5 mýtov o pečive, ktorým ste dodnes verili: Je tmavý chlieb naozaj zdravší? Budete prekvapení

krájanie chleba

5 mýtov o pečive (Zdroj: GettyImages)

Chlieb či rožky tvoria súčasť jedálnička väčšiny z nás. Niekto si bez pečiva nevie predstaviť raňajky, inému zachraňuje obed či večeru, keď nie je čas na varenie. Sú však aj takí, ktorí sa mu vyhýbajú, sú totiž presvedčení, že škodí zdraviu aj línii. Ako je to v skutočnosti? Toto sú najrozšírenejšie mýty o pečive, ktorým mnohí stále veria.

Tmavé je zdravé

Odborníci nás už roky upozorňujú na to, že by sme mali konzumovať viac celozrnného pečiva. A to z celozrnnej múky býva tmavšie. Žiaľ, priama úmera čím tmavšie – tým zdravie, ale neplatí. Výrobcovia totiž tmavšiu farbu často vytvárajú umelo, buď primiešaním časti otrúb, alebo pridaním karamelu a melasy. Takéto produkty nebudú mať viac zdraviu prospešných látok, zato môžu mať vyššiu energetickú hodnotu! Pri nákupe platí len jediné – neriaďte sa farbou, čítajte zloženie výrobku. A vyberajte také, ktoré má v označení celozrnné.

Cereálne rovná sa celozrnné

V snahe stravovať sa zdravšie, pri nákupe neraz siahneme po chlebe či rožkoch s označením cereálny/cereálne. Samozrejme, znie to oveľa lepšie ako biele. Rozdiel v tom však vôbec nemusí byť. Že je výrobok cereálny totiž znamená len to, že bol vyrobený z obilia (obilie = cereália). Ak je pre vás dôležité, čo si vkladáte do nákupného košíka, označenie cereálny ignorujte a hľadajte pečivo, ktoré je celozrnné.


Mohlo by vás zaujať: Ako spoznáte v obchode čerstvé pečivo? Poradíme vám


Celozrnné môžem jesť neobmedzene

Ďalší mýtus sa týka množstva, ktoré môžeme skonzumovať. Niektorí sú presvedčení, že ak je celozrnné, nepriberieme z neho a môžeme ho teda zjesť toľko, koľko vládzeme. Nie je to pravda. Celozrnné neznamená diétne – vďaka pridaným sójovým bôbom či rôznym semienkam môže mať takéto pečivo dokonca vyššiu energetickú hodnotu, než klasické biele. Ak sa snažíte schudnúť a biele ste nahradili celozrnným, no kilá stále nejdú dole, možno je problém práve v množstve, ktoré zjete.

Máme však pre vás aj dobrú správu. Celozrnné pečivo je oveľa sýtejšie, ako biele, a to vďaka vysokému obsahu vlákniny. Takže k zahnaniu hladu vám bude stačiť menej rožkov či krajcov chleba a pocit sýtosti vám vydrží dlhšie.

Ak chcem schudnúť, na pečivo musím úplne zabudnúť

Zdá sa, že je to logické. Ak má pečivo vysokú energetickú hodnotu a my potrebujeme kalorický príjem znížiť, mali by sme ho z jedálnička vyradiť. Pozor, toto je jeden z tých najrozšírenejších mýtov! Celozrnné pečivo je zdrojom komplexných sacharidov a ak radikálne znížite ich príjem, príde k úbytku vašej svalovej hmoty, nie však tukov. A ako by to nebolo málo, váš metabolizmus sa v dôsledku úbytku svalovej hmoty spomalí a tuky bude ukladať v ešte väčšej miere. Ak sa celozrnného pečiva predsa len rozhodnete vzdať, nezabudnite ho nahradiť iným zdrojom komplexných sacharidov, napríklad celozrnnou ryžou basmati, cícerom či bulgurom.

Lepok je škodlivý, treba jesť bezlepkové produkty

V posledných rokoch pribudlo ľudí s intoleranciou lepku, ktorí museli byť nastavení na bezlepkovú diétu. Pribúda však aj tých, ktorí preferujú bezlepkové potraviny vrátane pečiva, hoci celoživotné autoimunitné ochorenie celiakia u nich nikdy potvrdené nebolo. Odborníci sa zhodujú na tom, že väčšinová populácia, ktorá netrpí intoleranciou, môže lepok konzumovať bez obáv. Jeho vylúčenie z jedálnička neprináša zdravému človeku žiadny preukázateľný benefit. Naopak, aspoň čiastočné vykrytie energetickej potreby obilninami je žiaduce, pretože ide o zdroj, ktorý tráviaci trakt zaťažuje len minimálne.


Mohlo by vás zaujať: Ako udržať pečivo čerstvé? Držte sa týchto overených tipov


Čo ste možno nevedeli…?

  • Celozrnné pečivo sa vyrába z celozrnnej múky. Pre jeho prípravu je potrebné celé obilné zrno, teda aj s vonkajšou vrstvou. Táto vrstva je bohatá na vlákninu, vitamíny (B, D, E), minerálne látky, stopové prvky, enzýmy a esenciálne mastné kyseliny.
  • Aby mohlo byť pečivo označené ako celozrnné, musí celozrnnej múky obsahovať aspoň 80 %.
  • Obsah vlákniny v celozrnnom pečive môže byť v množstve až 8,5 g v 100 g. Odporúčaná denná dávka je 20 – 30 g vlákniny.
  • Vláknina napomáha znižovaniu hladiny cholesterolu v krvi, pôsobí preventívne proti cukrovke, zápche aj rakovine tráviaceho traktu. Vláknina tiež spôsobuje pocit sýtosti.
  • Viaczrnné pečivo obsahuje minimálne 5 % inej obilniny než pšenice a žita. Najčastejšie ide o olejniny a strukoviny.
  • Klasické biele pečivo, ako sú rožky, biely chlieb a sladké koláče, nášmu telu takmer nič neprináša. Vďaka vysokej energetickej hodnote však z neho môžeme ľahko pribrať.
  • Žitné pečivo má viac vlákniny, vitamínov aj minerálov, ako to pšeničné, teda klasické biele.

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame