Migrény, kožné problémy, nezdravé zuby: Aj také sú príznaky intolerancie na lepok

Chlieb

thinkstockphotos.com

Lepok je typ bielkoviny, ktorý sa nachádza v pšenici, raži a jačmeni. Gluténovú intoleranciu (alergická reakcia) si často mýlime s celiakiou (autoimunitné ochorenie). Obe poruchy sú však závažné a treba ich liečiť.

V prípade gluténovej intolerancie ide o alergickú reakciu na lepok v zažívacom trakte, vyšetrenia však nepotvrdzujú priamo celiakiu. Tá je závažnou autoimunitnou poruchou, pri ktorej dochádza k črevným zápalom a dlhodobému poškodeniu tenkého čreva. Spoločný ale majú spôsob liečby. Tou je celoživotná prísna bezlepková diéta. Pacient s týmito poruchami sa musí jednoducho vyhýbať klasickému chlebu a pečivo (z pšenice, raže a jačmeňa), sušienkam, cestovinám, múkou zahusteným jedlám a rôznym omáčkam a dressingom.

Akú sú príznaky?

K najbežnejším príznakom gluténovej intolerancie patria zväčša bolesti brucha, hnačky, zápchy, vyrážky, no v extrémnych prípadoch môže spôsobovať oveľa závažnejšie ochorenia alebo problémy, ktoré na prvý pohľad s touto problematikou nesúvisia:

Problémy so zubami

Neznášanlivosť lepku spôsobuje problémy so zubnou sklovinou. Môže ísť o zmenu farby (zuby hnednú, alebo sa na nich tvoria žlté škvrny), vznik väčších zvislých dierok, presvitajúcu alebo čiarkovitú sklovinu a podobne. Po konzumácií potraviny, ktorá obsahuje lepok, totiž dochádza k imunitnej reakcii, ktorá pôsobí proti jednej z hlavných bielkovín, ktorá prispieva k tvorbe skloviny.


Mohlo by vás zaujať: Ste unavení, máte kožné problémy a kŕče? Príčinou môže byť lepok vo vašej strave


Opakujúce sa bolesti hlavy

Ak sa bolesti hlavy a migrény dostavujú pravidelne po konzumácii jedál či potravín, ktoré môžu obsahovať lepok, zrejme ide o známku gluténovej intolerancie. Odborníci z American Academy of Neurology totiž zistili, že pacienti trpiaci celiakiou, gluténovou intoleranciou, alebo zápalovým ochorením čriev, často trpia migrénami. Ďalšími spúšťačmi bolestí bývajú cukor, čokoláda, kofeín, alkohol, syr, spracované mäso a umelé sladidlá.

Chronická únava

Lepok patrí k látkam, ktoré u citlivejších ľudí dráždi črevnú výstelky, a tak bráni riadnemu vstrebávaniu živín. Telo tak na ich spracovanie musí reagovať vynaložením väčšieho množstva energie, čo spôsobuje únavu. Pri spracovaní lepku dokonca dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré taktiež spôsobujú únavu a vyčerpanosť.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás časté nafukovanie či kožné problémy? Poznáme možnú príčinu


Emočné zmeny a problémy

Ľudia, ktorí trpia neznášanlivosťou lepku, môžu často prepadávať pocitom úzkosti, beznádeje, letargie, náhlym zmenám nálady, či záchvatom paniky a podráždenosti. Súčasťou týchto stavov môžu byť aj zmeny chuti do jedla, či narušenie spánkového rytmu. Lepok totiž môže spôsobiť, že imunitný systém akoby útočil na svoje tkanivo, čo vedie k zápalu nervovej sústavy. Lepok v tomto prípade totiž narúša vstrebávanie tryptofánu, aminokyseliny zodpovednej za pocit uvoľnenia.

Kožné problémy

Bežnou reakciou organizmu na príjem lepku bývajú kožné vyrážky, svrbenie, pálenie, začervenanie či bolestivé pľuzgieriky. V extrémnych prípadoch však v dôsledku gluténovej intolerancie vznikajú ekzémy, psoriáza, keratóza pilaris a dermatitída herpetiformis. Lepok môže okrem toho viesť k deficitu vitamínu A v tele. Tento vitamín je nevyhnutný pre zdravie pokožky a tiež vlasov.


Mohlo by vás zaujať: Neviete si rady so zdravotnými problémami? Možno je za všetkým jedlo!


Bolesti celého tela

Lepok môže byť príčinou tzv. fibromyalgie. Ide o ochorenie, ku ktorému dochádza v dôsledku zmien niektorých chemických látok v mozgu a nervovom systéme. Spôsobuje akútne bolesti svalového a spojivového tkaniva. Väčšinou ide o oblasť šije, krčnej chrbtice, brucha, močového mechúra, či končatín. Toto ochorenie však môže spôsobovať aj poruchy spánku, únavu, znecitlivenie alebo mravčenie či stuhnutosť kĺbov.

Bezlepkové potraviny nie sú pre zdravých ideálne

Ak vaše telo naozak lepok netoleruje, budete sa mu musieť vyhýbať. Len tak sa vám podarí zlepšiť svoj zdravotný stav a vyhnúť sa spomínaným ťažkostiam. V poslednom období sa však na Slovensku rozšíril trend konzumácie bezlepkových potravín ako súčasť redukčných diét, či zdravého životného štýlu. To však nemusí byť najlepší nápad. Tieto potraviny neobsahujú dostatok živín ako je vláknina, železo, vitamín B či vápnik. V mnohých prípadoch ani nedochádza k vysnívanej strate hmotnosti, práve naopak. Príčinou je prítomnosť tuku vo väčšine bezlepkových potravín, či ich vysoký glykemický index. Pre ľudí trpiacich intoleranciou na lepok majú viac plusov ako mínusov, pre zdravých ľudí je to naopak.


Máte skúsenosti s intoleranciou na lepok? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame