Podvedomý zlozvyk, ktorým otvárame dvere rôznym vírusom: Ako prestať s dotýkaním tváre?

Žena v okuliaroch pretierajúca si oko

Dotýkanie sa tváre je podvedomý zlozvyk, ktorým otvárame dvere rôznym vírusom (Foto: Gettyimages)

Na našich rukách sa môže nachádzať množstvo nečistôt z predmetov, ktorých sa bežne dotýkame. Práve oči, ústa a sliznice nosa sú hlavnou vstupnou bránou pre mnohé vírusy a baktérie. Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, ako často sa tváre dotýkate, a prečo je tento zvyk dobré obmedziť?

Čísla nad očakávania

V roku 2015 vykonali na Univerzite v Sydney pozorovanie študentov medicíny. Zistili, že za hodinu sa mimovoľne dotkli rukami svojej tváre priemerne až 23 krát. Z toho polovica z nich sa dotýkala najmä očí, úst a nosa. Podobný malý prieskum bol vykonaný aj na pracovníkoch v kanceláriách, ktorí sa v priemere dotkli tváre 16 krát za hodinu. Práve pre takéto správanie sa môžeme rýchlejšie nakaziť patogénmi, ktoré sme si rukami vyzbierali z okolitého prostredia.


Mohlo by vás zaujať: Zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie: Pokúste sa im vyhnúť, pomôžete si


Sme výnimočný živočíšny druh

Zvyšné živočíšne druhy sa dotýkajú tváre a hlavy minimálne, predovšetkým pri čistení, zbavovaní škodcov alebo obrane. Pre ľudí a niektoré z našich príbuzných primátov je však charakteristické takzvané sebakontaktovanie. Podľa Dachera Keltnera, psychológa na Univerzite v Kalifornii, predstavuje pravidelné dotýkanie sa tváre upokojujúci mechanizmus. Pri kontakte medzi pokožkou dochádza k uvoľňovaniu oxytocínu, ktorý prispieva k zníženiu stresu a nadobudnutiu pokoja. V tomto mu isto dáte za pravdu. Aj pri plači schovávame tvár do dlaní a aspoň o niečo sa cítime bezpečnejšie.

Vyjadrenie emócií, neistota aj alergie

Aké môžu byť ďalšie príčiny opakovaného dotýkania tváre? Je tiež spôsobom, ako vyjadrujeme emócie. Najmä v spojení s prehnanou gestikuláciou sa zvyšuje frekvencia vlastných dotykov. Ďalšou skupinou môžu byť ľudia, ktorí klamú. Dochádza u nich ku kognitívnemu preťaženiu a ich stres a neistota, ktoré súvisia s možným odhalením klamstva, sa prenášajú do zvýšenej frekvencie neverbálnych úkonov. Klamára teda môžete rozpoznať aj podľa toho, že sa často dotýka tváre, najmä v časti okolo nosa a brady.

Netreba však zabudnúť ani na sezónne alergie. Alergikov trápia svrbivé, slzavé oči a tiež šteklenie v nose. Určite preto nevynechávajte svoju nastavenú liečbu a snažte sa množstvo alergénov vo svojom bezprostrednom okolí čo najviac eliminovať. Suchá, ekzematická a atopická pokožka na tvári je napnutá, môže štípať a svrbieť. Nezabúdajte preto na pleťové krémy a mlieka, ktoré tento váš problém zmiernia.


Mohlo by vás zaujať: Zlozvyky, ktoré nám uberajú na kráse: Často ich robíme všetci, väčšinou podvedome


Ako dotýkanie tváre obmedziť?

Ide o (zlo)zvyk, s ktorým sa dá veľmi dobre pracovať. Ak nechcete, aby sa vírusy a baktérie dostali k vašim slizniciam a ohrozili vaše zdravie, stavte na rýchle a jednoduché riešenia:

Majte ruky plné práce – k tomu, aby ste úmyselne udržali ruky čo najďalej od tváre, je základom zamestnať ich. Môžete písať, skladať puzzle, venovať sa ručným prácam. Ak práve oddychujete pri pozeraní filmu, prepleťte prsty rúk cez seba a vedome ich držte na jednom mieste.
Kontaktné šošovky vymeňte dočasne za okuliare –dioptrické okuliare môžu byť pre vás „štítom“, ktorý zamedzí tomu, aby v období zvýšeného výskytu ochorení do vašich očí priamo prenikla kvapôčková infekcia! Navyše, nosenie kontaktných šošoviek môže spôsobovať svrbenie a pocit suchých očí.
Používajte ochranné rukavice – čo myslíte, budete sa v ochranných alebo gumených rukaviciach dotýkať tváre rovnako ako bez nich? Automaticky ich vnímame ako znečistené od predmetov a určite tento kontakt obmedzíme.
Noste pohodlný účes – ofina, ktorá ide do očí, či pramene vlasov, ktoré šteklia okolo uší a na krku, spôsobujú, že sa častejšie dotýkate tváre.
Neobhrýzajte si nechty, ani prebytočnú kožu okolo nechtov – môžu byť zdrojom rôznych mikroskopických organizmov.
Pri telefonovaní zamestnajte aj druhú ruku – čo robí vaša druhá ruka, keď telefonujete? Dajte jej prácu, inak sa bude hrať s vlasmi alebo upravovať obočie.
Pravidelne si umývajte ruky – alfa a omega základnej hygieny! Ruky si umývajte mydlom minimálne 30 sekúnd, nevynechajte palce, nechty a nechtové lôžka, medziprstový priestor aj chrbty dlaní.


Ako často sa dotýkate svojej tváre vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame