Zobúdzate sa mrzutí a ubolení? Na vine môže byť zlá poloha, matrac aj vankúš

Chlap spiaci na posteli v spálni

V posteli trávime asi tretinu života, preto by sme nemali podceňovať význam správneho držania tela ani počas spánku (Zdroj: GettyImages)

V posteli trávime asi tretinu života, preto by sme nemali podceňovať význam správneho držania tela ani počas spánku. Užijeme si tak zobúdzanie bez bolestí, svieži pocit a vitálnu myseľ.

Každý má svoju vlastnú

Spánkové pozície sa menia, a to nielen v noci, ale aj počas života, čo je úplne prirodzené. Súvisia s vývinom jednotlivca a tiež s jeho aktuálnym zdravotným stavom. Muži spia častejšie na chrbte a bruchu, ženy zas využívajú viac polohy na boku. Je to pre ne pohodlnejšie, najmä v tehotenstve alebo kvôli väčšiemu poprsiu. Deti sa ľahko prispôsobia zmene, seniori majú svoje polohy v spánku už zafixované. Akékoľvek úpravy im trvajú veľmi dlho.

Zlá poloha rovná sa bolesti

To, že spíte v nevhodnej pozícii, zistíte ľahko. Ráno sa nebudíte svieži a odpočinutí, ale skôr ubolení a unavení. Následkami nesprávneho spania sú najčastejšie bolesti chrbta, hlavy, stuhnutosť krku, stŕpnutie ruky, ale aj poruchy spánku:

– Bolesť krížov a krčnej chrbtice často ovplyvňuje tvrdosť matraca.
– Mravčenie v rukách vzniká väčšinou z toho, že si na nich dlhšiu dobu ležíte bez toho, aby ste si to uvedomovali. Tento podvedomý mechanizmus poukazuje na to, že zrejme spíte na príliš nízkom alebo mäkkom vankúši.
– Zle zvolený vankúš, či už je veľmi vysoký, tvrdý, malý alebo veľký, môže takisto viesť k bolestiam hlavy a obmedzenej hybnosti krčnej chrbtice.
– Treba dať pozor aj na to, aby niektorá časť tela netlačila na inú, to bráni správnemu obehu krvi.

Nech už ide o akúkoľvek polohu, vždy by mala poskytovať dostatočnú oporu chrbtici: kopírovať jej typické esovité prehnutie tak, aby sa zbytočne neprehýbala a nedeformovala. Dôležitý je pritom najmä výber kvalitného matraca a vhodného vankúša.


Mohlo by vás zaujať: Veľká časť ľudí si v spánku škodí: Zlá poloha prináša bolesti i ťažké dýchanie


Ideálny matrac aj vankúš

Matrac sa má prispôsobiť krivkám vášho tela. Príliš mäkký, prehnutý matrac neposkytuje telu potrebnú oporu, najmä pre najťažšiu časť tela – panvu. Následkom je skrivenie chrbtice do strany, na ktorej človek spí. Naopak, veľmi tvrdý matrac chrbticu núti, aby sa prehýbala na opačnú stranu. Pri výbere zohráva rozhodujúcu rolu vek, hmotnosť, poloha v spánku a váš pocit.

Výber vankúša by ste mali podriadiť vašej polohe v spánku. Pri spánku ho dávajte vždy nad ramená. Ak spíte na boku, vašu krčnú chrbticu by mal držať v rovine. Hlava nesmie byť vyvrátená ani na jednu stranu. Rovnako dôležitý je aj pri spánku na chrbte, aby bola krčná chrbtica v rovnej, prirodzenej polohe. S vysokým vankúšom je hlava príliš predklonená, s nízkym zase v záklone. Iná situácia je pri polohe na bruchu. Tu sa odporúča čo najnižší so špeciálnym tvarom.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame