Historické centrá slovenských miest si zamilujete: Vybrali sme tie najkrajšie

Kremnica

Objavte počas leta krásu slovenských miest a ich historických zákutí (Zdroj: GettyImages)

Letné cestovanie po Slovensku má svoje čaro. Spoznávanie historických centier vám prezradí niečo o minulosti a kultúre krajiny, v ktorej žijeme. Vybrali sme tie najkrajšie historické centrá nielen krajských miest a doplnili ich o zaujímavé tipy na výlety s rodinou. Kam sa na dovolenku vyberiete vy?

V článku nájdete tipy na výlet do historických centier:

Západné Slovensko

Bratislava

Historické centrum Bratislavy je zďaleka najväčšie zo všetkých slovenských miest. Nájdete tu mnohé kamenné námestia, vyhliadkovú vežu, miesta na oddych (nielen) v parkoch či pešie zóne. Dominantu, teda Bratislavský hrad, je vidieť takmer z každej ulice v centre. Hrad je počas letnej sezóny otvorený denne aj pre verejnosť.

Čo sa dá robiť v Bratislave? Vďaka mestskej doprave to nemáte prakticky nikam ďaleko. Odporúčame zaradiť na zoznam návštev Primaciálny palác, nádvorie Eurovey, Slavín, vyhliadku na moste SNP či výlet na Devín, kam vás dopraví aj loď po Dunaji.

Svätý Jur

Svätý Jur je jednou z najznámejších vínnych oblastí a koncom leta sa tu konajú tradičné vinobrania. História mesta siaha, rovnako ako vinárske tradície, do začiatku 13. storočia. Nachádzajú sa tu viaceré barokové kostoly, Kostol sv. Jakuba a zachovalá drevená zvonica stará skoro 400 rokov.

Čo sa dá robiť vo Svätom Jure? Po prehliadke historického centra a chutnom obede v pešej zóne odporúčame zavítať do Literárneho múzea a na rozhľadňu nad mestom. Počas výletu nevynechajte ani prechádzku po národnej prírodnej rezervácii Šúr.

Trnava

Trnave sa nehovorí Malý Rím len tak pre nič za nič. Má najviac kostolov spomedzi všetkých slovenských miesto a jej dominantou je historické Námestie svätej trojice. Pešia zóna je dlhá viac ako jeden kilometer. Obvod centra lemujú vysoké hradby, ktoré sa tu zachovali ešte z čias neskorého stredoveku.

Čo sa dá robiť v Trnave? Po obede na pešej zóne odporúčame vyhliadku na mestskej veži, ktorá sa nachádza hneď na námestí. Poobednú kávu si doprajte v Synagóge. Trnava má akvapark len na skok od centra, aj letné kúpalisko mimo mesta, kam sa dostanete mestskou hromadnou dopravou.

Komárno

Historické centrum Komárna je ako vytrhnuté z rozprávky. Budovy majú rôzne farby od ružovej, cez žltú až po modrú a každá z vežičiek domov má iný tvar. Všetkému dominuje fontána uprostred námestia s mnohými lavičkami, na ktorých si môžete počas letných dní vychutnať osviežujúcu zmrzlinu.

Čo sa dá robiť v Komárne? Po prehliadke nádvoria Európy si prezrite Obrazáreň. Za výlet stojí aj Rímska pevnosť Kelemantia, ktorá sa nachádza asi 5 kilometrov od mesta. Pre milovníkov vody je pripravený veľký akvapark Vadaš.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST čokoládových zmrzlín v kornútiku: Týmto sa vyhnite! Nie je v nich ani kvapka smotany

Nitra

Centrum Nitry je v letných mesiacoch neustále živé. Obrovská pešia zóna v blízkosti nákupného centra a známeho divadla je ako stvorená na oddych. Prvá zmienka o meste pochádza ešte z prvej polovica 9. storočia, no prví osadníci prišli pod Zobor už pre 6 000 rokmi.

Čo sa dá robiť v Nitre? Môžete sa okúpať na kúpalisku Sihoti, pozrieť si známu sochu Corgoňa, Ponitrianske múzeum či súsošie sv. Cyrila a Metoda. V Nitre by bola škoda nevyužiť vyhliadku na Hradisku Zobor, odkiaľ máte výhľad na mesto aj šíre okolie.

Skalica

Malebné kamenné námestie Skalice, ktorá sa nachádza pri českých hraniciach, uchváti svojou veľkosťou v pomere k menšiemu mestu. Nachádza sa tu aj krásny Farský kostol sv. Michala archanjela zo 14. storočia. Po obvode pešej zóny natrafíte na nejednu nádhernú sakrálnu pamiatku, napríklad budovu kultúrneho domu.

Čo sa dá robiť v Skalici? Mnohé krásy mesta sú umiestnené aj mimo centra. Za zmienku stojí vyhliadka na Kalvárii, prehliadka Mlynu bratov Pilárikových, jezuitský kostol a jeho podzemné chodby či Rotunda vs. Juraja stará takmer tisíc rokov.

Stredné Slovensko

Kremnica

Kremnica je jedno z najkrajších miest na Slovensku. Je povestná svojou ťažbou zlata, ktorá tu prebiehala už od 10. storočia. Centrum s Morovým stĺpom je na veľkosť obce obrovské a pomerne kopcovité. Kostoly a zachovalé kamenné budovy pochádzajú ešte z 13. storočia.

Čo sa dá robiť v Kremnici? Bol by hriech nepozrieť sa na Mincovňu, v ktorej sa dodnes razia mince a vami vyrazenú si môžete vziať domov. V meste je aj múzeum peňazí, Ulička slávnych nosov, vodné relaxačné centrum a neďaleká rozhľadňa.

Banská Štiavnica

Na druhú stranu Banská Štiavnica slúžila v minulosti najmä na ťaženie striebra. Aj napriek nedávnemu požiaru tu je stále čo obdivovať. Hovoríme najmä o Novom a Starom zámku, na ktorých sa cez leto konajú akcie pre deti aj dospelých.

Čo sa dá robiť v Banskej Štiavnici? Odporúčame prehliadku botanickej záhrady, ktorú založili už v 18. storočí či krásnu Kalváriu. Ak vám nevadia prechádzky, v okruhu piatich kilometrov nájdete Richňavské jazerá a za zmienku stojí aj nenáročná turistika na vrch Sitno.

Bojnice

Najkrajší výhľad na Bojnický zámok je z Hurbanovho námestia, teda z centra mesta. Zámok z 12. storočia je síce dominantou mesta a nemali by ste jeho návštevu škrtnúť z aktivít, no príliš sa ním nedajte opantať. V meste nájdete aj krytú plaváreň či termálne kúpalisko.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
15+ najkrajších vodopádov na Slovensku: Vyrazte sa turistiku na tieto úžasné miesta!

Čo sa dá robiť v Bojniciach? Bezbariérová vyhliadková veža s pomalým a miernym výstupom vás dovedie k najkrajšej panoráme na Bojnice, akú kedy uvidíte. Odporúčame zavítať aj zoo, ktorá je najnavštevovanejšou na Slovensku a deti sa zabavia v adrenalínovom parku Gumi Land.

Navštívili ste už Bojnický zámok?

Banská Bystrica

Banská Bystrica je šiestym najväčším mesto na Slovensku (podľa počtu obyvateľov). Historickým centrom je Námestie SNP, kde sa aj počas leta konajú vystúpenia domácich umelcov. Mesto je ako stvorené pre nadšencov histórie, rozhodne nevynechajte múzeá a galérie, ktoré ponúka.

Čo sa dá robiť v Banskej Bystrici? Bystrica je plná sakrálnych pamiatok, z ktorých vypichneme Katedrálu sv. Františka Xaverského a nádherný kostol Nanebovzatej Panny Márie. Pre milovníkov turistiky odporúčame takzvanú Barborskú cestu, ktorý spája historické banícke oblasti.

Ružomberok

Možno by ste ani nepovedali, že aj Ružomberok má krásne historické centrum. Dominuje mu dvojica pamiatok – radnica a Mauzóleum Andreja Hlinku, ktoré je aj zimných mesiacoch nádherné. Otvorené pre verejnosť je však len počas letných prázdnin.

Čo sa dá robiť v Ružomberku? V Ružomberku nájdete okrem dvojice dominánt aj Liptovské múzeum, Galériu Ľudovíta Fullu s viac ako 500 maľbami či krytú plaváreň. Ak už sem zavítate, určite nevynechajte neďaleký Vlkolínec, klenot slovenskej ľudovej architektúry.

Martin

Prvá písomná zmienka o Martine pochádza z 13. storočia, no jeho najzaujímavejšie dejiny sa písali v polovici 19. storočia. Svoju úlohu zohralo najmä počas bojov za národný slovenský jazyk. Aj preto tu sídli Literárne múzeum Slovenskej knižnice či Turčianska galéria.

Čo sa dá robiť v Martine? Po prehliadkach múzeí sa vyberte na Národný cintorín, kde sú pochovaní napríklad Janko Kráľ, Martin Kukučín, Jozef Cíger Hronský, Ján Smrek a ďalšie významné osobnosti. Urobte si aj výlet do Múzea slovenskej dediny, čo je prírodný skanzen, kde sa nakrúcala Jakubiskova Perinbaba.

Východné Slovensko

Poprad

Poprad uzatvára desiatku najľudnatejších miest na Slovensku. Považuje sa za vstupnú bránu k Východným Tatrám. V jeho centre nájdete viaceré múzeá, napríklad Podtatranské alebo Tatranskú galériu. Na jeho okraji je jeden z najväčších akvaparkov na Slovensku.

Čo sa dá robiť v Poprade? Spomínali sme Tatry, a to nie náhodou. Ak totiž centrum Popravu prejdete, odporúčame aj turistiku k neďalekému Popradskému plesu, Velickému vodopádu či Gánovským travertínom a gejzíru.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Najobľúbenejšie letné šľapky: Poradíme vám, aké letné outfity s nimi vyčarovať!

Košice

Košice patria k jednému z najnavštevovanejších miest Slovenska. V roku 2013 sa stali Európskym hlavným mestom kultúry. Stáročia boli pod vládou Habsburskej monarchia a neskôr aj Rakúskeho a Uhorského cisárstva, čo sa odrazilo na ich vzhľade. Dominantou je Dóm sv. Alžbety, jeden z najväčších v strednej Európe.

Čo sa dá robiť v Košiciach? Rozhodne sa oplatí navštíviť štátne divadlo a spievajúcu fontánu pred ním, Múzeum letectva, zoo, takzvanú Uličku remesiel, Synagógu v starom meste a v neposlednom rade aj Košický hrad a jeho podzemné chodby.

Dobšiná

Mesto Dobšiná je pastvou Gemera. Na Námestí baníkov, teda v historickej časti, na nachádza radnica z 19. storočia a neďaleký kostol z 15. storočia. Mesto má bohatú banícku históriu.

Čo sa dá robiť v Dobšinej? Po prechádzke krásnym námestím s pešou zónou sa vydajte pozrieť si aj rímskokatolícky kostol z 18. storočia postavený v barokovo-klasicistickom štýle a bývalú mestskú redutu, ktorá slúžila ako hostinec či meštiansky dom hneď vedľa, ktorý využívali aj ako jedno z prvých kín.

Bardejov

Historické centrum Bardejova bolo zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je taktiež najgotickejším miestom na Slovensku. Na námestí s farebnými budovami a rovnako ladenými okenicami nájdete Katov dom so známou sochou pána držiaceho sekeru.

Čo sa dá robiť v Bardejove? V centre sa nachádza aj Bazilika sv. Egídia, ktorú nemôžete minúť. Obdivovať budete aj zvyšky hradieb a spievajúcu fontánu. Históriu mesta vám predstavia pamiatky a exponáty v Šarišskom múzeu či v skanzene šarišskej dediny.

Levoča

Do UNESCO patrí aj centrum Levoče a to právom. Na námestí nájdete historickú radnicu so Spišským múzeum či Chrám sv. Jakuba z 13. storočia. Práve tu sa nachádza drevený gotický oltár, ktorého autorom je Majster Pavol a meria až 18 metrov.

Čo sa dá robiť v Levoči? Ak stále nemáte dosť histórie, môžete si pozrieť aj majstrov Dom, kde žil a pracoval. Medzi sakrálne pamiatky patrí aj Bazilika na Mariánskej hore, na ktorú sa z mesta dostanete do hodinky ľahkou turistikou. Záver dňa odporúčame stráviť v tichu Levočskej priehrady.

Kežmarok

Dominantou Kežmarku je Nový evanjelický kostol. Neprehliadnete ho, má výrazné oranžovo-zelené sfarbenie a postavili vo koncom 19. storočia. Aj toto historické centrum, podobne ako spomínaný kostol, má budovy sfarbené do mnohých odtieňov.

Čo sa dá robiť v Kežmarku? Pri návšteve Kežmarku sa oplatí vidieť aj Kežmarský hrad, radnicu, Artikulárny kostol či Múzeum meštianskej bytovej kultúry. Pre nadšencov turistiky odporúčame výlet do galérie v kaštieli Strážky vzdialenej približne 4 kilometre od mesta.
 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, travelguide.sk, kamnavylet.sk
Odporúčame