Ak ste chorí, radšej ho nepite! Obľúbený nápoj môže pri prechladnutí či chrípke uškodiť

Pitie kávy

Piť či nepiť kávu, keď ste chorí? (Zdroj: GettyImages)

Káva má veľa pozitívnych účinkov na organizmus a mnohí ľudia si bez nej nevedia predstaviť ani jeden deň. Je však dobrý nápad dopriať si kofeínový nápoj aj v čase, keď nás skolí chrípka?

Teplé nápoje sa často považujú za liek, najmä ak ich pijeme počas liečby ochorení dýchacích ciest, akými sú aj prechladnutie alebo chrípka. Štúdie potvrdzujú, že horúce nápoje môžu pomôcť dočasne zmierniť bolesť hrdla či uvoľniť upchatý nos. Teplá šálka v rukách počas boja s vírusmi má zároveň upokojujúci účinok. Pokiaľ však ide o kávu, jej teplo nestačí na to, aby počas choroby dostala zelenú, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Bdelosť zabraňuje oddychu

Káva ľudský organizmus udržiava v bdelom stave, počas choroby však telo potrebuje najmä odpočinok. „Kofeín je stimulant, a hoci pravdepodobne nebude mať žiadny vplyv na klinický priebeh prechladnutia, chrípky alebo kovidu, stimulujúca povaha kofeínu môže byť kontraproduktívna. Keď máte do činenia s vírusovou infekciou, jedna z vecí, ktoré naozaj potrebujete, je dobrý odpočinok,“ uviedla docentka epidemiológie na Fakulte verejného zdravia na Tulane University v New Orleans Suan Hassigová.

Spánok pomáha telu zotaviť sa z vírusov, káva ho však môže sťažovať. To isté platí aj pre energetické nápoje, ktoré často obsahujú viac kofeínu ako šálka kávy. U ľudí, ktorí pijú kávu zriedkavo, môže mať vo veľkých množstvách aj dehydratačné účinky. „Ak nejde len o mierne ochorenie, mali by sme byť pri konzumácii kofeínu opatrní, pretože telo dehydratuje a má aj mierny diuretický účinok,“ vysvetlil doktor Daniel Monti, vedúci oddelenia integratívnej medicíny a výživových vied na Jefferson Health vo Filadelfii.

Iný meter pre každého

Neplatí to však pre všetkých. Nedávny výskum ukázal, že ľudia, ktorí pravidelne pijú mierne množstvo kávy, nepociťujú po jej vypití dehydratáciu. Naopak, akákoľvek mierna dehydratácia vyvolaná močopudným charakterom kávy sa prejavuje len u tých, ktorí nie sú na kofeín zvyknutí a vypijú ho veľa naraz. Ak teda bežne kávu nepijete, určite nie je dobrý nápad dopriať si ju práve počas prechladnutia alebo chrípky. Namiesto toho je dôležité hydratovať sa vodou. Platí to dvojnásobne, ak ochorenie sprevádza zvracanie alebo hnačka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Espresso muffiny s čokoládou pripravíte aj bez mixéra – zaručene im neodoláte!

Pitie kávy počas choroby sa neodporúča ani ľuďom s citlivou tráviacou sústavou. „Najmä chrípka niekedy spôsobuje aj gastrointestinálne príznaky, zhoršovať aktuálny stav tráviacej sústavy od žalúdka až po črevá preto nie je dobrý nápad,“ poznamenala doktorka Hassigová.

Opatrne s kofeínom

Vo všeobecnosti je však pitie mierneho množstva kávy aj v čase, keď sme chorí, v poriadku. Nemusíte ju úplne vyradiť, no pomôže, ak na čas znížite spotrebu kofeínu. „Nie je nič zlé na tom, ak si dáte šálku kávy v prvej polovici dňa, ak vám pomôže pri bežných činnostiach. Ale mali by ste sa uskromniť, pretože kofeín má povzbudzujúce účinky, a keď ste chorí, musíte si oddýchnuť. Ak je vaša choroba mierna, riziko je nízke. Potenciálne problémy vznikajú vtedy, ak zvraciate alebo máte hnačku,“  hovorí doktorka.

Počas liečby respiračných ochorení je lepšie siahnuť po iných, hydratačných nápojoch. „Je veľmi dôležité, aby ste zostali hydratovaní. Čistá voda alebo organické ovocné šťavy sú na to najvhodnejšie,“ povedala Hassigová. Horúce bylinkové čaje a teplý vývar pôsobia tiež blahodarne. Aj čaje s obsahom kofeínu, ako napríklad zelený čaj, sú ľahšie na žalúdok, takže sú dobrou náhradou pre niekoho, kto potrebuje energetickú vzpruhu, ale nechce kávu. „Ak chcete znížiť zápal, ktorý chrípka v tele spôsobuje, doprajte telu hydratáciu a odpočinok. Obe mu pomôžu zbaviť sa vírusu, s ktorým má do činenia,“ doplnila.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame