Ako sa naučiť cudzí jazyk? S našim návodom krok po kroku to zvládnete ľavou zadnou!

Cudzí jazyk

Učenie sa cudzieho jazyka nie je limitované vekom (Zdroj: GettyImages)

Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Koľkí z vás už počuli túto známu vetu? Na jej podstate niečo rozhodne bude. V dnešnom svete patrí aspoň čiastočná znalosť cudzieho jazyka ku štandardu nielen pri hľadaní si práce.

Využijeme ho pri cestovaní, pozeraní zahraničných seriálov, vďaka cudziemu jazyku zrazu porozumieme slovám našich obľúbených piesní a v neposlednom rade, pomocou cudzieho jazyka spoznávame aj inú kultúru. Na naučenie sa niečoho nového neexistuje vekový limit. Absolútne každý bez ohľadu na vek, skúsenosti, rodinné zázemie alebo iné okolnosti sa môže začať učiť cudzí jazyk. Poradíme vám, ako na to.

Vyberte si správny cudzí jazyk

Ak ste rozhodnutí, doplniť si svoje vedomosti o nový cudzí jazyk, budete zrejme chvíľu uvažovať nad tým, ktorý si vyberiete. Medzi jazyky, ktorými hovorí najväčší počet ľudí na svete patrí:

  • Čínština – ak zoberieme do úvahy všetky jej formy, tak je najpoužívanejším jazykom na svete. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s mandarínčinou, ktorou hovorí viac ako miliarda ľudí.
  • Španielčina – nestretneme sa s ňou iba v slnečnom Španielsku. Tento jazyk je rozšírený aj na ďalších miestach, pričom najväčšie zastúpenie má najmä v Južnej a Strednej Amerike.
  • Angličtina – aj vám sa zdá, že angličtina sa vyskytuje naozaj všade? Nuž, aj keď ide o najuniverzálnejší jazyk, patrí jej stále iba tretia priečka.
  • Hindčina – nejedná sa o veľmi rozšírený jazyk. To, že mu patrí štvrté miesto je spôsobené vysokou koncentráciou ľudí na danom území. Hindčinou sa dohovoríte v Indii a v Pakistane.
  • Arabčina rovnako ako pri čínštine, aj arabčina je iba súhrnný názov, ktorý zahŕňa množstvo variantov tohto jazyka.

Podľa odhadov lingvistov však na svete existuje až 6 500 hovorených jazykov. Ak sa neviete rozhodnúť na základe piatich najpoužívanejších jazykov, dajte na pocit alebo sympatie k tomu, ktorý vám najlepšie znie. Ďalšou možnosťou je začať sa učiť jazyk podľa toho, či vám je blízka kultúra, kde sa najčastejšie využíva.

Slovník
(Zdroj: Freepik)

Stále neviete, ktorý jazyk si vybrať? Stavte na angličtinu ako najuniverzálnejšiu reč na svete vôbec. Bez problémov sa s ňou dohovoríte takmer na celom svete, pozriete si všetky najnovšie filmy a ľahko nájdete ľudí, s ktorými budete môcť konverzovať. Skvelou voľbou je aj učenie sa nemeckého jazyka, ktorý Slováci často využívajú kvôli práci. Treba však uviesť, že nemčina rozhodne nepatrí medzi jednoduché reči. Ak chcete jazyk, ktorý sa vám bude učiť ľahko, výbornou voľbou je ruština alebo vyššie spomínaná španielčina. Učenie vás musí baviť, preto je výber vhodného jazyka mimoriadne dôležitý.

Ako začať s učením?

Ste rozhodnutí, máte vybratú aj konkrétnu reč a neviete, ako začať? Nič to. Na začiatok je dôležité zaradiť sa do nejakej kategórie. Môžete byť úplný začiatočník alebo aj mierne pokročilý v prípade, že už ovládate pár slovíčok. Ako ďalší krok odporúčame zvoliť si metódu učenia sa.

Jazyková škola a online výučba

Najjednoduchší, najrýchlejší a rozhodne aj najefektívnejší prístup k učeniu sa je kurz v jazykovej škole. Vďaka dnešným vymoženostiam už nie je ani potrebné, aby ste hľadali jazykovú školu v blízkosti vášho okolia. Množstvo jazykoviek ponúka online kurzy, ku ktorým vám stačí iba internet a voľný čas.

Online výučba má množstvo výhod: ušetríte čas na prepravu, často býva táto forma lacnejšia ako tá fyzická a tým, že prebieha online, sa možno o čosi viac osmelíte. Ďalšou nespornou výhodou v dobe pandémie je bezpečie, keďže sa s nikým osobne nestretnete.

Lektor by mal byť ideálne native speaker

Jazykovú školu vyberajte podľa dobrých hodnotí alebo odporúčaní známych. Môžete sa zúčastnisť aj bezplatnej hodiny, aby ste zistili, ako vám vyhovuje. Na jazykové kurzy chodia všetky vekové kategórie a tým, že budete zaradený do skupiny s ľuďmi rovnakej úrovne sa nemusíte báť toho, že niekto bude lepší.

Výbornou voľbou bude ak si zvolíte „native speakra“, čiže osobu, ktorá bude s vami celý kurz rozprávať v cudzom jazyku. Myslíte si, že mu neporozumiete? Omyl. Lektori budú rozprávať pomaly, zrozumiteľne a na vás sa budú slovíčka aj prízvuk lepiť oveľa rýchlejšie.


Naša skúsenosť: Pokiaľ si myslíte, že nemáte talent na jazyky, učte sa iba jeden nový. Bude to pre vás oveľa jednoduchšie. V opačnom prípade by sa vám mohlo stať, že si začnete pliesť dva jazyky medzi sebou. Stalo sa nám totiž, že aj my sme sa vrhli do nemčiny a angličtiny naraz a zrazu sa nám mýlili aj také banálne slovíčka ako und a and. 


Metóda 15 x 7

Bohužiaľ, iba málokto sa narodil s takým talentom, aby sa cudzí jazyk naučil od základov až po profesionála tak rýchlo ako mávnutím zázračného prútika. Okrem jazykovej školy, v ktorej budete mať kurz približne dvakrát do týždňa po jednej hodine, musíte vynaložiť aj vlastné úsilie.

Výučba musí byť systematická a nebudeme vám klamať, zaberie niekoľko dlhých mesiacov až rokov. Skvelou pomôckou je vyhradiť si každý deň aspoň 10 až 15 minút na precvičenie si slovíčok, preloženie krátkeho článku, čítanie nahlas a podobne. Začnite radšej pomaly a triezvo, aby vás nadšenie rýchlo neprešlo. Pri učení sa cudzieho jazyka sa musíte skrátka zaťať a niečo také ako nechce sa mi neexistuje.

Stanovenie cieľa 

Patrí to medzi malý, avšak rovnako dôležitý bod. Ak si poviete, že sa každý mesiac chcete naučiť 50 nových slovíčok, perfektné! Nezabúdajte však pri učení sa nových aj na tie staré. Založte si slovníček a dovoľte známym, aby vás z času na čas preskúšali. Začať môžete aj tým, že si vyhľadáte tisíc najpoužívanejších slov v danom jazyku.

Komunikácia vo dvojici

Keď už budete o niečo zdatnejší, nájdite si na internete osobu, s ktorou by ste si mohli písať alebo sa rozprávať v danej reči. Nie je nič účinnejšie a lepšie! Ideálne, ak to bude niekto, kto pre koho je daný jazyk materinským a bude vedieť opravovať vaše chyby.


Náš tip: Skúste si nastaviť na cudzí jazyk, ktorý sa práve učíte, zariadenia ako váš o mobilný telefón, email či celkové nastavenie počítača. Nalepia sa tak na vás nové cudzie slovíčka, ktoré budete neskôr brať ako rutinu.


Premýšľanie v cudzom jazyku

Skúste si niekedy v hlave povedať aspoň slovo, ktoré súvisí s danou situáciou. Neskôr pridávajte celé vety a skladajte ich aspoň v hlavách. Píšte si nákupný zoznam a recepty v cudzom jazyku. Urobte z cudzieho jazyka samozrejmosť a keď sa dá, premýšľajte v ňom.

Online kurz
(Zdroj: Freepik)

Zábavný spôsob učenia

Mozog väčšiny ľudí je nastavený tak, že chce robiť niečo, čo má rád a čo ho baví. To platí aj pri učení sa. Oveľa jednoduchšie bude, ak si nájdete spôsob, ktorý budete vnímať ako hru či relax. To môže byť napríklad:

  • Počítačová hra v danom jazyku, jej skvelou alternatívou je aj hra v mobilnom telefóne.
  • Pozeranie filmov v cudzom jazyku s našimi titulkami. Neskôr si pustite opäť ten istý film alebo seriál, avšak tentokrát so zahraničnými titulkami. Do tretice titulky vypnite a iba počúvajte.
  • Dvojjazyčná kniha – na jednej strane písaná v slovenčine, na druhej strane v požadovanom jazyku. Ide o jednoduchý spôsob, ako sa učiť cudzí jazyk. Slová, ktorým nebudete rozumieť si zapíšte, preložte a počas celého týždňa sa k nim opätovne vracajte.
  • Počúvanie podcastov na ceste do práce, v potravinách, pri umývaní riadu, kdekoľvek… Podcasty v cudzom jazyku sú skvelý spôsob, ako navnímať výslovnosť a prízvuk.
  • Hudba – nájdite si pesničky, ktoré sa vám páčia v danom jazyku a prekladajte si text slovo po slove.
  • Kombinácia týchto bodov zaručí, že sa nezačnete nudiť. Čítanie je skvelé pre gramatiku, filmy pre počúvanie, hry pre naberanie slovíčok a podobne. 


Zdroj: plnielanu.sk, translata.sk
Odporúčame