Aká čistá je vaša krv? Zistite, či vám obličky fungujú správne

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Trápia vás príznaky chronických obličkových chorôb?

Pri nedostatočnej ostražitosti a prevencii vážne choroby obličiek na seba nenechajú dlho čakať

Dávate si pozor na svoje obličky? Ak takmer každý večer hltáte lieky proti bolesti, alebo držíte krok s dobou a chodíte oblečení moderne, no nie dostatočne teplo, tak ani veľmi nie. Vedzte, že vážne choroby obličiek na seba nenechajú dlho čakať. A to, že s nimi nie je niečo v poriadku, nemusí ani zďaleka naznačovať len bolesť v krížoch. Pri akých príznakoch sa treba mať na pozore?


Príznaky sú skromné

Choroby obličiek, ktoré sú chronického, nie akútneho (teda bolesťou sprevádzajúceho) rázu, sa prejavujú veľmi nenápadnými príznakmi, ktoré by vás ani len nenapadlo priradiť ku problémom s obličkami. „Neraz je diagnóza veľkým prekvapením. Najčastejšie to býva celková únavnosť, nevýkonnosť, bolesti hlavy. Bolesti v krížovej oblasti bývajú len pri zápalových chorobách obličiek, alebo pri výskyte kameňov,“ objasňuje rozdiely MUDr. Eva Kolesárová, PhD z Nefrologickej a internej ambulancie Medikol, s.r.o. v Košiciach.

Pozor aj na opuchy a vysoký krvný tlak

Aj tieto symptómy totiž môžu, pre laikov veľmi prekvapujúco, signalizovať ochorenie obličiek a to dokonca jedny z tých najzávažnejších. „Obličkové choroby sú veľmi často sprevádzané vysokým krvným tlakom, takže ďalším príznakom môže byť bolesť hlavy. Opuchy a zmeny farby a množstva moču, bývajú až pri veľmi pokročilých štádiách,“ vysvetľuje nefrologička, MUDr. Eva Kolesárová, PhD.

Máte podozrenie? Nečakajte

Dajte sa vyšetriť. S ochoreniami obličiek totiž vôbec nie sú žarty. U mnohých pacientov sa prekvapivo stane, že prídu k lekárovi s neurčitými príznakmi a na základe vyšetrení sa zistí také poškodenie obličiek, že musia začať hneď chodiť na dialýzu. Choroby obličiek  sa diagnostikujú analýzou moču a vyšetrením krvi. Pri patologických výsledkoch býva podľa lekárky súčasťou vyšetrenia aj ultrazvukové vyšetrenie obličiek.


Mohlo by vás zaujať: Starajte sa o svoje obličky: Túto čističku organizmu budete potrebovať až do smrti


Navštívte najprv všeobecného lekára

Základné vyšetrenie moču a krvi je podľa špecialistky možné vykonať u praktického lekára. O ďalších doplnkových vyšetreniach  - ako sú izotopové vyšetrenia, CT, MR už rozhoduje lekár špecialista – nefrológ. „Pred návštevou nefrológa je dobré navštíviť praktického lekára za účelom základnej diagnostiky, vzhľadom na to, že vprípade bolesti v bedrovej oblasti môže ísť aj o chorobu chrbtice,“ hovorí MUDr. Kolesárová.

Odstrániť treba hlavne príčinu

Podľa lekárky treba vždy liečiť predovšetkým príčinu daného problému. V prípade zápalu je to teda zápal, v prípade „poliekového“ poškodenia obličiek je potrebné okamžite vylúčiť škodlivé lieky a napríklad v prípade sekundárneho poškodenia pri vysokom krvnom tlaku a cukrovke kladieme zas dôraz na liečbu týchto ochorení.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Súčasťou liečby je aj diéta

Pri liečbe je podľa odborníčky potrebné nasadiť aj „nízkobielkovinovú“ diétu a individuálne „na mieru“ upraviť pacientovi pitný režim. „Akútne štúdium ochorenia nie vždy končí zlyhaním, môže dôjsť k úplnému vyliečeniu, v niektorých prípadoch však choroba prechádza do chronického štádia a po rokoch obličky zlyhávajú – hovoríme o chronickom obličkovom zlyhávaní,“ vysvetľuje MUDr. Eva Kolesárová zo súkromnej košickej nefrologickej a internej ambulancie.

Pacienti sú dlhodobo sledovaní

Lekárka tiež ozrejmuje, že pri diagnostike chronického zlyhávania obličiek sa spomínanými úpravami môže docieliť úprava stavu, avšak nie až k norme. Pacient je dlhodobo sledovaný a  dobrou spoluprácou lekár - pacient je možne oddialiť dobu, kedy je nutné obličky nahradiť a liečiť ich dialyzačnou liečbou.


Mohlo by vás zaujať: Aby vám obličky fungovali tak, ako majú: Tieto zásady sa vyplatí dodržiavať


Dieťa po transplantácii? Môže byť...

Odborníčka vysvetľuje, že mnohí pacienti sa liečby dialýzou boja, no je pre ich život nevyhnutná a doslova zachraňujúca. „Väčšina pacientov, ktorí podstúpia túto liečbu, potvrdia zlepšenie stavu a mnohí po tejto etape liečby sú transplantovaní, čo pre nich znamená novú kvalitu života, neraz návrat do bežného života. Mladé ženy po transplantácii majú šancu otehotnieť a vynosiť zdravé dieťa,“ vymenúva prospešnosť dialýzy odborníčka na nefrológiu, MUDr. Kolesárová.

Časovo náročnejšia, no nesmierne prospešná

Nefrologička zároveň priznáva fakt, že dialyzačná liečba je pre pacientov do istej miery zaťažujúca, keďže pacient musí dochádzať štandardne 3x do týždňa na liečbu do zdravotného zariadenia. Avšak dodáva, že táto liečba nie je bolestivá a väčšina pacientov si usporiada život tak, že mnohí z nich popri liečbe aj pracujú a venujú sa bežne svojim voľnočasovým aktivitám.


Máte vy alebo niekto z vašej rodiny skúsenosti s ochoreniami obličiek? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Jindrich Drapela 08.08.2019, 15:59

  Doktor James Haló, jmenuji se Dr. James Walker z Benin výuky Nemocnice, jsem specialista na varhanní chirurgii a zabýváme se nákup orgánů od člověka, který chce prodávat, a my jsme umístěni v USA a Malajsie, ale naše ústředí je v USA. Pokud máte zájem o prodej ledvin nebo o prodej kterékoli části vašeho tělesného orgánu kontaktujte nás a vyžádejte si další informace. Kontaktujte nás prostřednictvím Email:fm3564557@gmail.com Doufal jsem, že tě uslyším. S pozdravem Dr. James C. E. O

 • 2016 bolo dávno 03.06.2019, 21:27

  Autor zrejme ešte nebol u lekára :) Lebo pokiaľ neumierate, tak vás lekár vyhodí - aby ste prišli, keď budete umierať. A keď prídete potom, tak sa vás spýta, že prečo ste nedošli skôr. To nie je vtip - ale viackrát, prakticky overená, osobná skúsenosť. Na druhej strane je pravda, že lekár vás nevylieči - telo sa musí vyliečiť samo a lekár tomu akurát môže byť nápomocný. Netvrdím, že nie výrazne, ale tvrdím, že určite nie vždy. Paradoxne obnovu organizmu môže "nakopnúť" aj nesprávna liečba (ale aj správne môže skončiť zle) - zrejme hlavné je, aby sa niečo robilo - a menilo. Isté v tomto vesmíre je len to, že určite raz umrieme ...

 • lubos 03.06.2019, 12:31

  Zdravim, ten prispevok od James Henry je podla mna na zmazanie, kde sa tu daju nahlasovat prispevky adminovi?

 • james henry 11.08.2016, 18:03

  doc James Dobrý deň, volám sa Dr. James Henry University of Benin vyučovania Nemocnice, ja som špecialista na organ chirurgie, a rokujeme s nákup organov z človeka, ktorí chcú predať, a my sa nachádzajú v Nigéria, USA a v Malajzii, ale naše sídlo je v Nigérii. ak že máte záujem predávať svoje obličky, alebo predávať akékoľvek časti Vášho Telo organ Prosím kontaktujte nás pre viac informácií. Kontaktujte nás email: jameshenryhome@gmail.com alebo volajte na telefónne číslo +2349051289718 E-mail: jameshenryhome@gmail.com Dúfať, že počujem od vás. S pozdravom, Dr James C.E. UNIVERZITA Benin fakultnej nemocnice.

 • jarmila 25.04.2016, 22:07

  A to ešte nie je všetko, ako píšete, tiež obmedzovanie v príjme vody, ktorú telo nedokáže samo vylúčiť, takže je človek skoro stále smädný, veľký pozor na zloženie potravy, hromada podporných liekov, na odbúravanie fosforu a draslíka, výkyvy krvného tlaku, nestabilné stavy, veď filtrácia krvi mimo telo nie je žiadna sranda, aj keď technika už dosť pokročila. Dobre píšete Ela. Obličky majú životne dôležitú funkciu pre naše telo, treba si to uvedomiť, kým máme čas, pretože niektoré zmeny bývajú nezvratné. Chorý človek by dal čokoľvek za vyzdravenie, preto vážme si svoje zdravie.

 • Ela 25.04.2016, 20:33

  No 3x do týždňa na 4 hodiny nie je až taká katastrofa, človek si zvykne, ale mať na ruke jazvy po 300 vpichoch piercingových ihiel za rok (násobte si počtom rokov strávených na dialýze) by som neoznačila za nebolestivú liečbu. Nestraším, len apelujem na tých, ktorí si ešte môžu obličky zachrániť: uvedomte si, aký dar je zdravé telo, ktoré môže čúrať bez obmedzenia.

1

Pridať komentár