Zlepšujú seniorom podmienky pre život: Slováci vďaka známej firme pomáhajú, kde sa dá

Zamestnanci Henkel Slovensko sa aktívne venujú dobrovoľníctvu doma aj v zahraničí

Zamestnanci Henkel Slovensko sa aktívne venujú dobrovoľníctvu doma aj v zahraničí (Zdroj: Henkel)

Martin a Ivana sú kolegovia z Henkel Slovensko, ktorých spája láska k dobrovoľníctvu. Vo svojom voľnom čase pomáhajú, pretože v tom vidia zmysel, a to nielen kvôli výsledku, ktorý dosiahnu, ale aj pre nich samých. Veď kde inde by sa naučili pracovať na stavbe domu či sa dostali k oprave skutočného hradu?

K dobrovoľníctvu ju priviedla práca, teraz stavia domy v Rumunsku

V inej práci by sa Ivana k dobrovoľníctvu možno vôbec nedostala. Boli to práve aktivity v rámci Henkel Slovensko, ktoré ju priviedli až k tomu, že vycestovala pomáhať do zahraničia.

Najskôr sa zapojila do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva Naše mesto. Jednorazová aktivita Ivanu nadchla natoľko, že sa vo firme začala zaujímať o ďalšie možnosti, ako pomôcť. Stala sa súčasťou projektu Henkel helps, ktorý sa venuje pomoci seniorom.

Jej najintenzívnejší zážitok je však z Rumunska, kde sa zapojila do projektu Habitat for Humanity. S neziskovou organizáciou, ktorá pomáha získať bývanie množstvu ľudí v núdzi po celom svete, spolupracuje Henkel už roky. V rámci tohto partnerstva vysiela dobrovoľníkov z radov svojich zamestnancov, aby pomáhali ľuďom, ktorí to v núdzi potrebujú. A práve tak sa Ivana dostala do Rumunska.

„Naším cieľom bolo postaviť dva domy a dokončiť dva domy po predošlom turnuse dobrovoľníkov v regióne pri meste Cumpăna. Viedol nás tím profesionálnych stavbárov, ktorí nás koordinovali, a zároveň sa na stavbe podieľali aj rodiny, ktoré budú v domoch neskôr bývať, ako aj ich susedia. To sa mi veľmi páčilo. Medzi ľuďmi v komunite vznikali vzťahy a zároveň sa podieľali na výsledku, čo mi prišlo zmysluplné,“ vysvetľuje.

Ivana mala spočiatku rešpekt pred fyzickou prácou. Pre mnohých, ktorí pracujú primárne pri počítači, môže byť výzvou vziať do ruky kladivo či obložiť stenu. Veľa sa však naučila a mnohé zručnosti plánuje zužitkovať aj pri prerábke domu, ktorý nedávno kúpila.

Týždňový pobyt v Rumunsku ju ešte viac uistil v myšlienke, že pomáhať má zmysel. Po návrate na Slovensko sa naďalej venuje seniorom, ktorým Henkel Slovensko pomáha v rámci svojich CSR aktivít. „Čas je nenahraditeľný. Často sa nám stáva, že nám naši seniori ďakujú za chvíle, ktoré s nimi trávime. Neriešime vtedy telefón, nerozmýšľame, aké stretnutia nás čakajú. Sme tam s nimi a pre nich. Oni z týchto stretnutí žijú najbližší týždeň alebo dva. Má to zmysel,“ uzatvára Ivana.

„V Henkel helps sa zameriavame na pomoc seniorom. Je to minoritná téma, ale zároveň je to budúcnosť nás všetkých. Európa starne a Slovensko nie je výnimkou, ale, naopak, má jednu z najprestarnutejších populácií. Nielen deti, ale aj seniori sú našou budúcnosťou. Považujeme preto za dôležité už dnes poukazovať na správne hodnoty, ale aj zlepšiť spoločenský status seniorov a podmienky, v akých žijú,“ vysvetľuje Zuzana Kaňuchová, riaditeľka korporátnej komunikácie Henkel Slovensko, Henkel ČR a Henkel Magyarorzság.

Henkel Slovensko podporuje seniorov aj prostredníctvom Nadácie Henkel Slovensko, ktorá počas štyroch rokov svojho pôsobenia podporila už 361 projektov v celkovej sume 232 000 .

 

Pomáha manuálne aj vďaka firemnému grantu

Martin je rád, keď vidí výsledok – zmenu, keď po ňom niečo zostane. Hovorí, že keď niekto urobí neporiadok, ktosi ďalší ho musí upratať. Aj jeho dobrovoľnícke aktivity sa začali zbieraním odpadkov v lese pri Bratislave. „Po vypuknutí vojny na Ukrajine som pomáhal na hraniciach v Ubli a venujem sa aj obnove hradu Biely Kameň pri Svätom Jure. Koľko ľudí má príležitosť postaviť si vlastný hrad? Prišlo mi to veľmi cool, tak som sa pridal,“ priznáva.

Keď prvýkrát zbadal hrad, bola to zarastená zrúcanina. Dnes by návštevníkom mohol ukázať pokroky, ktoré sa aj vďaka jeho práci podarili. „Chodievam tam cez víkendy, keď mám čas. Zvyčajne je to tak raz do mesiaca. Prenášame kamene, staviame lešenia, lopatujeme piesok, pomáhame murárom,“ hovorí Martin, ktorý k dobrovoľníckej práci priviedol aj niekoľkých kamarátov, ktorí z času na čas prídu pomáhať s ním.

O obnovu hradu sa stará občianske združenie Castrum Sancti Georgii, ktoré zabezpečuje materiál aj pomoc odborníkov. Na historickej pamiatke totiž nemôže pracovať hocijaký murár. „Musí poznať postupy a vedieť, ako narábať s vhodnými materiálmi,“ vysvetľuje Martin.

Na obnovu hradu sú okrem dobrovoľníkov nevyhnutné nemalé peniaze. Práve práca takýchto odborníkov a materiál sú položky, na ktoré je treba dosť peňazí. Martin preto svoje dobrovoľnícke aktivity rozšíril aj o finančnú pomoc, ktorú sa mu podarilo zohnať. „Projekt som podporil aj pomocou grantu MIT (Make an impact on tomorrow) od našej spoločnosti Henkel. Od občianskeho združenia som zistil, čo najviac potrebujú, pripravil som dokumentáciu a čakal, ako to dopadne,“ hovorí Martin. Martinove projekty na obnovu hradu Biely Kameň spomedzi prihlásených uchádzačov vybrali už dvakrát.

„Pre mňa osobne je dôležité, že pracujem pre firmu, ktorá podporuje dobrovoľnícke iniciatívy. Som veľmi rád, že vytvára vlastné projekty, do ktorých sa ľudia môžu zapojiť, ale podporuje aj aktivity, do ktorých sa zamestnanci zapájajú po vlastnej osi,“ uzatvára Martin.

Henkel Slovensko v rámci programu MIT za posledné tri roky podporil 90 projektov celkovou sumou 120 000 €. Najčastejšie ide o rekonštrukciu hradov či detských ihrísk, vzdelávanie, rehabilitáciu ľudí so zdravotným znevýhodnením, detské tábory alebo pomoc nemocniciam.

Zdroj: PR článok
Odporúčame