Zmrzlina, syr či nedostatok horčíka: Čo všetko môže za vaše bolesti hlavy?

Bolesť hlavy

thinkstockphotos.com

Hoci niekedy neviete nájsť príčinu, hlava nikdy nebolí len tak z ničoho nič. V skutočnosti existuje obrovské množstvo dôvodov, ktoré takúto nepríjemnú bolesť vyvolávajú. Ak za tým stojí napríklad stresujúca práca či počasie, veľa s tým nezmôžete. Existujú však spúšťače, na ktoré môžete cielene zaútočiť, a tak bolesti predísť. Stačí len nájsť ten pravý dôvod.

Problémy so zubami

Ak sa zvyknete ráno budiť s bolesťou hlavy, mali by ste navštíviť svojho zubára. Dôvodom vašej bolesti môže byť aj deformovaná sánka, o to horšie je to v prípade, ak v noci škrípete zubami. Takí ľudia totiž trpia bolesťami hlavy oveľa viac ako pokojne spiaci ľudia. Vtedy vám zubár môže nasadiť strojček alebo nočnú „dlahu“. Dôvodom bolestí v hlave môžu však byť aj krivé či choré zuby. Preto by ste návštevu zubára rozhodne nemali odkladať.

Rozkvitnuté kvety a vonné oleje

Hoci niektoré vône dokážu prebudiť všetky naše zmysly, nesú so sebou aj menej príjemnú schopnosť. Ak sa totiž vo voňavom priestore nachádzame dlhší čas, môžu tieto vône vyvolať nevoľnosť i bolesť hlavy. V tomto prípade určite platí, že menej je viac. Pri používaní vonných olejov, parfumov či sviečok buďte opatrní. Nemusíte sa ich však vzdať úplne, len postupne vylúčte tie, ktoré vám nerobia dobre a s tými ostatnými to tiež nepreháňajte.

3D filmy

Jednými zo spúšťačov bolesti hlavy sú aj filmy s 3D obrazom. Pri takýchto snímkach sa naše oči namáhajú oveľa viac ako pri normálnych. Za bežných okolností vidíme tak, že oči spoja dva obrázky v mozgu do jedného celku. Zatiaľ čo pri 3D projekcii sa stretávajú dva dvojité obrázky, čo je značný problém. Tento proces je pre oči ale aj pre mozog výrazne náročný. Ak ste však veľkým fanúšikom týchto filmov, v kine si sadnite čo najviac dozadu a, ak sa dá, v strede radu. Vtedy budú vaše oči zaťažované najmenej.


Mohlo by vás zaujímať: Keď hlava neznesiteľne bolí a bolí: Na vine môže byť krčná chrbtica


Zmrzlina

Aj ľadová pochúťka vám môže spôsobiť nepríjemnú bolesť hlavy. Ide totiž o pomerne častý fenomén, ktorý lekári nazývajú aj zmrzlinovou bolesťou. Nepríjemné pocity sa spájajú predovšetkým s rýchlou konzumáciou zmrzliny alebo studených nápojov. Spôsobuje ich dotyk niečoho veľmi studeného na podnebí v ústach. To následne spôsobí reakciu nervov vo forme rýchleho zúženia a opuchu krvných ciev. Trojklaný nerv potom vyšle mozgu signál bolesti. Ak je zmrzlina vašim spúšťačom, nemusíte sa jej vzdávať úplne, stačí, ak ju budete jesť pomaly.

Nedostatok horčíka

Látková premena v mozgu nefunguje správne, pokiaľ vášmu organizmu chýba magnézium. Práve táto chyba v látkovom metabolizme môže zapríčiniť bolesť hlavy. Aby ste zabránili nedostatku horčíka v tele, mali by ste viac jesť oriešky, ovsené vločky, celozrnný chlieb  alebo piť minerálky s vyšším obsahom magnézia.


Mohlo by vás zaujímať: Únava, zlá nálada či nechuť do jedla: Horčík tieto neduhy môže poraziť


Málo vody

Nie nadarmo sa neustále pripomína dodržiavanie pitného režimu. Ak dodávame nášmu organizmu nedostatok vody, krv zhustne, postupne sa spomalí zásobovanie kyslíkom, čo spustí bolesť hlavy. Na odbúranie takéhoto tlaku však často stačí jeden alebo dva veľké poháre vody. Aby ale k takejto bolesti nedochádzalo, zamerajte sa na pravidelný príjem tekutín počas celého dňa.

Syry a červené víno

Za spúšťače sa považujú aj niektoré druhy potravín. Napríklad červené víno či syry. Je to kvôli biogénnym amínom, ktoré môžu spôsobiť bolesť hlavy. Ak ste aj spoznali, že k vašim spúšťačom víno patrí, nemusíte sa ho vzdať úplne. Menej biogénnych amínov obsahuje ružové i biele víno a malý pohárik z nich vám neublíži.


Čo pri bolestiach hlavy najlepšie pomáha vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame