Na Slovensku stúpa počet amputácií nohy: Cukrovkári, viete, ako tomu predísť?

Noha

gettyimages

Trpíte vy alebo vaši blízki cukrovkou? Majte sa na pozore! Na toto ochorenie sa dnes síce nezomiera, nebezpečné je však kvôli komplikáciám, ktoré môžu mať vážne následky. Popri postihnutí očí a obličiek je jednou z najobávanejších komplikácií takzvaná diabetická noha, ktorá je v súčasnosti aj najčastejšou príčinou amputácií nohy.

Alarmujúce je, že počet amputácií dolných končatín v dôsledku cukrovky každoročne stúpa. „Za rok 2016 bolo na našom území vykonaných 3886 amputácií, čo je oproti roku 2013 nárast o 793 ľudí s diagnostikovaním najkrajnejšej možnosti. Toto číslo je na 21. storočie strašné,“ uvádza pre TASR Vladimír Mičieta, predseda Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotných pomôcok SK+MED.


Mohlo by vás zaujímať: Cukrovka 2. typu dávno nie je len vecou seniorov: Odhaľte ju včas!


Chýbajú špecializované centrá

Na Slovensku trpí cukrovkou až 350-tisíc pacientov. „Pravdepodobnosť diabetickej nohy u nich je približne 60 percent, pričom predstavuje až 40 – 45 % všetkých amputácií,“ hovorí MUDr. Tibor Balázs, intervenčný rádiológ a primár endovaskulárneho programu kliniky CINRE v Bratislave. Podľa jeho názoru je najdôležitejšia osveta a informovanosť pacientov o možnostiach liečby.

Nezanedbateľné miesto má však aj samotná prevencia a včasná diagnostika. Endovaskulárne metódy vystuženia ciev alebo cievne rekonštrukcie dokážu zachrániť pacienta pred amputáciou až v 92 % prípadov. Na Slovensku však chýbajú centrá, ktoré by po prepustení z nemocnice zabezpečovali starostlivosť o otvorené rany a monitorovali pacientov. Chýbajú tu aj špecializované centrá, ktoré by sa venovali výlučne komplexnej liečbe ciev.

Inak povedané, zdravotná starostlivosť o ľudí s týmto ochorením nie je na takej úrovni, ako by mala byť. Potvrdzuje to aj Mičieta: „Kým na Slovensku je takýchto centier sedem alebo osem, v Česku je ich sedem len v samotnej Prahe…“  

Rady pre pacientov

Diabetická noha sa prejavuje charakteristickými kožnými zmenami, vznikom nebolestivého vredu gangrénou postihnutej nohy. U pacienta s cukrovkou by mali byť nohy vyšetrené pri každej ambulantnej návšteve u lekára, zvlášť, ak bolo u neho zistené postihnutie nervstva alebo ciev.

Rovnako dôležitá je však aj spolupráca pacienta a jeho aktívna účasť na prevencii diabetickej nohy. Čo by si teda pacient ma osvojiť a na čo by v žiadnom prípadne nemal zabúdať?


Mohlo by vás zaujímať: Proti mykóze aj únave či nádche: Dožičte si kúpele nôh na rôzne spôsoby


Desatoro preventívnych opatrení:

1. Nohy si kontrolujte pravidelne viackrát denne – ráno, večer a vždy po vyzutí topánok.

2. Pri kontrole ťažšie prístupných častí nohy použite zrkadlo, alebo využite pomoc príbuzných.

3. Zamerajte sa na hodnotenie kože, jej povrchu, farby, všímajte si začervenania, náznaky tvorby otlakov, opuchov, zhrubnutej kože a prasklín v nej, nezabudnite ani na medziprstové priestory, kde by koža mohla byť „rozmočená“ a tiež na zarastanie nechtov.

4. V prípade príznakov a prejavov zápalu či tvorby defektu (opuchy, pľuzgiere, praskliny, poranenia, zmena farby…) situáciu nepodceňujte a vyhľadajte lekára.

5. Kontrolujte si obuv prehmataním, pátrajte po nerovnostiach, chybách šitia, cudzích predmetoch a pod.

6. Aspoň raz denne si vymeňte ponožky.

7. Dvakrát denne si umyte nohy vo vlažnej vode nedráždivým mydlom.

8. Dôležité je nohy následne dobre osušiť, najmä medzi prstami. V prípade plesňového postihnutia ošetrite lekárom odporučeným prípravkom.

9. Zhrubnutú kožu denne odstraňuje pemzou a pozor na správne strihanie nechtov.

10. Nechoďte bosí, najmä ak trpíte diabetickou neuropatiou s oslabenou citlivosťou na vonkajšie podnety

Vo všeobecnosti platí, že postihnutie diabetickou nohou možno veľmi pozitívne ovplyvniť správnym dávkovaním fyzickej aktivity, dôsledným dodržiavaním diétneho režimu, hygienickou starostlivosťou o postihnuté nohy a ich ochranou pred úrazmi a poraneniami.


Máte skúsenosti s diabetickou nohou? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame