Vplýva mikrovlnka na naše zdravie? Má svoje prednosti, no musíte si dať pozor

mikrovlnná rúra

gettyimages

Napriek rozšírenému používaniu mikrovlnných rúr mnohí ľudia stále pochybujú o ich bezpečnosti. Myslia si, že mikrovlnné žiarenie vážne poškodzuje zdravie alebo negatívne ovplyvňuje zloženie potravín. Pri dodržiavaní bezpečnostných pokynov výrobcu a vhodnej príprave potravín sú však tieto obavy zbytočné.

Ako fungujú mikrovlny?

Mikrovlny sú vysokofrekvenčné rádiové vlny. Ako viditeľné žiarenie – svetlo – sú súčasťou elektromagnetického spektra. Sú odrážané, prenášané alebo absorbované materiálmi, ktoré im stoja v ceste, podobným spôsobom ako svetlo.

Potraviny a tekutiny, ktoré obsahujú vodu, ľahko absorbujú mikrovlnnú energiu. Molekuly vody sa pôsobením mikrovĺn rozkmitajú a rýchlo vytvárajú tepelnú energiu.

Neverte mylným predstavám

Nemusíte sa obávať, že jedlo varené v mikrovlnke sa môže stať „rádioaktívnym“. Mikrovlny sa síce podobajú tým rádiovým, ale sú kratšie. Okrem toho zdrojom mikrovlnného žiarenia pre človeka sú aj mobilné telefóny, signál rádiových a televíznych vysielačov, diagnostické prístroje využívajúce magnetickú rezonanciu a radarové navigačné systémy. V porovnaní s nimi je mikrovlnná rúra zanedbateľná. A navyše mobilný telefón zvykneme používať oveľa častejšie než mikrovlnku.


Mohlo by vás zaujímať: Sú mikrovlnky nebezpečné pre naše zdravie? Názory sú rôzne


Ušetrí čas, zachová živiny

Metóda varenia, ktorá najlepšie zachováva živiny, je taká, ktorá rýchlo varí, ohrieva za čo najkratší čas a používa čo najmenej tekutiny. Mikrovlnka spĺňa tieto kritériá.

Mikrovlnná energia preniká hlbšie do jedla, znižuje čas, za ktorý sa teplo rozšíri v celom jedle, a tým sa znižuje celková doba varenia. Pokiaľ zvolíte prípravu v pare, zabránite vyplaveniu dôležitých živín do vody. Mikrovlnka je vhodná na prípravu rôznych druhov potravín, pričom najlepšie je používať ju na krátku tepelnú úpravu, rozmrazovanie a ohrievanie.

Využite jej prednosti

  1. Šetrná príprava: Niektoré živiny sa rozpadnú, keď sú vystavené teplu, či už v mikrovlnnej, alebo v bežnej rúre. Vitamín C je toho jasným príkladom. Keďže čas varenia v mikrovlnke je kratší, zachová sa veľa vitamínov, vrátane vitamínu C, a iných biologicky aktívnych látok.
  2. Menej tuku: Pri tepelnej úprave spotrebujete menej tuku, čím znížite obsah rakovinotvorných látok.
  3. Rýchle rozmrazovanie a ohrievanie potravín aj nápojov
  4. Kombinovanie s grilom: Moderné spotrebiče ponúkajú možnosť kombinovať mikrovlnné žiarenie s grilom.

Mohlo by vás zaujímať: Odborník prehovoril: Toto robí prihrievanie v mikrovlnke s vaším jedlom


Držte sa pokynov

  • Používajte sklenené, porcelánové či iné nádoby špeciálne určené na použitie v mikrovlnnej rúre: Veľká časť baliacich materiálov – plastových vaničiek, misiek či vrecúšok – uvoľňuje do potravín nežiaduce látky. Sú nevhodné pre mikrovlnnú rúru. Pri prehriatí sa môžu roztaviť alebo začať horieť. Biela papierová utierka, ktorou prikryjete tanier, je lepšou alternatívou.
  • Dodržiavajte odporúčaný čas prípravy: Zvlášť pri príprave mäsových a mliečnych výrobkov. Ak napríklad skrátite dobu žiarenia o 30 percent, vo vašom jedle zostane 2 až 4-krát viac baktérií, ktoré môžu spôsobiť infekciu.
  • Vyhnite sa vareniu potravín s veľkým obsahom bielkovín: Napríklad mäso, hydina, ryby či strukoviny. Pri varení bielkovín v mikrovlnke vznikajú kancerogénne látky. Ohrev, rozmrazovanie alebo kombinovanie mikrovlnného žiarenia a grilu sú bezpečné.

Náš tip: V mikrovlnke nepripravujte vajcia. Pri príprave môžu explodovať.

Na čo si dať pozor?

Pokiaľ ide o potenciálnu expozíciu mikrovlnám, tepelné popáleniny a manipuláciu s potravinami, treba prijať niekoľko dôležitých opatrení. Po ohriatí nechajte jedlo chvíľu postáť, aby sa teplo rovnomerne rozložilo. Existujú zdokumentované prípady vážneho popálenia ústnej dutiny a pažeráka v dôsledku konzumácie potravy bezprostredne po vybratí z mikrovlnnej rúry. Opatrne zaobchádzajte aj s nádobami, v ktorých jedlo pripravujete. Neohrievajú sa priamo, ale pri kontakte s horúcim jedlom.

Do mikrovlnky ani jej blízkosti nedávajte kovové materiály! Odrážajú mikrovlny, spôsobujú iskrenie a môžu ju poškodiť. Navyše priame dlhšie alebo opakované pôsobenie mikrovlnného žiarenia do vnútorných častí oka môže poškodiť sietnicu.

V tesnej blízkosti rúry by sa počas žiarenia nemali zdržiavať ani pacienti s implantovaným stimulátorom srdcovej činnosti. Môže to rušiť jeho činnosť a vyvolať poruchy srdcového rytmu. Pri dodržiavaní pokynov a odporúčaní výrobcu však možno považovať mikrovlnné rúry za bezpečné.


Patríte k pravidelným používateľom mikrovlnnej rúry? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame