Chráňte si svoj zrak: Aké choroby vám hrozia a kedy sa vybrať k očnému lekárovi?

Oko

freedigitalphotos.net

Starnutie očí a očných svalov je úplne prirodzený jav. Ibaže, niektorí ľudia si ho svojím nie uvedomelým pričinením, najmä nesprávnym životným štýlom vrátane neúmerne dlhým sedením za monitorom počítača bez žmurkania, ojedinele urýchľujú.

Starostlivosť je na mieste

Keďže až 80 percent informácii z vonkajšieho prostredia prijímame pomocou zraku, je mimoriadne dôležité, aby sme sa o oko a jeho všetky časti (rohovka, spojovka, očné bielko, šošovka, sklovec, dúhovka, sietnica a pod) dôkladne a pravidelne starali. „Zrak máme len jeden. Včasná a odborná diagnostika, adekvátna liečba či operačný zákrok dokážu v súčasnosti zabezpečiť plnohodnotné zachovanie alebo aj zlepšenie zrakových funkcií. Dnes už našťastie máme špičkové a najmodernejšie technológie. Pracujú s nimi skúsení oftalmológovia, ktorí vedia vyriešiť akýkoľvek očný problém,“ uviedol oftalmológ MUDr. Ivan Horváth, PhD.

Pravidelné prehliadky neoľutujete

Očné chyby netreba podceňovať. Nepriaznivo ovplyvňujú ľudský život a pritom pri včasnej diagnostike sa dajú jednoducho odstrániť, resp. upraviť. Liečba patrí vždy do rúk odborného lekára. Treba sa na neho obrátiť čo najskôr, ak sa vyskytne problém s videním. Len tak sa dá zachrániť videnie pacienta

Nezávisle od subjektívnych pocitov z videnia sa odporúča, aby ľudia po dovŕšení 40 rokov si dali každé dva roky skontrolovať svoj zrak. Okrem refrakčných chýb dokáže očný špecialista (oftalmológ) včas zistiť aj iné chorobné procesy, ako napr. diabetes, zmeny na cievach a pod.


Mohlo by vás zaujímať: Oči ako jastrab aj vo vyššom veku: Urobte niečo pre svoj zrak ešte dnes


Prvé príznaky zmien očného videnia

Ktoré zmeny a príznaky sú určite dôvodom na návštevu očného lekára?

  • zhoršené videnie – pri menších písmenách prižmurujeme oči a snažíme sa zaostriť zrak alebo nedokážeme z väčšej vzdialenosti rozpoznať nápisy
  • začervenané oči spôsobené dlhodobou vyčerpanosťou očí pri zaostrovaní
  • bolesti a pálenie očí
  • „unavené“ oči
  • čierne škvrnky v zornom poli
  • horšia farebná citlivosť
  • časté pobolievanie hlavy
  • únava a pod.

V žiadnom prípade sa nesnažte riešiť situáciu sami. Najväčšiu chybu urobíte, ak lekára včas nenavštívite, alebo si zakúpite na trhovisku síce lacné, ale nekvalitné okuliare.

Najčastejšie problémy po 40

Svetlocit a videnie sa v priebehu života vyvíjajú a menia. Vyčerpanosť očných svalov v dôsledku zmeny osi oka a zhoršenie elastickosti šošovky sťažujú zaostrovanie. “Zraková ostrosť závisí od schopnosti celého optického aparátu, ako dokáže rozlíšiť body v priestore a zaostriť paprsky na sietnicu. Ovplyvňujú ju, samozrejme, viaceré ďalšie faktory – napr. hustota a funkčnosť fotoreceptorov v sietnici, priehľadnosť oka a pod.,” dodal I. Horváth.

Vekom sa oko mení

Je prirodzené, že s pribúdajúcim vekom sietnica stráca svoju pružnosť , čo poznačí aj jej funkčnosť. Vekom ubúdajú tyčinky, ktoré sa aktivizujú pri nízkej úrovni osvetlenia. Zmena štruktúry sietnice vplýva spolu s ďalšími faktormi na celkové videnie.

S pribúdajúcim vekom sa môže postupne meniť aj štruktúra sklovca. Vznikajú nepravidelné zhrubnutia a človek má pocit, akoby mu pred očami čosi lietalo (nejaké drobné útvary, hmyz a pod.). Tieto útvary pred očami môžu zhoršovať alebo obmedzovať videnie.

Vekom sa oslabuje aj dúhovka, ktorá sa nachádza medzi šošovkou a rohovkou. Postupne sa zmenšuje aj zrenica. Z pôvodného priemeru 5 mm sa môže zúžiť asi na 3 mm. Do oka sa dostáva menej svetla. Nežiaducim javom je aj to, že oko stráca schopnosť rozširovania sa v prítmí alebo zužovania pri silnom svetle. Človek zle vidí a stráca ochranu nervových buniek oka.


Mohlo by vás zaujímať: Zabudnite na mrkvu: Tieto dve ovocia vašim očiam prospejú viac!


Aké problémy s očami vám hrozia?

  • Ďalekozrakosť

Výraznejšia zmena nastáva okolo 40. roku života. Šošovky v očiach hrubnú a pod vplyvom tejto zmeny strácajú aj svoju pružnosť. Pacient si zmenu najskôr všimne pri čítaní, keď odrazu má „krátke ruky“ a nedokáže zaostriť na písmená. Nekorigovaná ďalekozrakosť núti k zvýšenej námahe svalstva okolo šošoviek, aby sa sledovaný predmet dostal do ohniska a mohol byť rozlíšený.

  • Krátkozrakosť

Okolo 50. roku sa k ďalekozrakosti pridáva aj zhoršené videnie do diaľky. Vzdialené písmená, tvary či predmety sa javia ako rozmazané a nejasné.

  • Sivý zákal (katarakta)

Očné ochorenie je typické pre starší vek. Vo veku 50 až 60 rokov ho má asi päťdesiat percent ľudí. Sprevádza ho zákal vnútroočnej šošovky, ktorý znižuje ostrosť videnia. Pacient má pocit, akoby sa pozeral cez mliečne sklo. Sivý zákal sa dá v súčasnosti úspešne riešiť chirurgicky. Samozrejme, zvažuje sa vek a zdravotný stav pacienta, keďže zákrok predstavuje obrovský nápor do organizmu.

  • Zelený zákal (glaukóm)

Vyšší vek patrí k rizikovým faktorom vzniku zeleného zákalu. Ide o úbytok nervových vlákien optického nervu, a tým aj nezvratné zhoršovanie zorného poľa. Ak sa nelieči, hrozí slepota. Progresii ochorenia sa dá zabrániť dostupnými liekmi na zníženie vnútroočného tlaku a ochranu očných nervových buniek.

  • Vekom podmienená degenerácia makuly

Ochorenie postihuje strednú časť sietnice, tzv. žltú škvrnu, a spôsobuje postupnú stratu centrálneho videnia. Prejavuje sa zhoršením zraku, rozmazanou škvrnou v mieste kam sa práve pozeráte, zvlneným videníme, zaoblenými priamkam, poprehýbanými písmenami a pod. Je najčastejšiu príčinou oslepnutia ľudí starších ako 65 rokov.

  • Vysychanie oka – suché oko

Znížená tvorba sĺz alebo ich zvýšené odparovanie z povrchu oka sa prejaví pocitom cudzieho telieska v oku, svetloplachosťou, pálením v oku a pod. Prv než zájdete do lekárne, aby ste si kúpili lubrikačné očné kvapky, tzv. umelé slzy, navštívte očného lekára. Na základe príznakov vám odporučí cielený typ kvapiek. Okrem množstva sĺz totiž môže byť problém aj v ich kvalite. Musíte vedieť, či potrebujete kvapky na podporu sĺz, alebo zabránenie zvýšeného odparovania či posilnenie vrstiev slzného filmu na skvalitnenie sĺz.

  • Ochabnutosť dolných viečok

Ochabnutosť kože vo vyššom veku môže oslabiť napätie tkaniva viečok a v dôsledku toho ovplyvniť postavenie viečok vzhľadom k oku.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Prevencia očných ochorení

  • pravidelná kontrola u očného špecialistu každé dva roky
  • vyvážená strava s dostatkom betakaroténu a vitamínov A, B, C,D a E (pozor na hladinu cholesterolu, pri zvýšenej hladine organizmus nevie zužitkovať betakarotén a vitamín A)
  • dôraz na príjem antioxidantov najmä z ovocia (najväčší obsah majú čučoriedky)
  • pri práci s PC nezabúdať na žmurkanie – odporúča sa žmurknúť asi 20-krát za minútu
  • ochrana očí pred slnečným žiarením
  • obmedzenie fajčenia (znížite riziko výskytu zeleného zákalu)
  • dbať na správnu intenzitu osvetlenia a smer jeho dopadu

Navštevujete pravidelne lekára s cieľom kontrolovať stav vášho zraku? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame