Konšpiračným teóriám sa mimoriadne darí: Naučte sa rozpoznať pravdu od výmyslu

Senior pred notebookom

Rôzne konšpiračné teórie môžu poriadne šokovať ľudí (Zdroj: GettyImages)

Každú mimoriadnu udalosť sprevádzajú rôzne dezinformácie a konšpiračné teórie. Týka sa to aj pandémie ochorenia Covid-19. Vedeli ste, že práve Slováci majú spomedzi krajín V4 najvyššiu tendenciu týmto konšpiračným teóriám uveriť?

Čo sú konšpiračné teórie?

Pod pojmom konšpiračná alebo sprisahanecká teória sa ukrýva názor, ktorý tvrdí, že istá skupina ľudí vedome a tajne pôsobí v neprospech inej skupiny ľudí, alebo dokonca celého ľudstva. Konšpiračné teórie teda vysvetľujú historické alebo súčasné udalosti ako výsledok tajného sprisahania skupiny mocných činiteľov.

Mnohí sú náchylní veriť konšpiračným teóriám, pretože bývajú ľahko zrozumiteľné a zaujímavé. Spravidla vychádzajú z predpokladu, že náhody neexistujú. Taktiež, že zdanie vždy klame, všetko so všetkým súvisí, svet je rozdelený na dobrý a zlý, a cieľom všetkého snaženia je dosiahnutie moci a prospechu pre pôvodcu zla.

V priemere až 56 % slovenských respondentov je náchylných veriť nejakému tvrdeniu, ktoré v sebe zahŕňa klamstvo alebo konšpiračnú teóriu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý organizácia Globsec realizovala v rámci svojej publikácie na 10 európskych krajinách. Len pre porovnanie, v prípade takej Litvy verí teóriám len 17 % respondentov, v prípade Rakúska 20 %. Za Slovenskom sa umiestnilo Bulharsko, kde má tendenciu veriť konšpiračným teóriám 48 % respondentov, v Rumunsku to bolo 39 % opýtaných, v Maďarsku 35 % a v Poľsku 34 %.


Mohlo by vás zaujať: Chráňte sa pred koronavírusom: Tieto veci môžu znížiť riziko nákazy


Prečo sa im darí

Presvedčenia, že mocné sily v zákulisí tajne a s negatívnym zámerom manipulujú s určitými udalosťami či situáciami, sa objavujú hlavne vtedy, keď ľudia pociťujú veľkú neistotu a strach. Konšpiračné teórie sa často zdajú byť logickým vysvetlením týchto udalostí alebo situácií. Dávajú ľuďom falošný pocit, že sa vo všetkom orientujú a majú chod vecí pod kontrolou.

Na začiatku konšpiračnej teórie býva zvyčajne podozrenie. Ľudia sa pýtajú, kto má z danej situácie úžitok a určujú sprisahancov. Každý „dôkaz“ je potom potrebné prispôsobiť teórii. V okamihu, keď sa teória ujme, začne sa veľmi rýchlo šíriť. Vyvrátiť ju býva ťažké a každý, kto sa o to pokúsi, je považovaný za súčasť konšpirácie.

Určite ste o nich počuli

Aj v súvislosti so šírením nového koronavírusu sa na scéne objavilo niekoľko konšpiračných teórií. Sú veľmi populárne a snažia sa logicky a jednoducho vysvetliť, prečo táto situácia nastala, ako sa bude ďalej vyvíjať a kto z nej bezcharakterne profituje. Je pochopiteľné, že v množstve rôznych informácií, ktoré sa objavujú aj v serióznych médiách, je ťažké zorientovať sa. Práve preto sa konšpiračné teórie zdajú byť také lákavé. Nie je pri nich potrebné premýšľať, všetko vyzerá byť jasné a jednoznačné. A človek, ktorý sa s teóriou stotožnil, sa cíti byť na koni- jemu predsa nemusí nikto nič vysvetľovať.

Teórie, ktoré sa šíria o novom koronavíruse, často ignorujú alebo prekrúcajú vedecké dôkazy. Navyše, nijako nepomáhajú zmierňovať či riešiť aktuálnu situáciu, len prispievajú k informačnému chaosu. Môžu byť dokonca nebezpečné, ohroziť ľudské zdravie či zvýšiť riziko nákazy.


Mohlo by vás zaujať: Zničí koronavírus teplejšie počasie? Odpoveď môže byť pozitívna, hrozí však niečo horšie


Najrozšírenejšie konšpirácie v súvislosti s koronavírusom:

Vírus bol umelo vytvorený v laboratóriu ľuďmi, ktorí sledujú konkrétny záujem (napríklad zníženie svetovej populácie).
Vírus je šírený úmyselne, aby uškodil čo najväčšiemu počtu ľudí.
Prirodzené šírenie vírusu sa umelo zvyšuje, aby zasiahol čo najviac ľudí (napríklad prostredníctvom 5G sietí).
Vakcíny a lieky sú úmyselne nedostupné, aby sa umožnilo rýchle a rozsiahle šírenie ochorenia a poškodilo sa tak čo najviac ľudí.
Hygienické opatrenia proti šíreniu vírusu sa nepoužívajú na ochranu zdravia, ale naopak, na úmyselné poškodzovanie zdravia, alebo na znak kontroly nad spoločnosťou (napríklad nosenie rúška, vakcinácia).

Overené informácie, oficiálne zdroje

Nenaletieť konšpiračným teóriám nie je jednoduché. Chce to predovšetkým kritické myslenie a spoliehanie sa na overené informácie z oficiálnych zdrojov. Ak narazíte na podozrivo šokujúce články, bez ohľadu na to, aké je to lákavé, nešírte ich ďalej. Radšej si najskôr overte informácie, ktoré prezentujú. Ministerstvo zdravotníctva SR ponúka stručný návod, ako sa nenakaziť konšpiračnými teóriami o Covide.

1. Dvakrát čítaj, až potom zdieľaj: Dočítali ste celý článok až do konca? Prejdite si ho ešte raz. Neponáhľajte sa, skúste sa zamyslieť či ide naozaj o dôveryhodnú informáciu hodnú šírenia.
2. Mysli na tri veci: zdroj, zdroj a zdroj: Poznáte autora článku či informácie? Nie je to len falošný profil? Viete, odkiaľ čerpá, na koho odkazuje? Nenechajte sa nachytať lacnými podfukármi na internete.
3. Google je tvoj kamarát: Natrafili ste na senzačnú informáciu, ktorá vyvoláva úplnú búrku emócií? Na niečo, o čom ešte nikto nepočul? Zamyslite sa a skúste použiť vyhľadávač. Ako je možné, že o tom nikde inde nepíšu? Možno preto, lebo je to výmysel? Platí, že viac zdrojov, viac rozumu.
4. Nie každý kto ma Facebook je novinár: „Videl som na internete“ nie je dobrá odpoveď. „Jedna pani povedala“ nie je dobrý zdroj. Seriózni novinári sú určite lepší zdroj ako anonym na sociálnej sieti.
5. Rozprávaj sa s blízkymi o internete: Sociálne siete sú ešte stále nová vec a musíme sa na nich učiť orientovať. Majme trpezlivosť, empatiu a snahu pomáhať si v tom navzájom, aby sme boli čo najlepšie a najobjektívnejšie informovaní.

Nezabúdajte, že šíriť konšpiračné teórie môže byť nebezpečné, pretože nimi môžete ohroziť iných.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame