Užívanie liekov má svoje pravidlá: Ak skombinujete tieto druhy, čakajte problémy

Užívanie liekov

Pri užívaní liekov treba niekedy vylúčiť nevhodné kombinácie (Foto: GettyImages)

Zabudli ste svojmu doktorovi povedať, že pravidelne užívate „neškodné“ voľnopredajné lieky? Čím skôr ho informujte! Pri užívaní treba niekedy vylúčiť nevhodné kombinácie, a to nielen s ďalšími liekmi, ale aj potravinami či bylinkami. Nepodceňujte ani bežné výživové doplnky alebo čaje. Dokonca aj nevinná grapefruitová šťava môže spôsobiť celý rad komplikácií.

Problém nastáva zväčša pri trávení

Po prehltnutí tabletky alebo vypití kvapiek prechádza liečivo cez jednotlivé orgány tráviacej sústavy a vstrebáva sa do krvi. Odtiaľ putuje na miesto svojho určenia. Po zaúčinkovaní je z tela vylúčené. K interakcii môže dôjsť v ktorejkoľvek fáze, najčastejšie však v tráviacej sústave. Navonok môžete pozorovať rozličné prejavy.

Máte dojem, že liek neúčinkuje, alebo naopak, môžu sa dostaviť znaky predávkovania. Objaviť sa môžu kožné problémy, bolesti brucha, problémy s koncentráciou, ospalosťou a nesústredenosťou, či zvýšená krvácavosť. Vážne rizikové stavy môžu ohroziť pacienta až na živote.


Mohlo by vás zaujať: Zatajujete lekárovi rôzne informácie? Priznajte farbu, inak sa vám to vypomstí


Cesnak nie je s analgetikami kamarát

Cesnak, známy ako prírodné antibiotikum, obsahuje viac ako 200 účinných látok. Mnohí z nás po ňom prirodzene siahnu v sezóne prechladnutí a chrípok. Na tom nie je nič zlé. Ak zároveň užijeme aj lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu, acylpyrínu alebo diklofenaku, ich účinok sa zosilní. Ide o voľne dostupné lieky na horúčku alebo bolesť. Väčšie množstvo cesnaku nesmú užívať ani ľudia, ktorí sa liečia na vysoký krvný tlak, majú poruchy zrážanlivosti krvi alebo trpia ochorením pečene.

Lieky na trávenie pod lupou

Lieky na žalúdočné vredy alebo pálenie záhy znižujú kyslosť v žalúdku a vytvárajú tak nepriaznivé prostredie pre vstrebávanie iných liečiv. Ak už dlhšiu dobu užívate laxatíva pri problémoch so zápchou, prechod lieku cez črevá je urýchlený a nemusí sa dostatočne vstrebať. Z opačnej strany barikády sú lieky proti hnačke, ktoré pohyby v črevách spomaľujú. Účinné látky z liekov tak dlhšie zotrvajú v tele, hromadia sa a môže k dôjsť k výrazných vedľajším účinkom.


Mohlo by vás zaujať: Pozor kedy a ako beriete lieky: Vyvarujte sa častým chybám


Pozor na grepovú šťavu aj mlieko

Antibiotiká by sme nemali zapíjať s mliekom. Liečivo zareaguje s vápnikom a z tela sa vylúči bez účinku. Podobný efekt však môže nastať aj pri minerálnych vodách s vyšším obsahom vápnika. O čom sa však už tak často nehovorí, je zapíjanie ovocnými šťavami. Grapefruit obsahuje aminokyselinu narginín, ktorá je zodpovedná za jeho typicky horkú chuť. Zostáva v tele až 24 hodín po vypití šťavy či zjedení ovocia. Negatívny účinok má najmä v kombinácii s liekmi na onkologické ochorenia, alergie, na úpravu srdcového rytmu ale aj na zníženie hladiny cholesterolu. Zloženie grepu totiž spomaľuje vyplavovanie liečiv z tela a môže dôjsť až k predávkovaniu.

Bylinky a čaje môžu uškodiť

Bylinky a ľudová medicína majú v našej spoločnosti dlhú tradíciu. Mnohí z nás po čajoch siahajú pri prevencii, ale aj s vierou v zlepšenie zdravotného stavu. Rovnako populárne je aj užívanie výživových doplnkov. Už na samotnom obale sa však píše, že nie sú náhradou za rozmanitú stravu. Keď sa vás lekár pýta, spomeňte aj bylinky a tablety s koncentrovaným výťažkom z rastlín. Dokonca aj prospešné ginko, ktoré užívame pre zdravie mozgu a ako prevenciu pre závratmi, zhoršuje zrážanlivosť krvi. Ak máte užívať lieky, ktoré spomaľujú zrážanie krvi (napríklad antitrombotiká), v prípade úrazu môžete byť ohrození na živote.


Máte skúsenosti s nevhodnou kombináciou liekov? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame