Môžeme sa na nich obrátiť, keď potrebujeme poradiť, pohladiť či ochrániť. Každý rok máme príležitosť poďakovať im za ich starostlivosť. Deň otcov je neoficiálny sviatok, zavedený v krajinách po celom svete. Avšak ešte stále sa neteší takej popularite ako Deň matiek a otcovia sa v tomto smere môžu cítiť trošku ukrátení.
V ktorý dátum sa oslavuje?
Na Slovensku, podobne ako vo väčšine krajín sveta, pripadá Deň otcov na tretiu júnovú nedeľu. Tým pádom oslavy každoročne prebiehajú v iný dátum.
- Spojené arabské emiráty, Egypt, Jordánsko, Sýria, Kosovo a Libanon majú presne stanovený dátum, a to 21. Júna.
- V Thajsku otcovia oslavujú 5. decembra, v Dánsku 5. júna a v Mongolsku 18. marca.
- Nemci zase oslavy spájajú so sviatkom Nanebovstúpenia pána.
- Kazachstan, Rumunsko a Severná Kórea má Deň otcov v máji.
- Fínsko, Estónsko, Nórsko, Švédsko a Island v novembri.
- Prvú júnovú nedeľu oslavuje Švajčiarsko s Litvou a druhú júnovú nedeľu Belgicko a Rakúsko.
Mohlo by vás zaujať: Prečítajte si 10 úžasných citátov o rodine: Budete s nimi súhlasiť?
Prvýkrát bol v USA
História Dňa otcov siaha do prvej polovice 20. storočia. Otcovia prvý krát oslavovali 19. júna 1910 v mestečku Spoke (USA) na podnet Sonory Smart Doddovej. Dcéra otca 6-tich detí, ktorý bojoval v občianskej vojne, podala návrh Presbyteriánskej cirkvi. Zastávala názor, že otcovia si zaslúžia deň, kedy si ich deti môžu symbolicky uctiť rovnako ako matky.
Dátum mal byť pôvodne stanovený na deň narodenia jej otca – 5. Júna. Prípravy však vyžadovali určitý čas a oslavy sa posunuli na tretiu júnovú nedeľu. Sviatok bol však oficiálne vyhlásený až v roku 1966. Vtedy prezident Lyndon B. Johnson vydal deklaráciu a o 6 rokov neskôr sa Deň otcov stal štátnym sviatkom.
A čo by mohlo potešiť vášho otca tento rok?
Sviatok môže byť skvelou príležitosťou rozšíriť zbierku náradia, vymeniť starú kanvicu za moderný kávovar alebo oživiť šatník originálnym tričkom s vlastnou potlačou. Ak radi pečiete alebo varíte, dobrou voľbou bude chutný koláč – napríklad tento jednoduchý jahodový! Určite sa zavďačíte aj misou plnou chrumkavých rezňov.
Skvelým tipom je aj dobrá kniha. Stavte na klasiku – Satinského Gundžovníky, ktoré sú plné jeho nezameniteľného humoru, alebo na kultovú knihu Tisíc a jeden vtip, vydanú po 50 rokoch. V starom režime bola zakázaná, dnes sa môžete spolu pobaviť beztrestne. Či dáte skôr šancu výberu hitov Karola Duchoňa na CD alebo nostalgickej platni?
Ako oslavujete Deň otcov vy? Podeľte sa s nami v komentároch!
Zdieľať na