Chystáte sa chudnúť? Nezabudnite na svoju psychiku, diéta praje depresii

Nohy

thinkstockphotos.com

Patríte medzi ľudí, ktorí sa silou-mocou snažia zhodiť nejaký ten kilogram navyše? Pozor, ak sa chystáte na sebe zbaviť viac ako 5 percent svojej váhy, mali by ste zbystriť pozornosť. Popri ťažkostiach so samotným chudnutím vám hrozí nebezpečenstvo depresie.

Zhadzovanie prebytočných kilogramov prospieva fyzickému zdraviu, ale nie vždy má kladný vplyv na duševnú pohodu, dokonca zvyšuje riziko depresií, píše taliansky denník Corriere della Sera.

Plus pre zdravie, mínus pre psychiku

Štúdia zverejnená na stránkach časopisu Plos One, ktorej autori sledovali po štyri roky 2000 osôb s nadváhou alebo obezitou v Británii, ukázala, že tí, ktorí zhodili päť a viac percent svojej telesnej hmotnosti, síce vykazovali výrazné pozitívne zmeny fyzického zdravia, ale boli viac vystavení nebezpečenstvu depresie.

K depresii smerovali tri štvrtiny schudnutých

U pacientov, ktorí chudnú, je teda dôležité prihliadať aj k duševnému zdraviu. Výsledky štúdie britských vedcov neznamenajú, že chudnutie musí nutne vyvolávať depresie, ale vyplýva z nich, že zhadzovanie kilogramov nemôže byť príčinou zlepšovania nálady. Z 2000 účastníkov výskumu zhodilo 14 percent osôb najmenej päť percent svojej pôvodnej váhy, rovnajúcu sa takmer siedmim kilogramom na osobu. Z toho bolo 78 percent osôb náchylnejších k depresiám.


Mohlo by vás zaujať: Citróny a grapefruity vám v chudnutí pomôžu: Za päť dní dva kilogramy dole


Nezanedbávajte nebezpečenstvo

Nechceme nikoho odrádzať od chudnutia, pretože má obrovský prínos k fyzickému zdraviu, ale ľudia si nesmú myslieť, že zhodenie prebytočných kilogramov razom zlepší celý ich život. Kto chce schudnúť, nesmie sa báť požiadať o pomoc rodinu, priateľov či psychológa, zdôrazňuje koordinátorka výskumu Sarah Jacksonová.

Chudnite šťastne

Zbaviť sa kilogramov navyše, ale upadnúť do depresie je ako ísť z dažďa pod odkvap. Ako eliminovať túto možnosť na minimum?

  1. Vyberte si diétu, ktorá vám sedí

Ak veľmi neobľubujete mäso, logicky si nevyberajte paleo diétu – ani keby mal váš príbuzný s ňou tie najlepšie výsledky. Naopak, hľadajte diétny plán podľa vášho vkusu. Ešte pred tým, ako sa pre určitý typ stravovania rozhodnete si predstavte, ako by ste sa asi mohli cítiť desať dní po začatí diéty. Ak vám táto myšlienka privodí zimomriavky, rozhodnite sa pre iný typ. To isté platí aj o športovej aktivite. Nevenujte sa tomu, čo je práve v móde, alebo má hoci ideálne výsledky, ak je pre vás tento pohyb utrpením. Radšej vyberte inú, možno o niečo menej efektívnu aktivitu, s ktorou ste stotožnený a vykonávate ju radi.

  1. Nečakajte zázraky

Mnoho ľudí si myslí, že keď schudne pár kíl, bude im patriť celý svet. Keď sa tak nestane, sú sklamaní. To, že zhodíte 7 kíl ešte neznamená, že na druhý deň stretnete lásku svojho života, alebo vás v práci povýšia. Dokonca ani niektoré zdravotné problémy nemusia hneď zmiznúť. Preto očakávajte reálne veci, ktoré vďaka diéte dosiahnete takmer isto – napríklad, že zapnete nohavice, ktoré sú vám už tri roky malé.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite z brucha aj iných partií: Stačí dodržať niekoľko jednoduchých zásad


  1. Nezačnite príliš zhurta

Priveľmi prísne diéty sedia len málokomu – väčšina ľudí pri nich dlho nevydrží a tak sa k smútku z kíl navyše objavuje smútok z toho, že nezvládli diétovať. Vyberajte si rozumnú diétu, ktorá vám umožní raz za čas aj zhrešiť a neobmedzí vás priveľmi. Skúsiť možete napíklad pôstnu diétu, pri ktorej päť dní jete, ako ste zvyknutí a dva držíte diétu.

  1. Robte si radosť

Jedlo je pre mnohých ľudí zdrojom potešenia. Ak patríte medzi nich, zrazu ste o časť toho svojho prišli. Hľadajte teda rozptýlenie inde – začnite venčiť s kamarátom psa, chodievajte pravidelne do kina či do divadla, alebo si doprajte inú obľúbenú činnosť.

  1. Neseparujte sa

Niektorí ľudia riešia akcie ako firemné večierky či večere s priateľmi začnú radšej vynechávať, aby odolali pokušeniu dať si niečo kalorické. Takto sa však dostávajú mimo diania a dobré vzťahy sa môžu začať nenápadne ochladzovať. To za pár zhodených kíl nestojí.


Máte vlastné skúsenosti s chudnutím? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame