Dávate si novoročné predsavzatia? Prezradili sme, čo sa nám podarilo a čo nie

Ohňostroj

pixabay.com

Predsavzatia sú rovnakou súčasťou osláv nového roku, ako šampanské či ohňostroj. No väčšine ľudí vydržia tak do Troch kráľov. Sme rôzne povahy, niektorí si dávame realistické ciele, ktoré dokážeme splniť, iní už pri myslení na predsavzatia vedia, že ich skôr či neskôr porušia.

Skončiť s fajčením, schudnúť, chodiť športovať, to sú tie najčastejšie, s ktorými sa stretávame. Ako sú na tom však naše redaktorky? Tie prezradili, či si dávajú predsavzatia, prípadne čo sa im podarilo a nepodarilo splniť v poslednom roku.

Dávate si každoročne predsavzatia?

Vlaďa: Kedysi som to nerobila. Možno preto, že som nemala také ambície a plány ako dnes. Čím som staršia, uvedomujem si, že život nie je len prechádzka ružovým sadom, a to, čo dosiahnem, závisí najmä od mojej usilovnosti a cieľavedomosti. Dnes si dávam predsavzatia na nasledujúci rok takmer vždy. Je to najmä kvôli väčšej motivácii a tiež radosti zo splnených snov a plánov.

Stanislava: Miesto tradičných novoročných predsavzatí si väčšinou určujem ciele, ktoré chcem v priebehu roka dosiahnuť. Aj keď je 1. január v podstate deň ako každý iný, kúpa nového diára sa mi jednoducho spája s pocitom nového začiatku. Toto obdobie využívam na plánovanie množstva vecí, nemôžem ale povedať, že by som od Silvestra výrazne menila svoje zvyky.

Lucia: Koncom každého roku bilancujem svoje úspechy aj nezdary. Predsavzatiam sa nevyhýbam, ale zo skúsenosti ich formulujem radšej neurčito, tak aby som kvôli nim nebola pod tlakom. Do plánu nepíšem, že chcem schudnúť 10 kilogramov, ale zmestiť sa do veľkosti 38.

Mia: Predsavzatia si dávam každý rok, no rok 2018 je asi jediný rok, keď sa mi ich podarilo splniť. Zaumienila som si, že využijem každú príležitosť cestovať a tak som súhlasila s každou ponukou, ktorá sa mi naskytla. Ocitla som sa tak nielen v Kyjeve, ale aj Petrohrade.


Mohlo by vás zaujímať: Čas predsavzatí sa blíži: Ako ich tentokrát naozaj dodržať?


Splnili sa vám predsavzatia z minulého roku?

Mia: Okrem cestovania bol pre mňa ďalším dôležitým predsavzatím fyzický pohyb. Keďže mám sedavé zamestnanie, rozhodla som sa začať poctivo behať. Kým bol vonku sneh, behávala som vo fitnescentre na bežiacom páse. V apríli mi však vyskočilo koleno, tak som na beh musela zabudnúť. Preto chodím na jogu, pričom dúfam, že to v zdraví prežijem.

Lucia: Predsavzatia z minulého roku vyšli, základom bolo prekonať obavy z nepoznaného, vrhnúť sa do vôd, kde neviem s istotou plávať, ale ani sa už neutopím. To je mojim cieľom aj pre budúci rok – posúvať svoje limity, učiť sa a získavať lepšie možnosti.

Vlaďa: Predsavzatie nielen z minulého roku, ale aj z toho predchádzajúceho sa mi splnilo na celej čiare. Chcela som si nájsť prácu, ktorá ma baví a napĺňa, čo sa mi aj podarilo. Kvôli zdraviu, pokoju v duši a pocitu oslobodenia som zanechala prácu, ktorá ma „zväzovala“ a žiaľ, už doslova ničila. Nikto okrem mňa však netuší, akú daň som za to musela zaplatiť. Veľa náročných dní s nedostatkom financií, odriekanie, smútok, beznádej… No vždy, keď bolo najhoršie, pozbierala som všetky sily a verila, že raz sa to podarí. A trpezlivosť a snaha sa vyplatili. Dnes robím prácu, ktorú mám rada a dokážem si to vážiť, pretože viem, že každý nemá to šťastie. A možno ani snahu a odvahu niečo zásadné vo svojom živote zmeniť.

Stanislava: Predsavzatia z minulého roku som možno nesplnila do bodky, ale myslím si, že každá malá zmena k lepšiemu má zmysel a je úplne jedno, v ktorom ročnom období ju urobíme.


Mohlo by vás zaujímať: 6 najčastejších predsavzatí, ktoré (ne)majú zmysel: O toto sa snažíme každý jeden rok


Prezradíte vaše predsavzatia na rok 2019?

Lucia: Okrem toho spomínaného vyššie mať viac času pre seba. Táto základňa je totiž u mňa oslabená.

Mia: Budúci rok by som chcela ešte viac popracovať na svojom osobnom rozvoji. Nepodliehať emóciám, nehádať sa pre maličkosti. Zatiaľ sa mi to vo väčšej miere darí, no vždy je čo zlepšovať. Taktiež by som sa chcela viac zamerať aj na zdravú stravu, pretože neraz jem piate cez deviate, čo na moje zdravie nemá práve ten najlepší efekt. Verím, že sa mi to podarí.

Vlaďa: Na budúci rok by som konečne rada išla po 9 rokoch na letnú dovolenku k moru. Aj to si už plánujem dlhšie, ale dosiahnuť všetko hneď a zaraz nie je možné. Verím, že tento rok sa to zmení. A ak to náhodou nevyjde, aspoň budem mať dôvod na vyvinutie väčšieho úsilia v budúcnosti.

Stanislava: V roku 2019 sa chcem vo väčšej miere venovať dobrovoľníctvu, dokončiť všetky rozčítané knihy a tráviť dostatok času s rodinou, no som si istá, že postupom času prídu aj ďalšie plány. Tiež by som chcela všetkým čitateľom popriať do nového roku veľa šťastia, zdravia a pevné nervy!


Aké predsavzatia si zvyknete dávať vy a darí sa vám ich napĺňať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, P.E.
Odporúčame