Návšteva reumatológa: Tieto tipy vám pomôžu zlepšiť komunikáciu s vaším lekárom

Doktor a pacient

Otvorená komunikácia a spolupráca medzi pacientom a lekárom sú nevyhnutné pre správnu a včasnú diagnostiku (Zdroj: Freepik/freepik)

Reumatoidná artritída (RA) je chronické zápalové autoimunitné ochorenie postihujúce kĺby, ale aj iné orgány. Toto ochorenie sa najčastejšie objavuje medzi 30. až 50. rokom života a trpí ním približne 1 % Slovákov, pričom viac postihuje ženy. Medzi spúšťače RA patria infekcie, stres, hormóny, ale aj životný štýl, a istú úlohu zohráva aj genetická predispozícia. Pri včasnej diagnostike a nastavení správnej liečby sa môže vývoj ochorenia výrazne spomaliť, preto sú efektívna komunikácia a spolupráca medzi pacientom a lekárom kľúčové.

Ako sa pripraviť na rozhovor s lekárom

Prvým pravidlom je, aby ste hovorili o konkrétnych cieľoch, ktoré chcete liečbou dosiahnuť. Nebojte sa lekárovi zdôveriť s tým, ako reumatoidná artritída ovplyvňuje váš život a aké problémy vám prináša.

Ohodnoťte svoj súčasný stav

Na otázku „ako sa cítite“ odpovedajte úprimne – ak máte pocit, že sa váš zdravotný stav od poslednej kontroly zhoršil, povedzte to. Zaznamenávajte si všetky príznaky a pocity spojené s vaším ochorením, aby ste na najbližšej návšteve lekára na nič nezabudli. Otvorene sa priznajte, ak vás trápili problémy súvisiace s vykonávaním nejakých činností alebo ste stratili chuť do jedla. Doktor bude vedieť, ako to riešiť.

Zhodnoťte svoj aktuálny liečebný režim

Nielen objektívne výsledky vyšetrení, ale aj vaše subjektívne vnímanie môže pomôcť vášmu lekárovi zistiť účinnosť vašej liečby. Nebojte sa preto vyjadriť svoj názor, či vám nasadené lieky pomáhajú, alebo nie.

Pýtajte sa

Nehanbite sa lekárovi položiť otázku, pokiaľ niečomu nerozumiete. Danej problematike sa rozumie a poradí vám lepšie, než laici na internetových fórach. Zapisujte si priebežne všetky otázky, ktoré vám v súvislosti s vaším ochorením prišli na um. „Ak pacient nechce o svojom ochorení rozprávať, je práve na lekárovi, aby mu kládol správne otázky. Vďaka nim sa dozvie, čo potrebuje, a pomôže mu to stanoviť aktivitu ochorenia a vhodnú liečbu,“ dodáva reumatológ doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame