V posteli to už medzi vami nie je, čo bývalo? Možno máte zle zariadenú spálňu

Pár, milenci, sex

Podľa psychológov často zabúdame, že vo vzťahu je intimita viac než sex (Zdroj: GettyImages)

Každodenné riešenie povinností zvykne vytláčať osobnú blízkosť. Partneri spolu trávia menej času, jeden druhému sa navzájom vzďaľujú, až si neraz nemajú čo povedať. Jedným z najjednoduchších riešení, ako prehĺbiť intimitu vo vašom vzťahu, je úprava spálne.

Zrkadlo partnerského života

Spálňa je jednou z najdôležitejších miestností. Trávime v nej veľa času, a tak by mala slúžiť najmä na to, na čo je primárne určená – na spanie a rozvíjanie intimity. V spálni by sa preto mali nachádzať len predmety súvisiace so spánkom a naším vzťahom. Žiadny televízor, počítač, stacionárny bicykel, sušiak na bielizeň ani iné nepotrebné veci v miestnosti či pod posteľou. Neporiadok bráni voľnému prúdeniu energie a vnáša disharmóniu nielen do vášho spánku, ale aj vzťahu.


Mohlo by vás zaujať: Ideálny partnerský spánok: Pravá strana, ľavá strana či radšej oddelené spálne?


Posteľ v hlavnej úlohe

Kľúčový prvok každej spálne je posteľ. Ideálna je drevená s pevným čelom, ktoré poskytuje dostatočnú oporu a pocit bezpečia. Priestor pod posteľou by mal zostať voľný. Najlepšia je posteľ na nožičkách bez odkladacieho priestoru. Ak máte z praktických dôvodov posteľ s úložným priestorom, skladujte tam len veci, ktoré súvisia so spaním.

Pri jej umiestnení dbajte na to, aby ste mali za hlavou stenu bez okna, pred sebou výhľad na dvere a dostatok miesta pre vstup do postele. Preliezanie jedného z partnerov na svoju stranu ho znevýhodňuje a vedie k nerovnocennému vzťahu. Platí to aj v prípade, že momentálne nežijete vo vzťahu. Je dobré vytvoriť pre svoju budúcu polovičku symbolické miesto a používať len jednu časť postele.

Párová symbolika je dôležitá

Vzhľadom na to, že táto miestnosť je určená páru, všetky predmety v nej by sa mali nachádzať v párnom počte. Vankúše, periny, nočné stolíky, lampičky, doplnky i dekorácie. Obrazy a symboly v spálni by mali takisto znázorňovať dvojicu, vyžarovať harmóniu, pokoj a lásku. Keďže červená farba aktivuje vášeň, trochu tejto farby v podobe doplnkov nezaškodí žiadnej spálni. Riaďte sa však svojimi pocitmi a používajte ich s mierou.

Veci, čo nás obklopujú, svojou prítomnosťou ovplyvňujú naše myslenie i vnútorné nastavenie. Prevaha mužských symbolov nad ženskými, alebo opačne, spôsobuje prevahu jedného z partnerov a môže viesť k problémom vo vzťahu. Doplňte ich tak, aby predstavovali rovnováhu.


Mohlo by vás zaujať: Prinavráťte vašej spálni harmóniu: Inšpirujte sa týmito tipmi


Vytvorte atmosféru pohody

Na celkovom dojme sa podieľajú aj ďalšie faktory. Významnú rolu zohráva farebné ladenie. Pre navodenie harmonickej atmosféry sú pre farbu stien vhodné neutrálne, pastelové odtiene. Zemitými farbami akými sú žltá či tmavohnedá nič nepokazíte. Naopak, priestoru vdýchnete viac tepla a pohody.

Aká by to bola romantika bez intímneho osvetlenia? Tlmené svetlo z lampičiek na nočných stolíkoch, sviečok alebo LED podsvietenia nábytku vyčarí tú správnu náladu. Aby ste si večer zachovali súkromie, praktickým a zároveň estetickým riešením budú dlhé závesy. Kvetinové vzory alebo iné romantické motívy na závesoch, posteľnej bielizni či vankúšoch takisto ovplyvňujú celkovú atmosféru a dojem z priestoru.

Zvoľte správne vône

Intenzívne voňajúce kvety ako ľalie či orgován nechajte radšej za dverami spálne. Naopak, vôňa ruže či levandule pôsobí upokojujúco a zbavuje úzkosti. Za účelom zvýšenia túžby a vášne vo vzťahu boli už po stáročia používané esenciálne oleje. Môžete ich používať masážne aj aromaticky. Stále miesto v spálni môže mať napríklad škorica, patchouli a ylang-ylang. Nielenže pôsobia ako afrodiziakum, pomáhajú tiež odstraňovať emočné vyčerpanie a prehlbovať pocit spolupatričnosti, čím podporujú dokonalé uvoľnenie tela i mysle.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame