Zlatobyľ má zlatú nielen farbu, ale aj účinky: Pomôže pri hemoroidoch aj depresii

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zlatobyľ sa dá bez problémov pestovať aj v záhrade

Pre túto liečivú rastlinku sú charakteristické zlatožlté kvietky, preto sa jej často hovorí zlatá byľ, zlatá metla alebo žlté králiky.


Kde ju nájdeme?

Zlatobyľ obyčajná dorastá do výšky až 80 cm. Spoznáme ju podľa zlatožltých kvetov, ale treba si dávať pozor, aby sme ju nezamenili napríklad s jedovatými druhmi starčekov. Rastie na okrajoch lesov, na lúkach, pasienkoch a rúbaniskách. Vyhovujú jej svetlé a slnečné miesta.

Tipy na zber a sušenie

Najčastejšie sa zbiera vňať zlatobyle alebo iba samotný kvet, a to od júla do októbra v čase tesne pred kvitnutím. Najjednoduchšie je odstrihnúť vrchných 30 cm vňate, ideálne v popoludňajších hodinách (medzi štrnástou a šestnástou hodinou). Zväzky spolu priviažeme a sušíme otočené naopak (stokami nahor), zavesené v tieni na dobre vetranom mieste. V prípade sušenia v sušičke nesmie teplota prekročiť 40 stupňov Celzia.

Zlatobyľ v záhradke

Zlatobyľ sa dá bez problémov pestovať aj v záhrade, pričom môžeme zasadiť rastlinu z prírody alebo sadeničky zohnať na špecializovaných farmách. Vyhovuje jej neutrálna pôda, polotieň, poprípade slnečné miesto s dostatočnou, ale nie prehnanou zálievkou. Stačí jej totiž menej vlahy. Ak vňať nezbierame na sušenie, je dobré ju po odkvitnutí zrezať, čím sa podporí ďalšie kvitnutie. Zimné obdobie zvládne zväčša bez problémov. 


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás problémy s močovými cestami? Čaj zo zlatobyľu pomôže - a zadarmo


Čo všetko sa v nej skrýva?

Za blahodarne účinky zlatobyle sú zodpovedné látky, ktoré obsahuje, ako napríklad prospešné flavonoidy, rutín, triesloviny, fenolové kyseliny, horčiny, sliz, silice a mnohé ďalšie.

Pomôže telu aj mysli

Zlatobyľ je liečivá rastlina so všestranným využitím. Ocenia ju všetci tí, ktorí majú problémy s črevami, obličkami a močovým mechúrom, pretože pôsobí ako diuretikum. Využíva sa teda pri zápaloch močového mechúra a ľadvín, pri močových kameňoch a piesku, vrátane reumy, dny.

Zlatobyľ je dobre využiteľná aj pri cievnych problémoch, hemoroidoch a kŕčových žilách. V ľudovom liečiteľstve sa zlatobyľ odporúča aj pri duševných ťažkostiach, ako smútku či depresii – ak sa tieto emócie dostatočne nespracujú, môžu sa odzrkadliť práve na zhoršenej funkcii obličiek. Takže pri duševnej záťaži je čaj zo zlatobyle na nezaplatenie. Pomôcť môže aj pri stareckej demencii.

Čaj sa odporúča piť aj pri diétach a redukčných režimoch, pretože má schopnosť podporovať činnosť metabolizmu. Zlatobyľ možno použiť aj na detoxikáciu organizmu, pri zväčšenej prostate, astme, kašli a na urýchlenie hojenia rán.


Mohlo by vás zaujať: Páli vás zápal močových ciest? Tieto bylinky sa oplatí vyskúšať


Čaj zo zlatobyle

Na 250 ml budeme potrebovať 1 čajovú lyžičku zlatobyle, ktorá sa zaleje vriacou vodou a nechá krátko lúhovať. Pije sa 2 až 3 razy denne pred jedlom. Čaj sa neodporúča piť dlhodobo – teda po 3 týždňoch si treba dopriať týždňovú prestávku a potom znovu v pití čaju pokračovať.

Obklad na zle hojace sa rany a ekzémy

Obklad pripravíme ako nálev – 1 až 2 polievkové lyžice sušenej vňate zalejeme vriacou vodou, necháme 10 minút lúhovať. Do vlažného nálevu namočíme vatový tampón a prikladáme na postihnuté miesto. Tento obklad ocenia aj ľudia s mastnou pleťou a rozšírenými pórmi.

Masť zo zlatobyle

Masť je stvorená na vonkajšie použitie pri zle hojacich sa ranách, kožných problémoch či hemoroidoch. Do 250 g horúcej masti vsypeme dve veľké hrste nasekanej vňate zlatobyle. Necháme krátko vzkypieť a odstavíme. Masť necháme aspoň osem hodín odpočívať, potom ju zohrejeme, precedíme cez plátno a dáme do uzatvárateľnej nádoby.

V akých prípadoch nie je zlatobyľ vhodná?

Podobne ako väčšina liečivých rastlín zlatobyľ nie je určená pre tehotné a dojčiace ženy. Nesmú ju užívať ani ľudia, ktorí trpia nedostatočnosťou srdca a ľadvín.


Na čo všetko využívate zlatobyľ vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • hemapro 30.11.2017, 11:01

  Krem na hemoroidy - https://goo.gl/BPoSu8 Krem pomáha hneď, ten upokojuje a sťahuje ale kým sa človek úplne vylieči to trvá aj 3-4 mesiace.

 • aloeee 30.11.2017, 11:00

  ALOE VERA - Zázrak prírody... Už po tisícročia si ľudia zbehlí v liečení cenia jej mnohostranné účinky. Prvé zápisy o liečivej rastline Aloe Vera boli urobené zhruba pred 6000 rokmi v Egypte. Egypťania ju nazývali „Krv bohov" a „Rastlina nesmrteľnosti". Mayovia jej hovorili „Zdroj večnej mladosti". Už Hippokrates liečil pomocou Aloe a Alexander Veľký ňou nechával ošetrovať svojich zranených vojakov. Grécky lekár Dioskoridés, ktorý žil v 1. storočí po Kristovi, odporúča vo svojej knihe o bylinách Aloe na veľmi veľa chorôb. Egyptské kráľovné Nefertiti a Kleopatra používali Aloe pri starostlivosti o svoju krásu, Kryštof Kolumbus nepodnikol jedinú cestu bez svojho „lekára v kvetináči" a taktiež Gándhí využíval jej blahodárne pôsobiace účinky. Dnes je známych viac ako 300 druhov Aloe, nie každá však vykazuje špeciálne „zázračné" vlastnosti. Najlepšie účinky pre ľudský organizmus prináša Aloe Vera Barbadensis Miller. Jej dužina obsahuje okolo 200 vysoko hodnotných, biologicky aktívnych látok. Okrem iných to sú enzýmy, vitamíny, minerálne látky, bioflavonoidy, cukry a esenciálne aminokyseliny. Práve toto zoskupenie účinných substancií prináša pozitívne účinky na ľudský organizmus. Dôležité je hlavne to, že minerálne látky, stopové prvky, vitamíny a ostatné substancie sa v extrakte z Aloe Vera nachádzajú vo vzájomne vyváženom pomere. Práve v dnešnej dobe je Aloe Vera dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Podporuje totiž Imunitný systém - prirodzenú ochrannú funkciu nášho tela v jeho neustálom boji proti stresovým faktorom, ktorých je v súčasnosti skutočne veľa (znečistené ovzdušie, UV žiarenie, rádioaktívne zaťaženie vzduchu, vody i potravy, jedovaté látky v našom tele, patogénne organizmy, psychický stres a pod.). Iba dobre fungujúci imunitný systém môže zvíťaziť nad chorobami, príp. zabrániť ich vzniku. Naše civilizačné choroby, ako sú napr. alergie, nadváha, vysoký krvný tlak, diabetes, artérioskleróza, ochorenia krvného obehu, bolesti kĺbov a svalov atď., tiež často vyvoláva nesprávna strava. Vďaka veľkému počtu vitálnych látok je Aloe Vera schopná udržiavať človeka zdravým a vitálnym. Táto rastlina dokáže telo zbaviť jedov, škodlivín a kyselín, posilňuje imunitný systém a aktivizuje samoliečiace sily, reguluje telesné funkcie a pri mnohých ochoreniach je zmysluplnou sprievodnou terapiou. V našej hektickej dobe pomáha Aloe Vera ku stabilizáciu našich nervových síl, má vyrovnávajúci a stabilizujúci účinok. Stav dnešnej generácie je alarmujúci, pokiaľ sa týka alergických a závažných ochorení - napr. diabetes (cukrovka) sa vyskytuje už u novorodencov. Časté sú poruchy imunitného systému, ktorý sa začína formovať až po 1. roku života a celkom vyvinutý je až v 14. roku. Aloe Vera - rastlina, ktorej liečebné účinky ľudstvo pozná už od staroveku, bola u nás využívaná už od roku 1935 po rádioterapii, v rokoch 1934 až 1945 pri liečbe ekzémov. Od roku 1959 sa od jej užívania upustilo a prednosť dostali chemické (farmaceutický vyrobené) liečivá. Neskôr s......

 • ivana 13.02.2017, 06:53

  Hemostop - http://bit.ly/2kYnwgP vyhla som sa operácii a hemoroidov sa zbavila úplne.

 • Maria 02.08.2016, 16:39

  Prepácte , ale na obrázku nemáte zlatobyl ??!!!

1

Pridať komentár