži, u ktorých sa po zapnutí nohavíc vytvoria na zadnej časti tela nepekné tukové záhyby. U žien o to viac, ak nesprávne odhadnú veľkosť podprsenky a “tukové krídielka” majú aj v strednej časti chrbta.

Pravdou však je, že tento estetický problém si všimneme, až keď je neskoro. Zrkadlo nám ponúka predný a bočný pohľad, riešime centimetre v obvode brucha a pásu, širšie stehná a pre chrbát sa neujde veľa pozornosti.

Treba byť realistami a priznať si, že ak sa tukové záhyby objavili už aj na chrbte, je podiel tuku na tele rovnomerne vyšší a mali by sme to začať riešiť na celom tele. Okrem toho existuje pár spôsobov, ako vyformovať krajší chrbát, spevniť držanie tela alebo aspoň efektívne zamaskovať naše nedostatky.

Zmeny musia byť

Zbaviť sa tuku na chrbte je väčšia výzva ako pokoriť brušný tuk. I v tomto prípade zaberú rozumné zmeny v stravovaní a pridanie pohybu. Snažte sa schudnúť pár kilogramov, úbytok by sa mal prejaviť na tele rovnomerne, pretože, ako je dobre známe, nedá sa schudnúť len z jednej časti tela.

Obmedzte v strave tuky, ktoré nemajú pre vaše telo prínos. Miesto toho sa zamerajte na tie zdravé, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny – obsiahnuté sú v orechoch, avokáde, rybách, ľanových semienkach.

Zvýšte tiež denný príjem bielkovín. Podieľajú sa na výstavbe svalov a čím viac svalov máte, tým rýchlejšie spaľujete. Zabudnite na prehnané sladenie, solenie a konzumáciu polotovarov, u ktorých vám nie je jasné zloženie. Na čo sa zbytočne zamorovať umelými prísadami, keď môžete jesť chutné a kvalitné prirodzené pokrmy?


Mohlo by vás zaujímať: Hromadí sa vám tuk v oblasti pása? Začnite s tým niečo robiť!


Cvičením bojujte aj proti bolesti

Základom by mal byť kardiotréning – obľúbené aeróbne cvičenie, pri ktorom sa rozhýbete celotelovo. Nie vždy je možné takéto “hopsanie v rytme”, preto sú veľmi obľúbené pozície z jógy, ktorými precvičujete a posilňujete svaly chrbta, jadra, zlepšujete svoju rovnováhu aj dýchanie. Cviky zamerané na chrbát sa na prvý pohľad môžu zdať náročné, svoju kondíciu však môžete zlepšovať postupne a z pôvodnej “neohrabanosti” sa vypracovať na fyzicky zdatnejšieho človeka.

Video tip:

Akonáhle posilníte svaly chrbta, pravdepodobne ustúpia aj dlhodobé bolesti. Tieto svaly sú u mnohých ľudí v dosť zlom stave. Chrbtica bez dôkladnej opory svalov je výrazne viac namáhaná a odkázaná sama na seba. Veľkú službu jej urobíte aj vtedy, ak sa rozhodnete aspoň raz týždenne plávať. Krivky chrbta sa krásne vyformujú prirodzeným pohybom, navyše bez nadmerného zaťaženia, keďže budete nadľahčovaní vodou.

Veľmi účinným pri formovaní chrbta je nasledujúci cvik: postavte sa s chodidlami na šírku bokov. Do rúk uchopte stočený uterák (šál, šatku), približne na vzdialenosť 50 – 60 cm. Takto napnutý uterák medzi dvomi rukami budete v polkruhu dvíhať okolo seba. Východzia pozícia je pri kolenách, záverečná nad hlavou. Ruky dvíhajte pomaly, uterák udržujte napnutý. Budete cítiť presne tú časť chrbta, v ktorej sú nevzhľadné tukové vankúšiky. Zopakujte 15 až 20-krát každý deň.


Mohlo by vás zaujímať: Ako schudnúť a nepribrať? Radia ľudia, ktorým sa to už podarilo


Správny výber oblečenia

Rozhodne si nekupujte oblečenie, ktoré by ste chceli nosiť, ale miesto toho voľte také, ktoré vám pristane! Zohľadnite svoj typ postavy a zvýraznite to pekné. Ak máte pár kíl navyše, upustite od obtiahnutých zvrškov, ani si nekupujte nohavice a sukne o číslo menšie. Čokoľvek, čo vás stiahne v oblasti brucha, vytlačí tuk smerom nahor. Síce získate krajší zadok a boky, ale to, čo je nad nimi nebude vôbec vyzerať pekne.

Ak sa aj vo vašom šatníku hromadia nepoužívané podprsenky, lebo ste netrafili veľkosť, tlačia vás, nedajú vám dýchať, neinvestujte už viac zbytočne do lacných kúskov. Zájdite do špecializovaného obchodu, kde vám vyškolení predávajúci poradia najlepší typ podprsenky pre vaše miery. Tak, aby poskytovala dôkladnú oporu, pekne vyzerala a zároveň netlačila, ani nevytvárala okolo zapínania viditeľne nahromadený tuk.

“Faldíky” výborne maskujú topy a svetríky s výstrihom tvaru V na chrbte a mierne voľnejším strihom. Takéto oversized modely v kombinácii s peknou šijou a vypnutými vlasmi pôsobia u žien príťažlivo. Nemusíte sa ich obávať ani vo vyššom veku, nepôsobia vulgárne a určite vám urobia lepšiu službu ako vypasované blúzky.


Ako sa darí účinne bojovať s tukom na chrbte vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Youtube, Lucia
Odporúčame